Analiza kursów bukmacherskich przed UFC 190: Rousey vs. Correia

ufc.com
ufc.com

Przed nami kolejna gala w Brazylii, w sobotę w Rio de Janeiro odbędzie się UFC 190. W walce wieczoru Ronda Rousey zawalczy z Bethe Correią.

Kursy bukmacherskie prezentują się następująco:

kursy

*kursy pochodzą ze strony betsafe.com  pobrane dnia 30.07 ok. godziny 14

kurs Alcantara vs. Issa

Jako pierwszemu przyjrzymy się starciu otwierającą preliminsy transmitowane na kanale Fox Sports 1, w wadze koguciej Iuri Alcantara podejmie Leandro Issę.

porównanie Alcantara vs. Issa

porównanie Alcantara vs. Issa2

Doświadczenie. W tym zestawieniu zawodnikiem starszym jest Marajo, ma on już 34 lata podczas gdy jego rywala jest o 3 lata młodszy. Alcantara rozpoczął zawodową karierę w 2004r. Od tamtej pory stoczył 38 walk, z których 31 wygrał w 25 kończąc rywali przed czasem. Przegrywał 6-krotnie, najczęściej po sędziowskich decyzjach. Issa debiutował w 2006r. i obecnie ma na koncie 17 pojedynków, 13 wygrał a 4 przegrał.

Warunki fizyczne. Nieznaczna przewaga warunków fizycznych będzie po stronie starszego z Brazylijczyków.

Stójka. Iuri walczy z odwrotnej pozycji co na starcie daje mu delikatną przewagę nad klasycznie ustawionym rywalem. W stójce prezentuje się dobrze często rzucając naprawdę ciekawe kombinacje, przyzwoicie korzysta z pięści, dobrze kopie (najczęściej fronty, middle lub highkicki) a w niemal każde uderzenie wkłada sporo mocy (gif.1. gif.2. gif.3.). Jest silny fizycznie co pomaga mu w kontroli walki w klinczu i pod siatką. Leandro w płaszczyźnie kickbokserskiej ma mniej do zaoferowania, korzysta głównie z pięściarskich kombinacji lewy-prawy (rzadko atakuje dłuższymi seriami) oraz z mocnych, niskich kopnięć. Poszukuje klinczu, w którym obija rywali i dąży do obalenia.

gif.1. Iuri nokautuje Ricardo Lamasa
gif.2. Marajo posyła Iliarde Santosa na deski
gif.3. Alcantara kończy walkę z Vaughanem Lee

Zapasy/BJJ. Alcantara jest przyzwoitym zapaśnikiem ale tylko w kontekście ofensywy, jego obrony przed obaleniami wyraźnie kuleją i może mieć to duże znaczenie w walce z Leandro, który często próbuje sprowadzeń jednak podobnie jak w przypadku Iuriego 31-latek również dysponuje słabym tdd. Będąc z góry w parterze Marajo zaprzęga do działania ciężkie g’n’p (gif.4.), będąc z pleców szuka poddań ale nawet jeśli przez dłuższy czas nie potrafi zagrozić rywalowi nie rzadko kiedy próbuje wracać do stójki. Issa będąc z góry świetnie kontroluje rywali, ochoczo przechodzi pozycje i dąży do poddań (gif.5. gif.6.).

gif.4. Alcantara dobija Santosa
gif.5. Leandro poddaje Jumabieke Tuerxuna
gif.6. Issa kończy walkę z Yutą Sasakim

Kondycja. Pod względem kondycji ani jednej ani drugi zawodnik nie prezentują oszałamiającego poziomu, Alcantara wkłada dużo mocny w to co robi a to odbija się na jego dyspozycji w końcowych minutach walki, w III rundzie więcej energii powinien mieć Leandro.

Obecnie faworytem bukmacherów jest starszy z Brazylijczyków, kurs na jego zwycięstwo wynosi tylko 1,40. Ciekawszą ofertą jest kurs na wygraną Issy wynoszący 2,95 ( i nadal spada). Brodinho najprawdopodobniej będzie przegrywał stójkowe wymiany ale powinien być w stanie obalać i kontrolować z góry Iuriego, Alcantara jest zawodnikiem groźnym z pleców ale taki grappler jak Leandro powinien obronić się przed próbami poddań ze strony rywala.

Jeśli obaj zawodnicy powtórzą swoje ostatnie występy (Alcantara vs. Saenz i Issa vs. Sasaki) to po walce w górę pójdzie ręka Leandro.

kurs Cavalcante vs. Cummins

Jako kolejnemu przyjrzymy się pojedynkowi w wadze półciężkiej, w którym rywalizować będą będący po porażkach Rafael Cavalcante i Patrick Cummins.

porównanie Cavalcante vs. Cummins

porównanie Cavalcante vs. Cummins2

Obaj zawodnicy nie są już młodzi, Amerykanin ma 34 lata a jego najbliższy rywal jest o rok starszy. Rafael rozpoczął zawodową karierę w 2006r. i stoczył 18 walk, z których 12 wygrał – każdą przed czasem. Cummins debiutował w 2010r. a w jego rekordzie jest tylko 9 walk, 7 z nich wygrał a 2 razy przegrał przez nokauty.

Niewielka przewaga warunków fizycznych będzie po stronie Amerykanina.

Stójka jest najmocniejszą stroną Feijao, do zadawania uderzeń poza pięściami często używa także łokci i kolan ( zwłaszcza w klinczu, w którym ubił Muhammeda Lawala (gif.7.) Igora Pokrajaca (gif.8.)). Znakomicie opanował technikę uderzania backfistami a jego znakiem rozpoznawczym jest mocny, prawy sierpowy. Do tego umiejętnie balansuje tułowiem i dysponuje sporą siłą ciosu (wszystkie wygrane walki zakończył ciosami!). Stójkę Patricka można opisać w dwóch słowach: mechaniczna i schematyczna. Tak naprawdę ciężko znaleźć czysto stójkowy aspekt umiejętności Patricka zasługujący na istotne wyróżnienie, czasem zdarza mu się mocno kopnąć lub uderzyć prostym ale nic poza tym.

gif.7. Feijao nokautuje Muhammeda Lawala
gif.8. Cavalcante kończy walkę z Igorem Pokrajacem

Głównym orężem Patricka w klatce są zapasy, 34-latek nieustannie do nich dąży często bez jakiejkolwiek zasłony dymnej w postaci ciosów mających odwrócić uwagę przeciwnika co czyni go zawodnikiem bardzo przewidywalnym. Jeśli już obali, kontroluje z góry i zadaje dużo ciosów. Nie jest zbytnio zainteresowany poddaniami a jego parterowa defensywa przeszła test tylko w walce z Antonio Carlosem. Rafael będzie chciał utrzymać walkę w płaszczyźnie kickbokserskiej a pomagać mu będzie w tym dobra obrona przed sprowadzeniami. Ma czarny pas bjj, ćwiczy parter od wielu lat jednak jeszcze nigdy w karierze nie wygrał przez poddanie (wygrał z Kylem przez gilotynę gif.9., ale walkę uznano za nie odbytą z powodu pozytywnego wyniku powalkowych testów).

gif.9. Rafael gilotyną zmusza Mike Kyle’a do klepania

Zawodnikiem mocniejszym pod względem kondycji jest Amerykanin, Cummins nie ma problemów z przewalczeniem 15 minut podczas gdy Rafael czasem łapie zadyszkę już w II rundzie.

Faworytem starcia jest Amerykanin, kurs na jego zwycięstwo wynosi 1,62 podczas gdy na wygraną Cavalcante jest równy 2,30. Rafael swoją szansę na wygranie walki będzie miał przede wszystkim w pierwszej rundzie kiedy będzie jeszcze świeży i nie zmęczony. Cummins nie będzie chciał walczyć w stójce z Brazylijczykiem i od razu będzie szukał okazji do sprowadzenia i „przeleżenia” walki jednak mam nadzieję, że Feijao zdoła ustrzelić Patricka tak jak niedawno zrobił to Ovince Saint Preux. Sporo zależy od dyspozycji psychicznej Cavalcante, Rafael ma tendencje do szybkiego odpuszczania i łamania się przez co przegrał walki z Thiago Silvą czy Ryanem Baderem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.