[ART] Mentalny aspekt boksu

 

Boks jest prawdopodobnie najbardziej wymagającym sportem ze wszystkich. Bokser musi wykazywać się wyjątkową mieszankę szybkości, siły i wytrzymałości. Oprócz tego, musi zbierać cięgi od równie dobrze wyszkolonego przeciwnika. Aby wytrzymać nieodłączny ból i zmęczenie, bokser musi posiadać umysł tak mocny, jak jego ciało.

Boks to nie tylko nabieranie formy i opanowanie narzędzi nauki. Równie ważnym aspektem gry jest posiadanie psychicznej determinacji do wygrywania. Boks jest wyjątkowy pośród innych dyscyplin, bo zawodnik musi stać w ringu sam. Nawet legendarni trenerzy, tacy jak Eddie Futch i Angelo Dundee wychodzili z ringu w trakcie rundy.

Niezależnie od umiejętności, przyjdzie czas, kiedy musisz pobić zmęczenie. Możesz być obity lub kontuzjowany, ale zmuszony do kontynuowania walki. Boks nie jest jak inne sporty, gdzie można się zwrócić do sędziego o timeout. Zamiast tego należy walczyć aż zabrzmi gong. Co prawda, masz możliwość poddać się, prawdziwy zawodnik nigdy tego nie zrobi. Prawdziwi bokserzy walczą niezależnie od przeciwności, z jakimi stykają się na ringu.

Silny umysł może pomóc w tym trudnym czasie. Umysł jest potężnym narzędziem, którego niektórzy nigdy nie nauczą się kontrolować. Na przykład, wszyscy bokserzy rozumieją znaczenie biegania, przestrzegania diety i ciężkich treningów na sali. Dlaczego więc niektórzy zawodnicy są w świetnej formie, podczas gdy inni w mizernej? Dlaczego niektórzy zawodnicy mają trudności w trzymaniu wagi, podczas gdy inni ważą idealnie cały czas? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w psychicznej dyscyplinie zawodnika. Łatwo jest oszukiwać w diecie i łatwo opuścić swój trening biegowy. Niestety dla wielu, boks nie jest łatwym sportem.

Dzień z życia boksera składa się z wczesnej pobudki, a następnie porannego biegania. Wielu zawodników wstaje przed 5:30 i biega do 6. Kiedy większość ludzi mocno śpi, bokserzy już biegają po ulicach. Trening biegowy często składa się z biegania po górkach, sprintów i wykańczających interwałów. Poranna sesja biegów jest daleka od przyjemności, ale ze względu na swoje znaczenie, zawodnik musi ją odbyć. Będą dni, kiedy jesteś zmęczony, bo może położyłeś się późno, bo może pada deszcz lub wiatr wieje w zimie. Boks różni się od sportów zespołowych, gdyż wiele decyzji musisz podjąć sam.

O 5:30 rano nie ma twojego trenera, który ci przypomina, że trzeba wstać i iść biegać. Bardzo łatwo jest wyłączyć budzik i odpłynąć z powrotem w sen, który został przerwany przez irytujące dzwonienie.

Co sprawia, że decydujesz się biegać, podczas gdy inni wybierają spanie? Decyzja często pochodzi z głębokiego wnętrza. Człowiek, który budzi się i idzie biegać, nie robi tego, żeby fajnie wyglądać na plaży, ale żeby zbliżyć się do zwycięstwa. Może się przygotowywać do regionalnego amatorskiego turnieju, albo do turnieju rangi krajowej, a nawet do walki o zawodowy tytuł światowy. W pewnym momencie sam musisz podjąć decyzję, jak bardzo chcesz wygrać.

Zawsze będą istnieć zawodnicy, którzy śpią, i tacy, którzy się budzą. Zawsze będą tacy, którzy się obijają na sali, i tacy, którzy ćwiczą dopóki nie pogasną światła. Będą dni, kiedy wolałbyś nie trenować. W drodze na salę rozważasz zawrócenie, ale jednak wjeżdżasz na parking przed salą. Musisz być silny psychicznie, aby odnieść sukces w tym sporcie. Nikt nie zdecyduje za ciebie, żeby trenować. Najlepsi trenerzy na świecie są tak dobrzy, jak uczniowie, których trenują. Mogą ich motywować i radzić im, ale ostatecznie decyzja nadal spoczywa w rękach zawodników.

Kiedy decydujesz w sercu, że chcesz osiągnąć sukces, twój umysł przejmuje kontrolę. Ustanawiasz boks swoim jedynym celem w życiu. Musisz jeść, spać i śnić o boksie, żeby być najlepszym. Jeśli nie, to miej świadomość, że ktoś inny będzie. To nie jest sport, w którym się bawisz. To sport, w którym może stać ci się krzywda. Boks to sport dla wojowników, którzy są silni zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wszyscy będziemy stawać w obliczu strachu i wątpliwości, ale odpowiednim treningiem i doświadczeniem nauczymy się tłumić te uczucia.

Rozważmy czekanie w szatni przed walką. Jesteś często zostawiony sam sobie, podczas gdy twój trener pracuje z innymi zawodnikami. Starasz się wyobrazić sobie walkę w głowie. Są dni, że wątpisz w siebie, kwestionujesz nawet swoją kondycję. Myśli kotłują ci się w głowie, ale ty jesteś spokojny, nie okazujesz swoich uczuć na zewnątrz. Musisz ukryć swój niepokój przed innymi zawodnikami. Robisz walkę z cieniem, żeby rozluźnić napięte nerwy. Gdy nadchodzi czas walki, te myśli szybko znikają. Polegasz na swoim wyszkoleniu i wkładasz w walkę całe serce. Dzięki doświadczeniu, uczysz się przezwyciężać lęk. Zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś jedynym, a jednym z wielu, którzy doświadczają takiego uczucia.

Czekanie w szatni wystarczy, żeby złamać przeciętnego człowieka. Większość ludzi nigdy nie brało udziału w uczciwych walkach jeden na jednego. Większość nigdy nie dostała pięścią w twarz. Z tego powodu, większość nie może zrozumieć uczucia towarzyszącego siedzeniu i oczekiwaniu na walkę z innym człowiekiem, którego jedynym celem jest znokautować cię. Pocił się i wykrwawiał na sali z jednego powodu: żeby cię pokonać. Musisz stanąć w obliczu tego wyzwania sam. Twoi przyjaciele i rodzina mogą tylko patrzeć z trybun.

Umysł może płatać ci figle. Może sprawiać, że zaczynasz wątpić w siebie i w trening. Z tego powodu musisz szkolić umysł, żeby pracował dla ciebie, a nie przeciw tobie. Jedynym sposobem na osiągnięcie tego stanu umysłu jest doświadczenie i ciężka praca. Doświadczenie przychodzi z rywalizacji. Musisz walczyć i nadal się uczyć.

Jeżeli przegrasz, musisz podjąć decyzję, żeby wrócić i walczyć. Kiedy bokser przegrywa, wielu chciałoby go szybko wywalić i odesłać w siną dal. Ci ludzie nie zdają sobie sprawy, że boks jest jak każdy inny sport. Potrzeba czasu, aby nauczyć się i opanować technikę. Musisz uczyć się z porażek i żyć by znowu walczyć. Nikt nie może wpoić psychicznej zaciętości i kultu pracy wymaganych, aby stać się mistrzem. Musisz wejrzeć głęboko w siebie i sam znaleźć te cechy.

Trenuj ciężko i wierz w siebie. Poprzez ciężką pracę nabierzesz pewności w twoje trenowanie. Boks to sport, który nie wymaga szczęścia. Boks to sport, który nagradza tych, którzy ciężko pracują i pokonują przeszkody.

Dokonaj wyboru. Trenuj jak mistrz, a możesz stać się mistrzem.

Autor: tłumaczenie Lady M / SFD.PL na podstawie http://www.rossboxing.com/thegym/thegym9.htm

Dyskusja na temat artykułu TUTAJ

2 thoughts on “[ART] Mentalny aspekt boksu

  1. zgadzam się z wszystkim co tu jest napisane,bo sam kiedyś wstawałem rano gdzie większość dopiero przewracała się na drugi bok a ja w tym czasie biegałem lub wieczorem w zimie gdy śnieg prosto w twarz padał … nie jest to łatwy sport,dużo czasem odmówić sobie trzeba,ale sukcesy wynagradzają to wszystko!!!pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *