Projekt Wojownik 19 w Toruniu

Bartosz Fabiński poprowadzi zajęcia dla weteranów. Czołowy zawodnik MMA (rekord 14-3), spotka się z uczestnikami 19 edycji Projektu Wojownik. Weterani i członkowie rodzin poległych na misjach żołnierzy będą mieli okazję trenować z jednym z najlepszych zawodników polskiego MMA. Fabiński, może pochwalić się imponującym rekordem w organizacji UFC dla której stoczył 4 pojedynki z czego 3 zakończył na swoją korzyść.

„The Butcher” karierę rozpoczynał na AZS AWF Warszawa od judo. Trenował także sporty siłowe. Jednak to w MMA odnalazł swoją pasję. Stoczył wiele walk w Amatorskiej Lidze MMA, a już po 3 latach zawodowej kariery zdobył swój pierwszy mistrzowski pas w wadze średniej. W swojej karierze wygrywał z topowymi zawodnikami  m.in. z Antonim Chmielewskim. Debiut w UFC zaliczył w 2015 r. na długo wyczekiwanej, pierwszej gali organizowanej w Polsce. Podczas UFC Fight Night w Krakowie, Gareth McLellan musiał uznać wyższość naszego zawodnika. Po 3 rundach zaciętej walki sędziowie orzekli zwycięstwo Fabińskiego.

„Najbardziej w sportach walki podoba mi się moment w którym zyskujesz przewagę nad przeciwnikiem, kiedy przeciwnik traci pewność siebie wiem, że wszystko idzie w dobrą stronę”  – powiedział Bartosz Fabiński w wywiadzie dla MMAROCKS.

Zajęcia odbędą się 15 października w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

***

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

tekst: Marcin Kustroń (WCEO)

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *