10 najważniejszych fighterów dla biznesu MMA czesc 1

Biznes MMA podczas swojej krótkiej historii miewał wzloty i upadki.
W liście wymienimy zawodników, którzy mieli największy wkład w tworzeniu tego biznesu.

Czterech zawodników było blisko znalezienia się w tej liście. Są nimi: Masakatsu Funaki, Wanderlei Silva, Matt Hughes oraz Kid Yamamoto.

10. Mirko Cro Cop
Mirko Cro Cop, Fedor Emelianenko i Antonio Rodrigo Nogueira
walczyli o bycie numerem 1 w wadze cieżkiej w Pride. Kiedy Cro Cop przegrał z Fedorem i Nogueirą, stał się największa atrakcja.
Jego styl i zimna postawa/podejście stworzyły straszliwy interes dla jego wczesnych walkach MMA przeciwko Japońskim Pro Wrestlerom .

Highlighty z jego wczesnych jego walki były oglądane przez 71 tys fanów, a dochody wyniosły ponad 7 milionów $$$
za walkę z Kazushim Sakuraba. Cro Cop wygenerował również wskaźniki 22.9 za walkę z Markiem Huntem.

9. Randy Couture
Jeśli Coutur byłby młodszy, albo gdyby boom na UFC zaczęło się wcześniej, Randy byłby w stanie zająć wyższe miejsce na liście. Ale zaskakującą prawda jest to, że Couture znakomity w tym sporcie, miał tylko 5 dużych walk (pod względem biznesowym)

Pierwsza była jego walka z Tito Ortizem, która przyniosła duże (jak na tamte czasy) 90 tys PPV
Druga i trzecia to walki z Chuckiem Lidellem. Pierwsza przyniosła 2.57 mln dolarów dochodów i 280 tys sprzedanych PPV,
a jego druga walka z Chuckiem przyniosła 3.44 mln $ i 400 tys PPV.
Czwarta jego wielka walka to powrót z emerytury, gdzie pokonał Tim’a Sylvi’e przyciągając 19079 fanów, zarabiając 3.01 mln zielonych i sprzedanych 540 tys PPV. Ostatecznie zrobił imponującą rzecz tworząc dochód rzędu 3.3 mln $ i sprzedanych 520tys PPV na walce ze stosunkowo nieznanym Gabrielem Gonzagą.
Randy Couture udowodnił ze pomimo takiego wieku można walczyć świetnie. Ciekawe jest jak dużo pieniędzy zarobił by walcząc z Fedorem jeśli ta walka doszła by do skutku.

8. Hidehiko Yoshida
Wielu Amerykańskich fanów nie rozumie Japońskiego biznesu. Yoshida w Japonii jest 2 pod tym względem, większy zarobek i oglądalność zapewnia tylko Kazushi Sakuraba.

Jego zwycięstwo nad Don’em Frye’m, Kiyoshi Tamura i jego dobry występ przeciwko Wanderleiowi Silvie w 2003 roku zrobiło z niego gwiazdę. Od tego momentu momentu przyciągał ludzi i poprawiał notowania.
Yoshida przyciągnął 35 tys fanów na swoja walkę z Rulon Gardner oraz 43 tys fanów na jego drugą walkę z Wanderleiem w 2005 roku, 35 tys fanów na walce z Naoya Ogawą, 43 tys na walkę z Yosuke Nishijimą i 34 tys fanów na walkę z Mirko Cro Copem. Oglądalność taka jaką ma boks w USA jest trudniejsza do wykonania w Japonii, ale każda z tych gal przyniosły dochody rzędu od 4 do 6 milionów $.

Yoshida również zrobił wskaźnik 28.7 za walkę z Roycem Gracie na Shockwave 2003, wskaźnik w walce z Markiem Huntem wyniósł 25.3, w walce z Rulonem Gardnerem wyniósł 25.9, wskaźnik wskazał 24.5 w jego 2 walce z Wanderleiem Silvą, 25.5 w walce z Naoya Ogawa i 22 za walkę z Yosuke Nishijima.

7.Nobuhiko Takada
Takada nie był dobrym zawodnikiem, ale to nie ujmuje mu wcale. Podążając za jego sukcesem jako czołowa gwiazda UWFl pro wrestling promotion, Takada był prekursorem Pride. Bez Takady Pride Fighting Championships w tamtych czasach by nie istniało. Walczył w show pro wrestlingowym w drużynie z Keiji Muto przeciwko Don Frye’owi i Kenowi Shamrockowi. To show przyciągnęło 42756 fanów.
Jego ostatnia walka przeciwko Kiyoshi Tamurze przyciągnęła 52228 fanów. Walka pokazała, że jest słabym fighterem.
Jest wielu zawodników, którzy zarobili wiecej kasy niż Takada, ale trudno wyobrazić sobie czym było by MMA bez niego.

6. Bob Sapp
Bob Sapp przyciągnął najwięcej ludzi w histori MMA. Wielka budowa ciała Sappa i jego charyzma stworzyły dobry biznes w Japoni. Jego walki w Japoni przyciągnęła najwięcej amerykańskich widzów.

Sława Sappa zaczęła sie w 2002 roku. Jego walka MMA przeciwko Yoshihiro Takayamie wyniosła wskaźnik 24,5. Kontynuował to i w 2003 roku na sylwestrowej gali walcząc przeciwko Akebono – wskaźnik wynosił 42,5.

Te wskaźniki były kontynuowane w kolejnych latach. W walce MMA przeciwko Sumiyabazar Dolgolsuren wskaźnik pokazał 33.2, a w walce z Jerome LeBannerem 28.6. W walce z Tatsufumi Tomihara wskaźnik osiągnął 22.7 , a przeciwko Hong Man Choi’owi 27.6, i w walce na zasadach MMA z Bobbym Ologunem zrobił 19.3.

(to be continued)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *