Mistrzostwa Polski w Kickboxingu: wielkie emocje na piotrkowskim ringu

Niesamowicie emocjonujące były sobotnie walki podczas Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów w kickboxingu w formule full-contact w Piotrkowie Trybunalskim. Nie brakowało radości, bowiem Mistrz Świata Mateusz Kubiszyn (-86kg), nie brakowało dramatów jak w przypadku Szymona Wąsa (-91kg), który z powodu kontuzji nie stanął do walki półfinałowej. Kolejny medal MP ma zapewniony niezwykle utytułowany Mariusz Ziętek (-67kg).

W półfinałach wagi -86kg Mateusz Kubiszyn (KSW Sokół Jarosław) wygrał z Pawłem Kochańskim (KKS Sporty Walki Poznań) 3:0, a Krystian Chramęga (SKT Tiger Dzierżoniów) pokonał Przemysława Ziemnickiego (KT Legia Warszawa) 2:1.

– To jest mój debiut w seniorach. Pierwsza walka z Damianem Soczewką była bardzo udana, miałem okazję zrewanżować się po młodzieżówce. Półfinał z Mateuszem Kubiszynem zaś bardzo trudny, przegrałem wyraźnie, ale też miałem swoje akcje. Na pewno rywal częściej i mocniej trafiał, wygrało doświadczenie – mówił Paweł Kochański.

Tym razem z kategorii -86kg do -91kg przeniósł się Szymon Wąs (GSWW Najemnik Gliwice). W ćwierćfinale wygrał z Szymonem Dwornikowskim (LZS POPRAWA Siedlików), ale niestety z powodu kontuzji musiał walkowerem oddać półfinał Pawłowi Strykowskiemu (Klub ATOM Świebodzin).

– Miałem obawy co do startu w Mistrzostwach Polski, ponieważ mam poważną kontuzję prawego nadgarstka. Po powrocie czeka mnie zabieg i długa przerwa od boksowania. Samą walkę oceniam bardzo dobrze. Szybka lewa ręka i masa kopnięć nadrabiały brak prawej ręki. Niestety, nie byłem w stanie kontynuować rywalizacji. Przeciwnik zbyt wymagający, aby walczyć w osłabionej sprawności psychofizycznej. A jeśli chodzi o kategorię to zawsze zbijałem do -86kg. Teraz więcej treningów wytrzymałościowy, siłowych i uzyskałem wagę 92 kg. Na pewno większa siła ciosu, a przy tym nie straciłem na szybkości. Ale też przypomnę, że w 2013 roku zostałem Mistrzem Polski w kategorii -91kg – powiedział Szymon Wąs.

Paweł Strykowski wygrał walkowerem, a w finale czeka na niego Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki KNOCKOUT Zielona Góra). – Szymon Wąs jest moim rywalem, ale zarazem super kolegą. Nie cieszę się z takiej wygranej, ponieważ liczyłem na mega walkę, a taką pokazalibyśmy dla trenerów i publiczności na sali jak i przed komputerami, gdyż jest możliwość oglądania transmisji na żywo. Obiecałem sobie i Szymonowi, że w finale będę walczyć za nas dwóch i zdobędę tytuł Mistrza Polski – powiedział Paweł Strykowski.

Niesamowicie ciekawa sytuacja jest w wadze -81kg. W finale Piotr Kołakowski (Zamek Expom Kurzętnik) spotka się z Filipem Karbownikiem (Piotrowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER).

Piotr Kołakowski ma na koncie 2 wygrane w Piotrkowie Tryb., w tym jedną walkowerem. – Pierwszy pojedynek stoczyłem z mocnym zawodnikiem z Zielonej Góry Adrianem Pamiętą. Nastawiłem się na spokojną, przemyślaną walkę i taką też stoczyłem. Nie dawałem się wciągnąć w niepotrzebne i nieczyste akcje, wygrałem zdecydowanie 3:0. Do walki półfinałowej przeciwnik z nieznanych mi przyczyn nie wyszedł do ringu i rozczarowany tym faktem stałem się jednocześnie finalistą Mistrzostw Polski w full contact – powiedział Piotr Kołakowski.

Finałowy przeciwnik Filip Karbownik w półfinale pokonał natomiast kolegę klubowego Piotra Kołakowskiego – Damiana Chilińskiego. – Myślę, że dałem dobrą walkę, jestem zadowolony, bo stawiłem opór Filipowi. Na pewno bił mocno, ale chaotycznie i jakiś pomysł na Filipa znajdziemy. Zresztą w ringu każda walka jest inna, Piotrek walczy inaczej niż ja. Moim zdaniem ma duże szanse na zdobycie złota – przyznał Damian Chiliński.

Trener zawodników z Kurzętnika Leszek Jobs w sobotę obchodził 46 urodziny. – Nasz klub ma w finałach 4 kickboxerów seniora Piotra Kołakowskiego -81kg i juniorów młodszych Krystiana Rzepkę -71kg, Pawła Kędzierskiego -75kg i Wiktora Wilkanowskiego -57kg. Dla nich to debiutancki występ w full-contact, jestem zadowolony z ich postawy, a dla Piotra to drugi finał, poprzednio zdobył srebro w 2014 roku – powiedział szkoleniowiec.

W niedzielę kibice zobaczą półfinały w kategoriach -67kg, -71kg, -75kg. W najlżejszej z wymienionych kolejny medal ma zapewniony legendarny zawodnik, od wielu lat też trener Mariusz Ziętek (KS Ziętek Team Kalisz). W swoich pierwszych MP startował dwie dekady temu. W Piotrkowie pokonał już 2 rywali po 3:0.

W półfinale Mariusz Ziętek spotka się z Tomaszem Micigolskim (KKS Sporty Walki Poznań), a Kamil Dychała (UKS KORIO Taekwondo Zgorzelec) z Rafałem Nguyen-von (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański).

W 1/4 finału Kamil Dychała zwyciężył Krzysztofa Górskiego (Ognisko TKKF Olimp Legnica). – Była to wyczerpująca walka z dominacją technik pięściarskich, ponieważ przeciwnik wywodzi się z boksu. Ale udało się wygrać, a w półfinale mam zamiar powtórzyć ten sukces i zawalczyć w finale. Rafał to kompletny zawodnik, a wynik poznamy już wkrótce – mówi 20-letni Kamil Dychała.

Świetni kickboxerzy są również w półfinałach wagi -71kg. Kamil Dajwłowski (Piotrowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER) powalczy z Jakubem Pokusą (KKS Sporty Walki Poznań), a Mateusz Parat (Klub Sportowy PROSNA Kalisz) z Tomaszem Przybylskim (LZS POPRAWA Siedlików).

Na miejscach 5-8 sklasyfikowano m.in. Szymona Salachnę (Beskid Dragon Bielsko-Biała), który przegrał z Jakubem Pokusą. – Mimo że wygrałem pewnie na punkty i przeciwnik w pierwszej rundzie był „naruszony”, to nie była to łatwa walka. Szymon to dobry zawodnik, znamy się ze zgrupowań kadry – powiedział.

Mateusz Parat w swoim pierwszym pojedynku pokonał Dominika Króla (KS Ziętek Team Kalisz). – Walczyłem z tym zawodnikiem na ostatnich Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, więc znałem już jego styl i wiedziałem jak z nim zaboksować. Wygrałem pewnie na punkty i teraz czekam z niecierpliwością na kolejne walki. Górna część drabinki na papierze jest mocniejsza, ale to dyspozycja dnia i ring wszystko weryfikuje.

W kategorii -75kg miejsce na podium zagwarantował sobie utytułowany zawodnik (medale największych imprez rangi amatorskiej, Zawodowy Mistrz Europy) Robert Krasoń. – Cieszy mnie wygrana z młodym prospektem Rafałem Sztarkiem (KSW START Częstochowa). Dobrze technicznie poprowadziłem walkę, momentami pokazałem pazur. Teraz półfinał, a jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli to w niedzielę również finał z kolegą z klubu Danielem Dajczem (obaj Piotrowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER). Razem trenujemy, jeden wspiera drugiego w przygotowaniach, znamy się od lat, nie raz się razem biliśmy nie tylko na sparingach, ale na pewno to nie będzie mój wymarzony finał – powiedział Robert Krasoń.

W MP full-contact startuje prawie 180 zawodniczek i zawodników z 55 klubów. Wśród sponsorów zawodów są MadejBud, Stacja Paliw Huzar, Na-MN, Nie moment, „An-MN”, Kenpol Piotrków Trybunalski, Miasto Piotrków Trybunalski. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Piotrków Trybunalski Krzysztof Chojniak. Patronami medialnymi są Radio Strefa FM, Dziennik Łódzki, Madfight24.com, sporty-walki.org, Fight Expert Magazine.

MP w kickboxingu full-contact
-48kg finał Arleta Oleksy (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Chrzanów) – Karolina Mośko (KKS Sporty Walki Poznań)
-52kg finał Olga Michalska (LZS POPRAWA Siedlików) – Maria Romańska (Klub Bokserski Legia Warszawa)
-56kg finał Paulina Saczuk (Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji Wola) – Paulina Szewczuk (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej)
-60kg finał Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra) – Joanna Różańska (X Fight Piaseczno)
-65kg finał Pola Rogala (Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji Wola) – Agnieszka Osial (KSW Łuków)
-70kg finał Karolina Dziedzic (UKS Diament Pstrągowa) – Weronika Rogala (Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji Wola)

-57kg finał Łukasz Wydro (SMOK Toruń) – Robert Niedźwiedzki (KS Ziętek Team Kalisz)
-60kg finał Michał Pomieciński (Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Inowrocław) – Maciej Mucha (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Chrzanów)
-63,5kg finał Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra) – Mikołaj Staszkiewicz (Krakowska Szkoła Sportowa SMOK)
-67kg półfinały Kamil Dychała (UKS KORIO Taekwondo Zgorzelec) – Rafał Nguyen-von (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański), Tomasz Micigolski (KKS Sporty Walki Poznań) – Mariusz Ziętek (KS Ziętek Team Kalisz)
-71kg półfinały Kamil Dajwłowski (Piotrowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER) – Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań), Mateusz Parat (Klub Sportowy PROSNA Kalisz) – Tomasz Przybylski (LZS POPRAWA Siedlików)
-75kg półfinały Łukasz Trela (Fight Club Zielona Góra) – Daniel Dajcz (Piotrowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER), Robert Krasoń (Piotrowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER) – Miłosz Pacak (KT Legia Warszawa)
-81kg finał Piotr Kołakowski (Zamek Kurzętnik) – Filip Karbownik (Piotrowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER)
-86kg finał Mateusz Kubiszyn (KSW Sokół Jarosław) – Krystian Chramęga (SKT Tiger Dzierżoniów)
-91kg finał Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki KNOCKOUT Zielona Góra) – Paweł Strykowski (Klub ATOM Świebodzin)
+91kg finał Piotr Paszczak (Krakowska Szkoła Sportowa SMOK) – Jakub Kozera (FUNFIT BOXING TEAM Zielona Góra)

Szczegółowe wyniki na stronie Polskiego Związku Kickboxingu http://pzkickboxing.pl/soi/walki/88

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *