Aljamain Sterling zdobył tytuł mistrza wagi koguciej UFC po rozczarowującym zakończeniu walki z Petrem Yanem na UFC 259

Jeff Bottari/Zuffa LLC

Aljamain Sterling został nowym mistrzem UFC w wadze koguciej po wygranej walce z Petrem Yanem na gali UFC 259, ale okoliczności, w jakich doszło do jego zwycięstwa są nietypowe i rozczarowują.

W walce z mistrzem Petrem Yanem (15-2 MMA, 7-1 UFC) o tytuł wagi koguciej, Aljamain Sterling (20-3 MMA, 12-3 UFC) został pierwszym zawodnikiem w historii UFC, który zdobył mistrzostwo przez dyskwalifikację. Sterling przyjął na głowę nielegalne kolano od Yana w czasie 4:29 rundy 4 i został uznany za niezdolnego do kontynuowania walki przez sędziego Marka Smitha.

Pojedynek Yana ze Sterlingiem był zaciętą walką przez ponad trzy rundy. Walka obfitowała w mnóstwo efektownych akcji ofensywnych. Sterling prowadził walkę, podczas gdy większość ofensywnych akcji Yana była odpowiedzią na działania Sterlinga.

W miarę upływu czasu, Sterling zaczął słabnąć, ale zanim pojawiły się jakiekolwiek pytania o jego kondycję, walka została przerwana.

Ostatnia sekwencja miała miejsce, gdy zegar odliczał czas do końca 4 rundy. Kiedy Sterling upadł na kolano po nieudanej próbie obalenia, sędzia Smith ostrzegł Yana o tym, że jego przeciwnik jest w pozycji trzech punktów podparcia. Pomimo ostrzeżenia sędziego, Yan wyprowadził uderzenie kolanem prosto na głowę Sterlinga.

Po uderzeniu, Sterling wykazywał oznaki oszołomienia. Gdy turlał się po macie i próbował usiąść tylko po to, by za chwilę znów położyć się na macie, Smith wezwał lekarza. Po kilku minutach obserwacji, i pomimo rozczarowania Sterlinga sytuacją, walka została przerwana. Sterling położył się twarzą do maty i zdawał się płakać z powodu takiego zakończenia walki.

Aljamain Sterling pokonał Petra Yana przez dyskwalifikację (nielegalne kolano) – runda 4, 4:29

Po tym jak prezydent UFC Dana White założył pas na talii Sterlinga, ten będąc wyraźnie rozczarowany upuścił go na matę.

Po ogłoszeniu werdyktu, rozczarowany i rozemocjonowany Sterling krótko rozmawiał z komentatorem UFC Joe Roganem. Przeprosił za to, co się wydarzyło w sumie nie z jego winy, zanim personel medyczny skrócił jego wywiad, aby przeprowadzić badania.

„To nie jest sposób w jaki chciałem wygrać. Nie tak to sobie wyobrażałem” – powiedział Sterling. „Starałem się kontynuować nawet będąc cały roz**ny. Byłem w kiepskiej formie i po prostu ego przejęłoby pałeczkę, przez co przyjąłbym większą karę.”

Dzięki zwycięstwu, seria zwycięstw Sterlinga przedłuża się do sześciu wygranych walk. Tymczasem Dla Yana, ta przegrana jest dopiero drugą porażką w karierze. Jego pierwsza porażka również przyszła w kontrowersyjnych okolicznościach w starciu przeciwko obecnemu zawodnikowi Bellatora Magomedowi Magomedovowi, kiedy obydwaj walczyli jeszcze w ACB (obecnie ACA).