Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: od jutra walka o medale w Grecji

WAKO Senior European Championships Loutraki

Reprezentanci Polski w kickboxingu są już w Loutraki (Grecja), gdzie w poniedziałek rozpoczną się Mistrzostwa Europy PointFighting, Full Contact i Light Contact. Jutro losowanie i pierwsze walki eliminacyjne, a finały w piątek i podczas sobotniej gali.

W PointFightingu kadra trenera Bartosza Baczyńskiego liczy 5 osób – 2 zawodniczki i 3 zawodników. W zawodach powalczą -55kg Malwina Strzelecka (Klub Sportów Walki Police) i -60kg Paulina Jarzmik (KS X Fight Piaseczno), która jest zgłoszona też w wersji Light Contact. W zespole męskim znaleźli się -74kg Tomasz Kurzeja (KS X Fight Piaseczno), -79kg Piotr Maślanka (LKS Puncher Płock) i -84kg Rafał Adamczyk (Klub Sportów Walki Police).

– Największe szanse na medal ma Paulina Jarzmik. Skład pod względem doświadczenia międzynarodowego jest dość młody. Oprócz Tomasza Kurzei i Pauliny reszta reprezentantów jedzie zdobywać doświadczenie na największych zawodach – mówi szkoleniowiec Bartosz Baczyński.

– Będę reprezentować Polskę w dwóch formułach: kick light i pointfighting. Miesiąc temu zdobyłam złoty medal Mistrzostw Europy light contact na Słowenii. Przed tamtymi zawodami przygotowania były bardzo intensywne, a przez ostatnie tygodnie dbałam o utrzymanie formy. Byłam już mistrzynią świata kick light, a teraz pierwszy raz wystąpią w mistrzostwach Europy w tej formule. Moim sprawdzianem był Puchar Świata w Rimini, gdzie wygrałam i zostałam wybrana najlepszą zawodniczką kick light. W pointfightingu będę broniła tytułu. We wspomnianym już turnieju w Rimini w tej formule zajęłam 2 miejsce. W Grecji liczę na najważniejsze trofea w obu konkurencjach, dam z siebie wszystko by godnie reprezentować Polskę – powiedziała Paulina Jarzmik.

W pointfightingu i w całej polskiej reprezentacji najstarszym zawodnikiem będzie 44-letni Piotr Maślanka. – W tym roku wygrałem Pucharu Europy i Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych, a w finale MP Seniorów przegrałem dopiero po dogrywce 1 punktem. Czuję się dobrze przygotowany, zauważyłem poprawę w wydolności i szybkości. Formuła pointfighting, w której wystartuję, jest specyficzna i bardzo trudna, ale głęboko wierzę, że możliwe jest dotarcie do strefy medalowej.

Największe nadzieje na pokaźne zdobycze medalowe, w tym złote krążki, Biało-Czerwoni mają w dwóch formułach – full contact i ligh contact.

– Mam nadzieję, że ze złotymi medalami wrócą Dorota Godzina, Robert Krasoń i Mateusz Kubiszyn, choć liczę i na pozostałych reprezentantów. Zadowolony będę jeśli wywalczymy dwa-trzy tytuły i będziemy na 3 miejscu w klasyfikacji drużynowej. Ze składu z powodu kontuzji wypadła tylko Wanesa Nogaj – powiedział trener FC Radosław Laskowski.

W tej formule w Loutraki wystąpią -48kg Karolina Mośko (KSK Sporty Walki Poznań), -55kg Dorota Godzina (KS X Fight Piaseczno), -60kg Agata Piechowicz (KB Legia Warszawa), -65kg Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra), -70kg Karolina Dziedzic (UKS Diament Pstrągowa) oraz -57kg Robert Niedźwiedzki (KS Ziętek Team), -60kg Michał Pomieciński (Sokół Inowrocław), -67kg Jakub Pokusa (KSK Sporty Walki Poznań), -71kg Kamil Dajwłowski (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom-Center Piotrków), -75kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom-Center Piotrków), -81kg Tomasz Borowiec (SKKB Politechniki Lubelskiej), -86kg Mateusz Kubiszyn (Kickboxing Game Over Lubaczów), -91kg Paweł Strykowski (KSK Sporty Walki Poznań) i +91kg Aleksander Stawirej (KS Ziętek Team).

Bardzo mocny skład ma również I trener kick light Tomasz Biernacki, któremu w pracy na ME pomagać będą Andrzej Garbaczewski i Patryk Zaborowski.

– Chciałbym abyśmy zajęli 1 pozycję w rywalizacji zespołowej. Na ostatnich Mistrzostwach Świata byliśmy najlepsi i byłoby miło gdyby ten skład potwierdził nasz prymat w tej formule walki. Ale oczywiście to tylko sport i może być różnie – przyznał Tomasz Biernacki.

Kadra KL na ME 2016 -50kg Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki), -55kg Klara Kleczkowska (KTE Legia Warszawa), -60kg Paulina Jarzmik (KS X Fight Piaseczno), -65kg Monika Kędzierska (CSE Sparta Chrzanów), -70kg Katarzyna Kwiecień (NKSW Bastion Nowy Dwór Maz.), +70kg Natalia Panas (Palestra Warszawa) oraz -57kg Patryk Kuryłek (MKS Wicher Kobyłka), -63kg Mateusz Niżejewski (Pomorze Świnoujście), -69kg Roger Garbaczewski (TKKF Ognisko Siedleckie), -74kg Jerzy Wroński (Palestra Warszawa), -79kg Wojciech Wiśniewski (Zamek Expom Kurzętnik), -84kg Mikołaj Krause (KKK Rebelia Kartuzy), -89kg Michał Grzesiak (Center Team Odolanów), -94kg Piotr Wypchał (KAT Kraków) i +94kg Michał Bławdziewicz (Palestra Warszawa).

Rok temu na MŚ w Dublinie złoto w full contact zdobył Mateusz Kubiszyn (-86kg). W finałach porażki ponieśli Ewa Bulanda (-48kg) – Robert Krasoń (-75kg). Brązowe krążki w tej formule wywalczyli Karolina Dziedzic (-70kg), Wojciech Peryt (-51kg) i Robert Niedźwiedzki (-57kg).

Z kolei w light contact po srebro sięgnął Aleksander Stawirej (+94 kg), który 3 miesiące wcześniej w San Sebastian został Mistrzem Europy Juniorów full contact. Brązowy krążek w Irlandii wywalczył Łukasz Wichowski (-79kg).

Poprzednie Mistrzostwa Europy odbyły się w 2014 roku w Mariborze (PointFighting). Tytuły zdobyli: walcząca w pointfightingu Paulina Jarzmik (-65kg) i Anna Knobel (-50kg) w light contact. W finale porażkę poniosła Dorota Godzina (-55kg) w light contact.

 Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *