Zastosowanie suplementów okołotrenigowych w sportach walki

Charakter sportów walki, jak i innych sportów wydolnościowych oraz wytrzymałościowo-siłowych związany jest z maksymalnym podniesieniem aktywności układu sercowo-naczyniowego, mięśniowego oraz nerwowego podczas sesji treningowej. Bardzo ważne jest aby w tym okresie zawodnik otrzymał w pełni kompleksowe wsparcie około treningowe. W tym celu stworzone zostały preparaty przed i potreningowe.

W okresie przygotowawczym do zawodów, najbardziej istotne jest aby wszystkie wymienione układy wykazywały maksymalną sprawność, co pomoże zawodnikom osiągnąć optymalną formę sportową.

W celu podniesienia efektywności okresu około treningowego, wykorzystuje się specjalne preparaty, których mieszanka biokomponentów ukierunkowana jest na wsparcie organizmu przed wysiłkiem (działając również podczas treningu), jak i po treningowo. W tym celu, zostały skonstruowane tzw. suplementy przedtreningowe oraz potreningowe. Jak sama nazwa sugeruje, ich zastosowanie polega na użyciu w okresach około wysiłkowych.

Na jakiej zasadzie działają tego typu suplementy?

 

Suplementy przedtreningowe są to złożone preparaty, które w swoim składzie zawierają komponenty wspomagające wysiłek fizyczny. Zazwyczaj ich bazą jest grupa trzech mieszanek:

– substancji, których celem jest usprawnienie przepływu krwi. Efekt ten uzyskujemy poprzez zwiększoną syntezę tlenku azotu. W tym celu, wykorzystuje się mieszanki różnych form m.in. argininy i cytruliny.

– substancji wspomagających wydolność i wytrzymałość mięśniową. Grupę tę, tworzy głównie dodatek beta-alaniny, l-karnityny, czy też ekstrakt z różeńca górskiego.
Jest to grupa najbardziej istotna dla fighterów.

– stymulanty podnoszące aktywność układu nerwowego. Umożliwiają one lepsze skupienie na treningu, podniesienie aktywności i dodają motywacji. Głównymi produktami wspierającymi układ nerwowy jest kofeina czy też aminokwas jak l-tyrozyna i acetylo-l-karnityna.

Produkty adresowane dla sportowców wytrzymałościowych m.in. uprawiających sporty walki, zazwyczaj skomponowane są tak, by poprawić działanie gospodarki energetycznej mięśnia, jego wydolność tlenową oraz wytrzymałość. Dlatego, często nie spotykamy w nich dużej ilości substancji stymulujących wytwarzanie tlenku azotu, ponieważ nadmierna pompa mięśniowa może utrudnić trening. Zamiast argininy, często w tym celu używana jest l-cytrulina, która działa wspomagająco na przepływ składników odżywczych przez mięsień, jak i bierze udział w wytwarzaniu energii. Niewielki dodatek substancji pompujących ma za zadanie zapewnić efektywny dopływ tlenu i substancji odżywczych, co wydłuża czas pracy organizmu.

➡️ BERSERK LABS – RAVE ⬅️

Warto wspomnieć o dodatku substancji stymulujących układ nerwowy, z tego względu, że ich działanie jest doraźne i możliwe do odczucia w sposób natychmiastowy. Kofeina wspomaga efektywniejszą pracę mózgu. Swoje działanie przejawia poprzez zwiększoną koncentrację, szybsze możliwości podejmowania decyzji i motywowanie do cięższej pracy.

Istotnym wsparciem dla zawodników sportów wytrzymałościowych, takich jak np. sporty walki, są dodatki kolagenu. Najlepiej przyswajanego jak najszybciej, tak jak hydrolizat kolagenu. Dodatek hydrolizatu kolagenu w preparacie przed treningowym ma za zadanie wspomóc pracę stawów, zadbać o ich prawidłową funkcję i odżywienie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Zabezpieczą on chrząstkę stawową przed przeciążeniami i nadmierna eksploatacją.

Dobrze zbilansowana „przedtreningówka” zapewni nam pełne wsparcie, w całym okresie treningu. Zwiększy naszą wytrzymałość, poprawi dotlenienie, wpłynie pozytywnie na naszą koncentrację, a także zabezpieczy nasze ścięgna i stawy.

Jeżeli mowa o produktach potreningowych ich wykorzystanie w sporcie jest nieco odmienne niż produktów do stosowania przed wysiłkiem. W preparatach tych, znajdziemy również dodatek beta-alaniny czy aminokwasów. Jednak ich umiejscowienie w suplemencie ma inne zadanie. Substancje te, mają pomagać przyspieszyć procesy regeneracyjne i naprawcze tkanki mięśniowej. Dlatego, częstym dodatkiem do produktów po treningowych są mieszanki BCAA, czy też aminokwasów EAA lub peptydów białkowych.

Mieszanka aminokwasów rozgałęzionych wraz z dodatkiem węglowodanów, ma za zadanie uzupełnić utracone aminokwasy podczas wysiłku i zapoczątkować procesy anaboliczne. Nie bez przyczyny umieszczono w tego typu suplementach dodatek węglowodanów, którego celem jest uzupełnienie utraconego glikogenu mięśniowego oraz wspomaganie procesu superkompensacji, co powiązane jest bezpośrednio ze wzrostem adaptacji treningowej i budowaniem bazy tlenowej.

➡️ BERSERK LABS  – RAVE COVER ⬅️

Istotną, a często pomijaną substancją w tego typu suplementach jest Fosfatydyloseryna. Substancja wykazująca właściwości wspomagające procesy anaboliczne z jednoczesnym ograniczeniem katabolizmu, która dodatkowo wspomaga obniżenie poziomu kortyzolu. W preparacie potreningowym ma za zadanie promować procesy anaboliczne. W badaniach naukowych wykazuje tendencje do ogólnej poprawy formy sportowej, wykazując szerokie spektrum działania.

Preparat potreningowy, stanowi głównie wsparcie odżywcze dla naszego organizmu po wyczerpującym wysiłku. Jego zadaniem jest jak najszybsze przywrócenie homeostazy, poprzez wsparcie dla gospodarki energetycznej, jak i regeneracyjnej dla układu nerwowego. Składniki specjalistyczne natomiast, mają za zadanie podtrzymać środowisko anaboliczne organizmu, uzupełnić utracone substraty i przygotować organizm do kolejnego wysiłku. Potreningówka bywa niezbędnym dodatkiem, podczas krótkich odstępów czasowych pomiędzy dwoma treningami w ciągu doby, gdzie każda możliwość wsparcia szybszej regeneracji i gotowości do kolejnej aktywności jest bardzo ważna.

⬇️  KLIKNIJ  ⬇️

2 thoughts on “Zastosowanie suplementów okołotrenigowych w sportach walki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *