Liga boksu tajskiego – 20 listopada.

Info od organizatora.

Walcz z patologią – Profilaktyka przez sport i zasady fair play*

Misją kampanii jest promowanie sztuk walki jako najskuteczniejszego środka profilaktyki skierowanej dla młodzieży, zwłaszcza tej z obszarów zagrożonych biedą, przemocą rówieśniczą, z ryzykiem uzależnień, kłopotami w szkole. Sztuki walki bazują na filozofii uczciwej gry, które poprzez szacunek do zasad wyklucza zachowania antyspołeczne i szkodliwe. Agresywność wojownika często jest błędnie utożsamiana z agresywnością, którą stosują uliczni chuligani czy przestępcy nie ma niczego wspólnego, podobieństwo jest czysto iluzoryczne.

Napady, pobicia które są zmorą naszych czasów  to zazwyczaj ataki wielu na jednego, z użyciem noży, desek, to nie  jest walka na pięści. Do tego aby ugodzić nożem, uderzyć butelką czy grozić bronią nie potrzeba trenowania żadnych sztuk walki.
Wprost przeciwnie osoby trenujące sztuki walki, z czasem nabywają cech charakteru które wyróżniają ich z pośród innych osób, wzrasta ich moralność, odpowiedzialność za innych, poprawia się kontrola nad własna agresywnością i strachem. Wytrwałość i dyscyplina, która pozwala osiągać wyniki w sporcie pomaga także w pozasportowym rozwoju osobistym (Badania  Conceptual Thinking of ancient Muay Chaiya boxing. The Dangerous Training for Mind Changing by Burin Sukphisal, Phimphorn Sawawattanakul, Bunjongjit Rompho School of managament Asian Instytut of Technology 2007 r)

Muay thai jest sztuką walki, która łączy w sobie techniki wszystkich innych styli, dążąc do perfekcji ruchu. Muay Thai określane jako „Królewska Sztuka Walki” wywodzi sie z Tajlandii gdzie rozwijała sie jako sport narodowy od XIII wieku. Od samych początków związana była z filozofią i etyką, trenowali ja wojownicy Tajskiej Królewskiej Armii. Muay Thai jest sztuką walki,  która służy nie tylko samoobronie ale także stanowi drogę rozwoju poprzez kształtowanie fizycznej sprawności i umysłowej koncentracji, wytrwałości i odwagi. Muay thai wyróżnia szacunek dla samej walki  i dla przeciwnika, zwycięstwo nie jest celem samym w sobie, walka ringowa jest tylko metodą rozwoju, drogą przez kolejne etapy wtajemniczenia, które pozwalają osiągać coraz wyższy poziom zarówno fizyczny jak i moralny.
Kampanii nie ogranicza się do inicjatyw promujących Muay thai, wchodzące w jej skład pozostałe sztuki walki, rozwijające się nieleżenie od niej także są  celem naszego działania i doskonałym narzędziem pomocy młodym ludziom.

Promujemy wszystkie inicjatywy których celem jest popularyzacja sztuk, sportów, systemów walki a udział w wydarzeniu jest dla uczestników i publiczności nieodpłatny lub odpłatny i przeznaczony  na działania charytatywne.

*Zasada fair play

W języku angielskim „fair” znaczy uczciwy, natomiast „play” to gra. Zasada uczciwej gry polega na właściwym zachowaniu zawodników. Nie należy posługiwać się tym co  w danej formie rywalizacji jest  niedozwolone. Nie należy okazywać lekceważenia innym osobom podczas współzawodnictwa. Kibicując nie obrażamy przeciwników. Walczymy o zwycięstwo, jednak nie jest ono najważniejsze. Zdobyte w nieuczciwy sposób nie ma żadnej wartości.

3 thoughts on “Liga boksu tajskiego – 20 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *