Aljamain Sterling ponownie pokonał Petra Yana – tym razem bez kontrowersji

Aljamain Sterling nadal jest mistrzem UFC w wadze koguciej, ale teraz odniósł zwycięstwo nad Petrem Yanem bez kontrowersji na gali UFC 273.

W walce co-main event gali UFC 273, Aljamain Sterling (21-3 MMA, 13-3 UFC) pokonał byłego mistrza i największego rywala Petra Yana (16-3 MMA, 8-2 UFC) przez niejednogłośną decyzję i utrzymał tytuł. Walka odbyła się w Vystar Veterans Memorial Arena w Jacksonville na Florydzie.

Pierwsza runda była technicznym wyczuciem, w którym Yan był o krok do przodu. Rosjanin nie marnował ruchów, zachowywał spokój i zadawał sensowne ciosy. Sterling, jak zwykle, podszedł do walki nieco niekonwencjonalnie. Wprawdzie trafiał tu i ówdzie, ale nie trafiał z taką siłą i jakością, jak Yan – nawet jeśli różnica była niewielka.

W drugiej rundzie Sterling zmienił taktykę i to się opłaciło. Próba obalenia za pojedynczą nogę powiodła się, a on sam ściągnął Yana na matę i szybko zdobył plecy. Zapiął trójkąt nogami na korpusie, ale Yan dobrze radził sobie pracując rękoma. Chociaż Yan był bezpieczny przed groźbami poddania, przyjął ogromną ilość ciosów w parterze, gdy Sterling znalazł się w dosiadzie. Sterling zasypał Yana ciosami, który zasłonił się, ale przetrwał. Do końca rundy unikał poddań.

Rozpoczęła się runda 3. Po początkowo udaremnionym obaleniu, Sterling ponownie obalił Yana i przeszedł za plecy. Po raz kolejny mistrz zagroził duszeniem zza pleców. Przez całą rundę Sterling gnębił Yana zza pleców. Nie było w tym jednak prawdziwego zagrożenia, ani tak dużych obrażeń jak w rundzie drugiej – ale po raz kolejny nie było wątpliwości, kto wygrał tę rundę.

Rozpoczęły się rundy mistrzowskie, w których Yan odniósł sukces, trafiając na początku serią ciosów, które wydawały się niepokoić Sterlinga. Po kolejnych udanych akcjach w stójce, Yan wylądował w gardzie Sterlinga. Tam zadał kilka ciosów, po czym wszedł w klincz i zakończył rundę, kontrolując pozycję.

Przed 4 rundą, walka mogła iść w obydwie strony, ale Sterling prawdopodobnie miał szansę na wygraną po przemowie trenera Raya Longo w narożniku, kiedy to sklinczował Yana pod siatką. Sterling próbował i próbował ponownie, ale nie udało mu się obalić Yana. Obaj zawodnicy byli wyraźnie zmęczeni. Sterlingowi prawie się udało, ale Yan obronił się i zdobył dominującą pozycję w parterze. Walka zakończyła się, gdy Yan dociskał Sterlinga do siatki.

Aljamain Sterling pokonał Petra Yana przez niejednogłośną decyzję (48-47, 47-48, 48-47)

Udowadniając, że krytycy się mylili, Sterling pokonał Yana, jako duży underdog, i zachował tytuł mistrza wagi koguciej UFC. Tym samym przedłużył swoją passę zwycięstw do siedmiu, która obejmuje również wygrane nad takimi zawodnikami jak Cory Sandhagen, Pedro Munhoz czy Cody Stamann.

Dla Yana porażka jest pierwszą w karierze, w walce która obyła się bez kontrowersji. Pomijając dyskwalifikację na UFC 259, jedyna inna porażka Yana miała miejsce pod szyldem ACB w 2016 roku – kontrowersyjna porażka przez niejednogłośną decyzję z obecnym pretendentem do tytułu w wadze koguciej organizacji Bellator, Magomedem Magomedovem.

Pierwsze spotkanie Sterlinga i Yana miało miejsce na UFC 259 w marcu 2021 roku. Po udanej dla Sterlinga pierwszej rundzie, tempo zmieniło się na korzyść Yana. Tak było do momentu, w którym Yan trafił Sterlinga nielegalnym kolanem i został w rezultacie zdyskwalifikowany. Sterling zdobył tytuł w niezwykły sposób, a następnie przez wiele miesięcy był wyśmiewany i krytykowany przez niektórych fanów MMA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *