Anderson Silva – przegląd najważniejszych momentów w karierze

Spektakularne i porywające momenty w karierze byłego mistrza wagi średniej UFC Andersona Silvy towarzyszyły nam przez wiele lat. Było tego zbyt wiele by wymienić je w szczegółach, ale zwróćmy uwagę na te najistotniejsze rzeczy.

Anderson Silva w liczbach

Całkowity rekord walk:

33-6

Najdłuższy czas bez porażki:

(12 sierpnia 2000 – 3 marca 2003) dziewięć zwycięstw z rzędu w tym sześć przez KO lub poddanie.

(22 kwietnia 2006 – 6 lipca 2013) siedemnaście zwycięstw z rzędu w tym piętnaście przez KO lub poddanie.

Obrony tytułu:

Dziesięć kolejnych udanych obron tytułu od czasu zdobycia mistrzostwa wagi średniej UFC w dniu 14 października 2006 roku, aż do dnia 6 lipca 2013 roku w którym stracił tytuł.*

*Jedenaście jeśli na upartego doliczyć pierwszą walkę po zdobyciu pasa wagi średniej, przeciwko Travisowi Lutterowi. Walka ta ostatecznie została uznana jako zwykły pojedynek nie o pas ponieważ Lutter nie zrobił wagi. Silva wygrał przez poddanie w drugiej rundzie zakładając duszenie trójkątne.

Czas bycia mistrzem:

Od 14 października 2006 do 6 lipca 2013

Walki w wadze półciężkiej:

Silva stoczył trzy walki w dywizji półciężkiej i wygrał wszystkie z Jamesem Irvinem (19 lipca 2008), byłym mistrzem Forrestem Griffinem (9 sierpnia 2009) oraz Stephanem Bonnarem (13 października 2012).

Największe walki Andersona Silvy:

Rich Franklin I

Z zaledwie jedną walką w UFC, Anderson Silva wszedł w centrum zainteresowania podczas walki o pas z ówczesnym mistrzem wagi średniej Richem Franklinem. Walka odbyła się 14 października 2006 roku. Wszystko zajęło Silvie mniej niż jedną rundę, aby wyrwać pas mistrzowi nokautując go i zapoczątkowując nową erę w historii UFC. Silva walczył z Franklinem jeszcze raz w październiku 2007 roku.

Chael Sonnen I i II

Chael Sonnen, były zapaśnik pojawił się w UFC już w 2005 roku, ale na dobrą sprawę dał o sobie znać w 2009 i 2010 roku pokonując trzech pretendentów do tytułu przez co dostał możliwość walki o pas z Andersonem Silvą. W sierpniu 2010 roku doszło do walki  o pas, ale zanim wszyscy usłyszeli pierwszy gong rozpoczynający walkę, Sonnen postarał się o to, aby o tej walce było bardzo głośno. Dobrze znam przecież wszechobecny trash-talk poprzedzający walkę. Mimo wszystko Sonnen wszedł do Oktagonu i pokazał światu, że nie wypadł sroce spod ogona i zdominował Silvę prawie w całej walce zanim mistrz złapał go w trójkąt w ostatniej piątej rundzie. Sonnen odklepał walkę, a Silva mógł nadal cieszyć się tytułem.

Obaj mieli spotkać się natychmiast w walce rewanżowej, ale Sonnen wpadł na testach antydopingowych i został zawieszony. Walka Silva vs. Sonnen II odbyła się 7 lipca 2012 roku.  Sonnen ponownie zdominował walkę, ale tylko w pierwszej rundzie obalając Silve i kontrolując go w parterze. W drugiej rundzie role się odwróciły i to Silva przejął inicjatywę po tym jak Sonnen przestrzelił back-fist’a i stracił równowagę. The Spider wykorzystał okazję i wbił swoje kolano w klatkę piersiową przeciwnika. Walka zakończyła się przez TKO po przerwaniu walki przez sędziego.

Dan Henderson

W dniu 1 marca 2008 roku, Silva stanął w obliczu jednego z największych wyzwań jako mistrz wagi średniej. Tym wyzwaniem był Dan Henderson, były zapaśnik, uczestnik olimpiady oraz mistrz PRIDE w dwóch kategoriach wagowych. W pierwszej rundzie, Henderson był w stanie wykorzystać swoje zapasy, aby sprowadzić Silvę do parteru. Mistrz przetrwał i w drugiej rundzie obalił Hendersona na matę i skończył go duszeniem zza pleców.

Forrest Griffin

Forrest Griffin nie był byle zawodnikiem wagi półciężkiej, który dla Silvy były tylko kolejnym trofeum. Griffin był byłym mistrzem wagi półciężkiej – pierwszym w historii – i był znacznie większy od Silvy. Mimo tego „Pająk” kąsał Griffina wieloma ciosami zanim zgarnął zwycięstwo w pierwszej rundzie przez KO.

Vitor Belfort

5 lutego 2011 roku, Silva obronił tytuł przeciwko swojemu rodakowi Vitorowi Belfortowi, który w swoim kraju uważany jest za supergwiazdę. Silva był mistrzem, ale to Belfort był prawdziwym celebry tą w Brazylii. Zdobył kilka tytułów UFC w przeszłości, ożenił się ze znaną modelką i został gwiazdą TV. Co ważniejsze, Belfort posiadał najszybsze i najmocniejsze ręce w kategorii. To jednak nie pomogło mu w starciu z Silvą i jego pracą nóg. W pierwszej rundzie Anderson Silva wykonał front kick, który wylądował na szczęce Belforta posyłając go na deski.

Chris Weidman II

3 thoughts on “Anderson Silva – przegląd najważniejszych momentów w karierze

  1. „W pierwszej rundzie Anderson Silva wykonał front kick, który wylądował na szczęce Belforta posyłając go na deski.”

    Zniszczył tym przydomek Vitora , do tej pory włączam ten moment co jakiś czas i uwierzyć nie mogę …

    rewanż byłby największym darem UFC które by zadowoliło fanów , a tu ta paskudna kontuzja Silvy wszystko niweczy .

  2. Bolek czyli juz ogladales walke rozumiem , dlaczego nic nie powiedziales ,ze jednak w styczniu sie odbedzie mistrzowski bój ? Weidman jest wybitny jednak w obu starciach z Silva dostal prezent od losu. Za szybko by z gory zakladac ,ze ten pas zatrzyma na dluzej. Vitor z 1 pojedynku z Silva a ten obecny to jednak 2 rozne Vitory 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *