[ART] Bokserskie serce

Sporty walki są zaliczane do najtrudniejszych dyscyplin jakie kiedykolwiek powstały. Większość sportów wymaga wysokiego poziomu kondycji fizycznej i stanu umysłowego, ale tylko brutalna walka jeden na jednego potrafi w pełni przywołać pierwotny instynkt przetrwania, który każdy z nas posiada.
Jest coś surowego, dzikiego i nieugiętego co pojawia się gdy wojownik wchodzi na ring. Przygotowanie się do tej czynności wymaga czegoś więcej niż fizycznego przygotowania, gdyż potrzeba również siły psychicznej. Co motywuje wojownika do wyjścia, pomimo niezmierzonego zmęczenia, bólu czy możliwości odniesienia urazu? Stanie samemu, prawie nagim i obserwowanie przeciwnika, który ma talent lub nokautuje Cię odbiera pewność siebie. Robienie tego więcej niż raz jest szalone! Mistrzowie nie dość, że robią to wiele razy, dobrze rozwijają się tylko w takim otoczeniu.

Przebiegane kilometry i godziny przetrenowane na worku nie przygotują Cię na moment, w którym Twój przeciwnik zada mocny cios i zniszczy Twoją równowagę. System nerwowy człowieka jest fenomenem ewolucji. Pozwala nam myśleć, ruszać się, tworzyć i wyrażać siebie na różne sposoby. Niestety, jest również przedmiotem, na który oddziałują siły fizyki. Zakłócone impulsy nerwowe prowadzą do różnego rodzaju powikłań w zdolnościach poznawczych, emocjonalnych i ruchowych. Wojownik, który otrzymał porządny cios na szczękę będzie mieć zawroty głowy, będzie zdezorientowany i nie będzie w stanie pójść w stronę, w którą będzie chciał iść. Czy mistrz przyjmuje porażkę i rezygnuje z walki? Oczywiście nie! Zbiera w sobie siłę i walczy dalej. Starzy bokserzy nazywają taką zdolność po prostu sercem. To jest to, co odróżnia mistrza od kogokolwiek innego. Nawet zawodnicy o najlepszych warunkach fizycznych nigdy nie osiągnęliby sukcesu, gdyby odpuszczali gdy robi się ciężko.

Jak podchodzić do treningu? To jest coś z czym się rodzimy. Wszyscy znamy ludzi o postawie „potrafię to zrobić”, nie ma rzeczy niemożliwych. Pomimo takiego nastawienia, musimy mieć jednak wykształconą siłę ducha. Wojownik musi kuć siebie samego poprzez skupienie, dyscyplinę i ciężką pracę. Każdego dnia popychać siebie do cięższej pracy i bycia lepszym niż był dzień wcześniej. Zaczyna na sali, sparuje jedną rundę więcej, atakuje worek z dzikością i determinacją, wychodzi na zewnątrz i ćwiczy na zimnie, gdzie jest mokro, w niesprzyjających warunkach, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć jeśli chce odnieść zwycięstwo. Bycie zdyscyplinowanym i przygotowanym na stanie się niewrażliwym na ból i odpornym na zmęczenie podczas treningu, który powielany zaprowadzi nas nawet dalej. Ale sam trening to nie wszystko. Poprzez trening możesz rozwijać wiele zdolności fizycznych i stawać się wytrzymalszym, jednak siła duchowa musi również zrobić krok do przodu.

Musisz zadać sobie pytanie jak bardzo chcesz wygrać i być przygotowanym do zrobienia tego co musisz aby osiągnąć zwycięstwo. Czas na zadanie sobie tego pytania nie jest wtedy, gdy już się chwiejesz po przyjęciu porządnej kombinacji ciosów. Kiedy przyjdzie dzień walki, a na pewno przyjdzie, Ty będziesz musiał już mieć odpowiedź na to pytanie. Musisz wiedzieć, głęboko w swojej duszy, że Ty będziesz zwycięzcą bez względu na koszty.

Nie chowaj się przed prawdą. Życie to świat doskonałości. Boks to brutalny biznes i będziesz cierpiał na ringu tak samo jak podczas swojej kariery. Kluczem do odniesienia sukcesu w boksie jest poznanie tej prawdy, zaakceptowanie jej i bycie przygotowanym na walkę z tym cierpieniem gdy przyjdzie. Możesz przygotowywać się do walk mając ten fakt na uwadze. Ten typ siły psychicznej nie może być wyrobiony w ciągu nocy. Wymaga czasu i pracy. Nie czekaj na dzwonek w ringu, weź się do pracy już dzisiaj i przygotuj się na zmagania z nadchodzącymi przeciwnościami losu.

Autor: Tłumaczenie elwisio /SFD.PL na podstawie www.rossboxing.com

Dyskusja na temat artykułu TUTAJ

3 thoughts on “[ART] Bokserskie serce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *