Benson Henderson pokonał Islama Mamedova po zaciętej walce na gali Bellator 273

Bellator

Islam Mamedov był zdecydowanym faworytem tego pojedynku, a Benson Henderson nie tylko poddał go prawdziwemu testowi, ale też sprawił mu pierwszą porażkę od ponad 12 lat.

Henderson (29-11 MMA, 6-6 BMMA) wygrał przez niejednogłośną decyzję z Mamedovem (20-2-1 MMA, 1-1 BMMA) w walce, w której nie brakowało świetnych akcji i prób poddań ze strony obu zawodników. Henderson wygrał w wymagającej w walce co-main event gali Bellator 273, która odbyła się w Footprint Center w Phoenix.

Mamedov wszedł do pojedynku będąc niepokonanym od 20 walk. Nie przegrał od swojej drugiej zawodowej walki w lipcu 2009 roku. Mamedov był faworytem bukmacherów 6-1 w walce w wadze lekkiej.

Henderson starał się stworzyć dystans kilkoma kopnięciami. Mamedov był cierpliwy i szukał okazji do zaatakowania. Po dziewięćdziesięciu sekundach walki Henderson trafił mocnym wewnętrznym kopnięciem, a następnie lewym na korpus. Po dwóch minutach Mamedov wyprowadził kombinację, która zaskoczyła Hendersona, a za nią poszło kopnięcie na korpus. W połowie rundy Mamedov złapał Hendersona w klincz i przyparł go do siatki. Gdy Mamedov spróbował obalenia, Henderson znalazł się na górze i złapał go w gilotynę. Utrzymał ją przez dłuższy czas, ale Mamedov zdołał się z niej wydostać i zakończył rundę na górze.

W drugiej odsłonie Mamedov zamarkował kilka ciosów, po czym w końcu wyprowadził cios. Henderson spróbował obalenia, ale przetoczył się i poszedł po kolejne duszenie gilotyną. Nie udało się, a Mamedov przeszedł do kontroli z pozycji bocznej. Następnie przeszedł za plecy Hendersona i spróbował duszenia zza pleców. Henderson przetrwał pierwszą próbę, ale Mamedov zasypał go ciosami w połowie rundy. Henderson ruszył do przodu i zapolował na skrętówkę. Mamedov uwolnił się być z pomocą siatki i na minutę przed końcem rundy spróbował ponownie przejść za plecy Hendersona. Na 30 sekund przed końcem Mamedov zapiął duszenie zza pleców, ale Henderson rozbił je rzucając się plecami na matę.

W trzeciej rundzie obaj zawodnicy wymieniali się ciosami, a po 90 sekundach Henderson zaatakował ciosami i kopnięciami. Amerykanin wystrzelił potężnym podbródkowym, którym chybił, ale poprawił wysokim kopnięciem. W połowie rundy Mamedov obalił Hendersona na deski, co było kluczem do zdobycia punktów u sędziów w wyrównanej walce. Na 90 sekund przed końcem, Henderson przetoczył się i szukał poddania na nogę, ale musiał przyjmować ciosy od Mamedova.

Benson Henderson pokonał Islama Mamedova przez niejednogłośną decyzję (29-28, 28-29, 29-28)

„Nie wiem, czy jeszcze kiedyś będę walczył, więc zwycięstwo jest dobre” – powiedział Henderson w klatce po wygranej.

Benson Henderson przerwał tym samym złą passę trzech porażek. Była to najdłuższa seria przegranych w jego karierze.