Komisja Sportowa Nevady przyjrzy się wytycznym testów antydopingowych

Komisja Sportowa Nevady (NAC) utworzy komitet, który sprawdzi różne aspekty testów antydopingowych w kontekście wykrycia metabolitów kokainy w organizmie mistrza wagi półciężkiej UFC, Jona Jonesa.

Jones, gwiazda MMA 4 grudnia został poddany losowemu testowi antydopingowemu przed UFC 182. Test wykazał obecność metabolitów kokainy w ogranizmie zawodnika. Jones w poniedziałek udał się na odwyk, na którym posiedział jeden dzień. Ponieważ test nie był wykonywany w bezpośredniej bliskości zawodów, nie został ukarany przez komisję – poza tym kokaina nie znajduje się na liście zabronionych substancji przez WADA (Światową Agencję Antydopingową), a tą listą kieruje się NAC.

Prezes NAC Francisco Aguilar wysunął propozycję utworzenia komitetu, który oceni czy Komisja powinna uniezależnić się od protokołu WADA w szczególnych przypadkach, a także przenieść niektóre środki z listy niedozwolonych poza zawodami na niedozwolone w ogóle. Obecnie okres „w trakcie zawodów” obejmuje 12 godzin przed walką oraz zaraz po niej.

„Chcemy zobaczyć, jak ma się do nas kodeks WADA i na ile możemy sami go tworzyć. Chcemy przedyskutować, czy możemy się od niego uniezależniać i na ile, ale też traktować jako wytyczne. Czy potrzebujemy zaktualizować naszą politykę? Czy powinniśmy zaktualizować nasze myślenie w kontekście testów? No i w końcu, kary. Myślę, że powinniśmy sformować komitet. Mam nadzieję, że do następnego posiedzenia będziemy mieć już plan, ramy czasowe i skład komitetu.”

Agilar zaczął dyskusję od sprawy Jonesa i jasnego przekazu, że w przyszłych sprawach tego typu należy wzywać zawodnika na formalne przesłuchanie. Jeden z członków komisji Pat Lundvall zwrócił uwagę, że NAC zarządziła kompletne podporządkowanie się regułom WADA w 2007 oraz przyjęła ich listę zabronionych substancji, ale nie cały program.

„Chodzi o to, że mamy pozytywny wynik testu na substancję, która nie jest niedozwolona poza zawodami. Jeśli byłaby wykryta w okresie walki, mielibyśmy prawo zacząć proces dyscyplinarny. Powinniśmy zdecydować, w którą stronę iść. Czy termin substancji używanych „w trakcie zawodów” ma dla nas sens, czy powinniśmy go zmienić albo w ogóle utworzyć swoją własną definicję.”

NAC może odnieść korzyść z ponownego przyjrzenia się obecnym praktykom dotyczącym testów antydopingowych.

„W 2010 roku mieliśmy posiedzenie z różnymi członkami ze środowiska środków dopingujących. Od tego czasu minęło 5 lat. Może w końcu czas, aby znów zorganizować spotkanie i dowiedzieć się o nowych praktykach, nowych technikach, nowych przypadkach i sprecyzować dodatkowe zasady i normy.”

„Musimy skupić się na każdym detalu i podejść do tematu z wigorem. Porozmawiać ze społecznością i dostać jak najwięcej informacji, bo oprócz substancji dopingujących są również inne, niebezpieczne dla zawodników, a to jest zawsze moje największe zmartwienie.”

NAC nie podało ostatecznego terminu na sformowanie komitetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *