Poznajmy nowych właścicieli UFC – oświadczenie

UFC WME IMG

Do niedawna nikt nawet nie pomyślałby o tym, że największa organizacja MMA na świecie, UFC może zostać sprzedana. Teraz jesteśmy tego świadkami.

Od kilku tygodni zaczęły jednak pojawiać się informacja na temat tego, że ZUFFA poważnie rozważa sprzedaż UFC, chociaż właściciele Lorenzo i Frank Fertitta oraz Dana White zaprzeczali tym doniesieniom. Dziś już oficjalnie poznaliśmy prawdę i dowiedzieliśmy się, że UFC zostało sprzedane za 4 miliardy dolarów, a umowa została podpisana 10 lipca po jubileuszowej gali UFC 200. Na czele grupy inwestorów kilku różnych firm stoi agencja William Morris Endeavor (WME).

Nowi właściciele UFC przedstawili oficjalne oświadczenie dotyczące największego w historii przejęcia organizacji sportowej.

Beverly Hills, Kalifornia (11 lipca, 2016r.) — WME | IMG ogłosiło dzisiaj przejęcie UFC, największej organizacji mixed martial arts (MMA) na świecie.

Globalny lider w dziedzinie rozrywki i sportu będący właścicielem ponad 800 podmiotów, obsługujący i/lub reprezentujący wydarzenia, WME |IMG będzie również służyć jako partner operacyjny UFC. WME |IMG, które ma udokumentowaną historię budowania wiodących sportowych marek, skoncentruje się na zwiększeniu popularności tego sportu oraz jego obecności na całym świecie. Silver Lake Partners oraz Kohlberg Kravis Roberts  (KKR) dołączą do WME | IMG jako nowi inwestorzy strategiczni wraz z MSD Capital, L.P. oraz MSD Partners, L.P., która zapewni finansowanie kapitałowe.

„Mamy to szczęście, że przez lata reprezentowaliśmy UFC i wielu jej niezwykłych zawodników”, powiedzieli dyrektorzy generalni WME | IMG Ariel Emanuel i Patrick Whitesell. „To ekscytujące patrzeć na niesamowity wzrost organizacji przez ostatnią dekadę pod przewodnictwem braci Fertitta, Dana White’a i  i ich oddanemu teamowi. Jesteśmy zobowiązani do realizacji nowych celów dla UFC i jej utalentowanych zawodników w celu zapewnienia dalszego rozwoju sportu i sukcesu na skalę globalną.”

Założona w 1993 roku UFC jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się marek na świecie, szczególnie wśród tych rozwijających się na przełomie wieków. Organizacja produkuje ponad 40 gal na żywo w ciągu roku i jest największym dostawcą usługi Pay-Per-View na świecie, transmitując do ponad 156 krajów, do prawie 1,1 miliarda gospodarstw domowych na całym świecie nadając w 29 różnych językach. UFC wykorzystuje również dystrybucję cyfrową za pomocą własnej platformy FIGHT PASS dostarczając ekskluzywne transmisję na żywo, tysiące walk na żądanie oraz oryginalne treści dla swoich fanów na całym świecie.

W dniu 9 lipca UFC zorganizowało w Las Vegas długo oczekiwaną galę UFC 200. Była to druga jubileuszowa gala od 2009 roku kiedy zorganizowano UFC 100. Organizacja podjęła szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości fanów na całym świecie poszerzając swoją obecność w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji oraz dodając kobiece dywizje. Organizacja przyłożyła również dużą wagę do promocji bezpieczeństwa wśród swoich zawodników. UFC jest jednym z największych współpracowników kliniki zajmującej się badaniami zawodników pod względem zdrowia ich mózgów (Cleveland Clinic’s Professional Fighters Brain Health Study). UFC ma również najbardziej solidny program antydopingowy w zawodowym sporcie administrowany przez U.S. Anti-Doping Agency (USADA). „Żaden inny sport nie równa się do UFC”, zauważył szef UFC Dana White, który będzie kontynuował swoją rolę w UFC. „Naszym celem zawsze było zorganizowanie największych i najlepszych walk la naszych fanów i stworzenie najlepszego sportu na świecie. Czekam na współpracę z WME | IMG, aby dalej kontynuować wprowadzanie tego sportu na kolejny poziom.”

Lorenzo J. Fertitta, prezes UFC powiedział, „Jesteśmy przekonani, że nowy zespół właścicieli WME | IMG, z którymi zbudowaliśmy silne relacje przez ostatnie kilka lat, będzie zobowiązany do przyspieszenia globalnego wzrostu UFC. Co ważne, nasi nowi właściciele dzielą tę samą wizję i pasję do tej organizacji jak jej zawodnicy.”

Na zakończenie, Lorenzo Fertitta ustąpi ze swojego stanowiska i codziennych zadań, ale Frank Fertitta III i Lorenzo Fertitta zachowają mniejszościowe udziały w organizacji.

Strategiczni partnerzy inwestycyjni WME | IMG obejmują wiodące, globalne firmy Silver Lake oraz KKR, które mają bogatą historię przedsięwzięć gospodarczych w różnych branżach. Silver Lake podjęło się w 2012 roku wejść w rolę mniejszościowego inwestora w WME, aby wspierać firmę w rozwoju nowych modeli biznesowych i kanałów dystrybucji wykorzystujących konwergencję technologii i tworzenia treści. Silver Lake ponownie zainwestowało swój kapitał w WME i wspiera jej zespół zarządzający co zaowocowało w 2014 roku pozyskaniem nowego partnera IMG.

Od 2015 roku, WME | IMG wraz z Silver Lake wykonały szereg przejęć innych podmiotów w celu rozwinięcia firmy WME | IMG i obsługi klienta na całym świecie oraz poszerzenia swojego portfolio i oferty za pośrednictwem Professional Bull Riders, Inc. (PBR). The PBR Built Ford Tough Series przebiło rekord frekwencji widzów i zwiększyła oglądalność telewizyjną o 20% w 2016 roku po przejęciu przez WME | IMG. Jako część platformy WME | IMG, UFC będzie wykorzystywać te same globalne relacje i możliwości, aby przyspieszyć swój wzrost.

Ponadto oprócz sportowego marketingu i i wydarzeń prezentowanych na całym świecie, WME | IMG reprezentuje również zróżnicowane grono artystów, twórców treści z niemal każdej dziedziny rozrywki w tym filmów, programów telewizyjnych, muzyki, książek, treści cyfrowych i teatru. Grupa sportowa obejmuje zawodowych sportowców, federacje, ligi sportowe oraz ponad 200 instytucji uczelnianych. Firma współpracuje z ponad 100-tką czołowych reklamodawców w celu rozwijania platformy konsumenckiej oraz, aby pomóc nowym i dużym markom w optymalizowaniu ich potencjału.

Każdego roku, IMG produkuje ponad 52 000 godzin programów sportowych i organizuje dystrybucję dodatkowych 32 000 godzin w imieniu ponad 200 klientów w tym najważniejszych lig sportowych i stowarzyszeń takich jak The All England Lawn Tennis and Croquet Club (Wimbledon), National Football League Premier League, Major League Soccer i Euroligi. Ponadto firma posiada jedną z największych na świecie instytucji treningowych w sporcie, IMG Academy.

Transakcja UFC podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia. Jej warunki nie zostały ujawnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *