Pierwszy Polski Ranking P4P

Przedstawiamy Wam ranking polskich zawodników MMA, bez podziału na kategorie wagowe. Jak wszyscy wiemy tworzenie i zestawianie rankingów wagowych jest rzeczą trudną. Jeszcze gorzej natomiast ma się sprawa z rankingami typu Pound for Pound. Tworząc to zestawienie ze wszelkich sił starałem się patrzeć obiektywnie i nie brać względu na wszelkie osobiste sympatie. Ranking ten jest moim prywatnym tworem i nie był konsultowany z resztą załogi. Według pierwotnego planu jednak, na bazie tego rankingu zbudowany zostanie oficjalny ranking P4P Serwisu Fight24.pl. Wasze sugestie rzecz jasna również będą brane pod uwagę – zatem serdecznie zapraszam do dyskusji.

W rankingu umieszczeni są tylko zawodnicy walczący na przełomie ostatnich 12 miesięcy.

 

1. Mamed Khalidov 23-4-2
Jeśli ktokolwiek, gdziekolwiek, kiedykolwiek podejmie się dalej stworzenia rankingu P4P w Polsce – to nie wyobrażam sobie tego, aby nie umieścił Mameda na pierwszym miejscu. Tak jak kiedyś w światowych rankingach bezdyskusyjnie królował Fedor Emelianienko, tak na naszym rodzimym podwórku króluje Mamed Khalidov. Według wszelkich informacji aktualnie Mamedem interesuje się Bellator i prawdopodobnie tam zobaczymy go już niebawem.
 
2. Jan Błachowicz 13-3-0
Janek podniósł się po druzgocącej porażce z Sokoudjou i ruszył do dalszego boju szybciej niż samolot SR-71 Blackbird. Udanie zrewanżował się Toniemu Valtonenowi za zbicie swojego przyszłego szwagra Jurasa i tym samym wrócił do gry o dalsze wysokie cele. Według wszelkich przesłanek na KSW 17 dojdzie do rewanżu z Sokoudjou.
 
3. Maciej Jewtuszko 8-1-0
Nie udał się pierwszy szturm na Ultimate Fighting Championship naszemu „lekkiemu”, Maciek musiał uznać wyższość Curta Warburtona na UFC 127, który to zwyciężył jednogłośną decyzją sędziów. Dla Maćka była to pierwsza porażka na zawodowym ringu. Aktualnie nie do końca wiadomo, jakie będą dalsze losy zawodnika, lecz trzecie miejsce w tym rankingu uważam za uczciwie wypracowane.
 
4. Tomasz Drwal 18-4-1
Po dwóch porażkach z rzędu UFC zwolniło Tomka z szeregów organizacji. Tomek jednak nie przejął się tym zbytnio i ruszył w dalszą drogę swojej kariery. W marcu na FAŁ 2 w Łodzi, pokonał przez KO Brazylijczyka Leonardo Lucio Nascimento. I aktualnie czeka na kolejne interesujące propozycje walk.
 
5. Damian Grabowski 13-1-0
Pierwszej porażki w karierze za oceanem tak jak i Maciej Jewtuszko doznał też Damian Grabowski. Niepokonany zapaśnik Cole Konrad jest aktualnie posiadaczem pasa federacji Bellator w wadze ciężkiej, trzeba powiedzieć zatem, że Damian przegrał po prostu z mistrzem. Wówczas ta porażka nie wydaje się aż tak bolesna. Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń wokół naszego najlepszego ciężkiego.
 
6. Marcin Held 10-2-0
Marcin Held to kolejna „ofiara” Bellatora, a jego ostatnia walka miała wręcz dramatyczny przebieg, ostatecznie jednak to Amerykanin Michael Chandler wyszedł z niej zwycięsko. Dla Marcina była to pierwsza walka poza granicami Polski i od razu został on rzucony na głęboką wodę, możliwe zatem że właśnie te czynniki zadziałały trochę deprymująco na młodego zawodnika Bastionu Tychy. Jednak jak mówi stare polskie przysłowie „Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz”. Porażka oczywiście nadal jest porażką, ale na tym etapie kariery Marcina każde doświadczenie, nawet to mniej przyjemne jest na wagę złota.
 
7. Krzysztof Kułak 24-12-2
Krzysiek musiał, co prawda opuścić występy na dwóch ostatnich galach KSW (edycje: 15 i 16) z powodów zdrowotnych, ale to w żaden sposób nie zmienia faktu, że jest sztandarowym zawodnikiem polskiego MMA. Wszyscy kibice bez ustanku wypatrują jego powrotu na ring a anonsowana, rewanżowa konfrontacja z Michałem Materlą nadal jest najbardziej wyczekiwanym pojedynkiem w Polsce.

 
8. Artur Sowiński 11-4-0
“Namaszczony” przez KSW na następcę Maćka Górskiego, Artur Sowiński nie próżnuje. Ostatnio wygrywał odpowiednio na KSW Extra President Cup w styczniu, Celtic Gladiator w marcu i KSW 16. Aktualnie przygotowuje się do występu na gali Celtic Gladiator II, która odbędzie się już 11 czerwca a jego przeciwnikiem będzie zawodnik gospodarzy Conor McGregor (7-2-0)
 
9. Aslambek Saidov 10-2-0
Może nie walczy tak efektownie jak jego kuzyn Mamed Khalidov, ale z pewnością jest solidnym zawodnikiem polskiego MMA. Ostatni raz przegrał na KSW 12 w grudniu 2009 r., gdzie niejednogłośną decyzją sędziowie wskazali wygraną Vitora Nobregi, od tego czasu Aslambek stoczył pięć pojedynków i wszystkie z nich wygrał.
 
10. Michał Materla 15-3-0
Paradoksalnie dopiero powrót Michała Materli na ring po dwuletniej przerwie, pokazał nam jak bardzo go brakowało na rodzimej scenie MMA. Zawodnik energiczny, silny, ekspresywny taki, którego chce się oglądać. Wygrał już swoje walki na KSW 15 oraz KSW 16, teraz czeka na swoją szansę w starciu z Krzyśkiem Kułakiem.


 

Zawodnicy, którzy są poza aktualną dziesiątką, ale gdyby dziesiątka była dwunastką to oni byli by tu bez dwóch zdań: Antoni Chmielewski 21-8-0, Piotr Hallmann 7-1-0

 

Jędrzej Kowalik

www.fight24.pl

21 thoughts on “Pierwszy Polski Ranking P4P

 1. Held wyżej panowie, nie róbcie jaj. Wątpie czy nawet Błachowicz by sobie poradził w Belatorze. To że kto śnie walczy w ksw nie znaczy że musi być niżej w rankingu

 2. Co do Krzysztofa Soszyńskiego – walczy on jednak pod flagą kanadyjską. I proszę nie rozwódźmy się tutaj nad kwestią narodowości Krzyśka, bo to że jest Polakiem jest oczywiście bezdyskusyjne, jednak na ringu reprezentuje Kanadę.
  A co do zdania że „jak ktoś nie walczy w KSW to nie znaczy że musi być niżej” – absolutnie nie znaczy i co więcej nie powinien być w ten sposób dyskryminowany. Dlatego też Maciek Jewtuszko i Tomek Drwal są odpowiednio na wysokim 3 i 4 miejscu. Co do Marcina, pierwszy występ poza granicami kraju mu nie wyszedł. Jak będzie dalej, zobaczymy.

 3. Dobre zestawienie, od pozycji 3 do 6 można trochę pozmieniać. Według mojej oceny :

  3. Grabowski
  4. Drwal
  5. Jewtuszko
  6. Held

  No i Materle trochę wyżej bym dał, ale pewnie chłopak się sam dorobi awansu.

  pozdr

 4. Materla , z mocną stójką i parterem gorszym tylko od Mameda powinien być raczej w granicach 5 miejsca , Sowiński nie ma nikogo konkretnego na rozpisce , Janek 3 , za to Irokez bardziej na 2 miejsce ze wzgędu na przeciwników i sposób w jaki wygrywali. Kułak też za wysoko , a Hallman w rezerwie to też pomyłka .

  Generalnie to średni bardzo ten p4p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *