Fedor Emelianenko odpowiada na pytania fanów

(fot. drjays.com)

Fedor Emelianenko odpowiada na pytania fanów. Zapraszamy

Czy oglądałeś walkę Valasquez vs Lesnar i jakie są Twoje wrażenia odnośnie Caina Valasquez’a?

Fedor: Valasquez jest bardzo dobrym wszechstronnie wyszkolonym zawodnikiem. Oglądając jego wcześniejsze walki wiedziałem że będzie dużym wyzwaniem dla Brock’a Lesnar’a. Jeśli Valasquez będzie kontynuował swoje postępy i rozwijał się dalej będzie mistrzem UFC na dlugo.

Kiedy ostatnio walczyłeś poza ringiem np. na ulicy?

Poza ringiem miałem okazję gdy służyłem w wojsku. Walczyłem też w szkole. Nie walczyłem na ulicy dzięki Bogu.

Jak często sparujesz podczas treningu, czy stosujesz ciężary w swoim treningu i jakie to ciężary?

Praktycznie nie sparuje na każdym treningu. W zastępstwie ćwiczę dużo zapasów, trenuję z samym drążkiem oraz wyrzucaniem rąk z małym obciążeniem. Poza sezonem czasami ćwiczę wyciskanie na ławce, ale za każdym razem jestem przekonany, że jest to trochę niepotrzebne dla mnie. Jest tyle metod treningowych co sportowców, więc nie mogę mówić za wszystkich. Niektórzy trenują z ciężarami, niektórzy preferują ćwiczenia z gumą, inni z liną etc…

Jaki jest twój ulubiony film?

Lubię filmy bez agresji i przemocy. Nawet gdy filmy mają takie sceny muszą one być sensowne wkomponowane, a nie tylko głupia krwawa jatka i efekty specjalne. Wierzę że każdy film musi mieć przesłanie, wychodząc z kina myślisz żeby coś zmienić na lepsze. Na przykład spodobały mi się filmy “Priest”, “Island”. Z zagranicznych spodobał mi się film „Hachiko: A Dog’s Story”.

Jeśli masz syna, czy chciałbyś żeby szedł w twoje ślady?

Mam syna chciałbym żeby wyrósł na dobrego człowieka, kochającego swoją ojczyznę. Nie jest konieczne żeby szedł w moje ślady.

Czy oglądasz piłkę nożną?

Nie oglądam piłki nożnej nie mam na to czasu i generalnie nie jestem fanem piłki nożnej. Kibicuje narodowej drużynie, ale do tej pory rozczarowują.

Jakie piwo lubisz, czy też nie pijesz piwa?

Prawie nie piję alkoholu, niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Przepraszam.

Co twój młodszy brat Ivan robi teraz?

Ivan w tej chwili służy w wojsku.

Czy uprawiałeś inne sport (oprócz sportów walki) w dzieciństwie?

Mając 8-9 lat mój kolega zorganizował drużynę piłki nożnej i grałem tam, ale nie za długo i niewiele z tego już pamiętam. Grałem też w inne gry z wszystkimi dziećmi. Od 11 roku życia zacząłem ćwiczyć Judo i Sambo nie miałem już czasu na inne dyscypliny.

Czy służyłeś w armii?

Służyłem przez 2 lata. Spędziłem rok w jednostce gaśniczej. Potem brygada został rozwiązana i drugi rok służyłem w jednostce jednostce pancernej.

Jestem wielkim fanem Alexander’a Povetkin’a. Interesuje mnie twoja opinia na jego temat i jego szans w walce przeciwko Klitscko?

Alexander  Povetkin jest moim przyjacielem, więc zapewne będę stronniczy w niektórych osądach. Często rozmawiamy przez telefon, chcemy potrenować razem, ale nie udało nam się jeszcze zorganizować tego. Uważam że Alexander jest jednym z najlepszych sportowców Rosji. Jego tytuł i zwycięstwa mówią wszystko. Jeśli chodzi o walkę z Klischko nie będzie to łatwe do zorganizowania. Liczne kłamstwa i ukryte skandale stoją za każdym kontraktem na walkę. Mówiąc o szansach na wygraną jest ona możliwa. Oczywiście Klischko będzie faworytem i jest on mistrzem, ale jestem przekonany że Alexander jest w stanie przerwać hegemonie braci Kischko.

Jakie cechy lubisz u ludzi?

Każdy człowiek jest inny. Lubie gdy ktoś jest „humanistarny” jest zdolny do przebaczania, gotowy do niesienia pomocy i wsparcia w każdej chwili. Musimy traktować ludzi tak samo jak chcemy być traktowani.

Wiele razy słyszałem, że nie odczuwasz wściekłości czy agresji, ale jakie masz uczucia przed walką?

Nie odczuwam żadnej agresji w stosunku do przeciwnika, można powiedzieć że jest to czysto sportowa zaciekłość, która znika po walce. O ile pamiętam nie miałem negatywnych uczuć względem mojego przeciwnika.

Czy zależy ci na sposobie wymawiania twojego imienia i nazwisko przez innych? Często wymawiane jest źle.

Rozumiem to, że moje nazwisko jest źle wymawiane przez obcokrajowców. Na przykład nie ma w języku japońskim litery „L” i jest wymawiana jako „R”. Podobnie amerykanie mają problemy z wymawianiem mojego imienia.

Gra EA MMA ukaze się niedługo, czy brałeś udział w tworzeniu gry?

Tak, gra została już wydana. Kilka tygodni temu byliśmy na prezentacji gry w USA. Twórcy gry specjalne przyjechali do Stary Oskol (miasto w którym mieszka Fedor przyp.). Filmowali mój trening, oglądali moje walki i robili zdjęcia w różnych pozycjach które mogą wystąpić podczas walki. W odniesieniu do mojej wirtualnej walki w grze z Randy’m Coutur’em nie grałem wcześniej, zostały mi pokazywane podstawy sterowania postaciami. Nauczyłem się dość szybko i ku mojemy zdziwieniu wygrałem. Myśle, że miałem szczęście.

Co myślisz o młodych ludziach, którzy piją i palą zamiast prowadzić sportowy tryb życia?

Na pierwszym miejscu konieczna jest praca ze środkami masowego przekazu, gdzie praktycznie nie ma cenzury. Jest tam propagowane zepsucie, przemoc a w rezultacie młodzi zmieniają swoje życie i wartości. Są reklamowane używki jak alkohol czy papierosy, które dostępne są niemal dla każdej młodej osoby. Dla przykładu, kiedyś gdy ktoś nie służył w armii uważane było za złe, teraz jest dokładnie odwrotnie. Kiedyś był patriotyzm i miłość dla ojczyzny teraz nie ma tego. Potrzeba pokazać że jest to złe. Młodzież pijąca, paląca i używająca narkotyków musi zrozumieć, ze jest to złe. Obecnie młodzi ludzie nie chcą pracować, ale chcą mieć mieszkanie i samochód. Tracą poczucie rzeczywistości i nie zdają sobie sprawy czym jest życie.

Co planujesz robić po zakończeniu kariery sportowej?

Jeszcze nie wiem, ale że Bóg pomoże mi z wyborem. Nadal będę uczestniczył w treningach, chcę przekazywać swoje doświadczenie i wiedzę młodemu pokoleniu. Chciałbym być przydatny.

źródło:mixedmartialarts.com

27 thoughts on “Fedor Emelianenko odpowiada na pytania fanów

 1. Super dobrane pytania. Fedor jak zawsze skromny, mimo to wydaje mi się on nieco sztuczny… Przecież wszyscy znamy filmik na którym pokazane jest jak zachowuje się Fedor podczas walki Alex-Cro Cop… 🙂

 2. „Przecież wszyscy znamy filmik na którym pokazane jest jak zachowuje się Fedor podczas walki Alex-Cro Cop”
  To chyba normalne zachowanie właśnie i karzdy z nas zachowywał by sie podobnie w tej sytuacji.
  Fedor to spokój, i chyba dzięki temu wygrywał spokojowi przemyśleniu walki, choć w ostatniej tego najwyraźniej zabrakło?? 🙁
  PS: ciekawa wypowiedz na temat zycia młodziezy!!!
  Obecnie młodzi ludzie nie chcą pracować, ale chcą mieć mieszkanie i samochód. Tracą poczucie rzeczywistości i nie zdają sobie sprawy czym jest życie.”
  Popieram, za autopsji 🙁

 3. voltage13: I ta cy powinni być wszyscy zawodnicy mili, spokojni i bez uprzedzeń do przeciwnika, niestety niektórzy przed walką się obrażają…

  gdyby każdy był taki sam to byłoby nudno a tak mamy kontrasty 😀 pamiętacie walki Krazy Horse’a ?? 😀 hehe

 4. Sawyer: “Przecież wszyscy znamy filmik na którym pokazane jest jak zachowuje się Fedor podczas walki Alex-Cro Cop”nie znamy. obejrzałem walke i nic nie widziałem. można prosic o szczegoly?

  nie chodzi o Fedora tylko jego zachowanie gdy oglądał walkę w szatni. Sam nie posiadam linku do filmiku, ale może ktoś z obecnych posiada. I żebyśmy się dobrze zrozumieli, ja rozumiem jego zachowanie, ale niech nie udaje takiego spokojnego.

 5. Obejrzałem filmik i nie widzę w nim żadnej złej reakcji Fedora na KO w wykonaniu Cro Copa, wiec ja również nie rozumiem o co niektórym chodzi. Można być spokojnym człowiekiem, jak Fedor ale nie oznacza to wcale, że nigdy się nie złości. On też jest człowiekiem 😀

 6. Mądre fajne wypowiedzi. Co do jego reakcji z walki Cro Copa z jego bratem, to kto mógłby zachować spokój, jeśli ktoś obija własnego brata? To że czasem się zdenerwuje, to nei dziwne, każdy siędenerwuje, szczególnie jak dzieje się krzywda jego rodzinie. Więc nie przesadzajmy :D.

 7. MMAster: Super dobrane pytania. Fedor jak zawsze skromny, mimo to wydaje mi się on nieco sztuczny… Przecież wszyscy znamy filmik na którym pokazane jest jak zachowuje się Fedor podczas walki Alex-Cro Cop…

  tacy jak ty zawsze sie do czegos dopierdola tym bardziej jak kogoś nie lubią jak ty Fiodora. Po co miałby niby cokolwiek udawać? I z tym zachowaniem Fiodora to co jest nie tak bo jakos nie czaje? to że ktoś jest spokojny z natury nie znaczy że ma ten spokój zachować przez 24h/dobe przez cale swoje życie – człowieku ocknij sie – zresztą jak dla mnie Fiodor i tak w tej sytuacji zachował sie bardzo spokojnie. Jeszcez raz sie pytam – po co ma udawać spokojnego? to nie jest aktor

  MMAster: Super dobrane pytania. Fedor jak zawsze skromny, mimo to wydaje mi się on nieco sztuczny… Przecież wszyscy znamy filmik na którym pokazane jest jak zachowuje się Fedor podczas walki Alex-Cro Cop…

  tacy jak ty to sie dopierdolą do wszystkiego – a po co miał udawać cokolwiek?

 8. Fedor to wielki człowiek,bez wątpienia najlepszy zawodnik mma nie ma takiego drugiego i nie bedzie!! Szacunek Fedor. Czekamy na następną walke i oczywiscie rewanż z Werdumem!

 9. W sumie mógł się zapytać kiedy będzie walczył:P Czytałem gdzieś ostatnio, że Fedor mógłby walczyć częściej tylko te rozmowy trwają bardzo długo i nie umieją się dogadać…

 10. no werdum boi się fedora,niedługo dostanie od overeema!za bardzo kozaczy,uważa się za velasqueza,myśli,że świeci bo pokonał głupim fuxem fedora tylko dla tego,że fedor się trochę zaplątał.A jak tylko dojdzie do rewanżu fedora z werdumem,to werdum poczuję czym jest pożądny cios po gębie,tak jak dostał kiedyś w UFC od Juniora Dos Santos….

 11. werdum myśli,że tak jakl lesnar pokonał fuxem carwina,tak samo będzie wszystkich dalej pokonywał,tak samo myślał lesnar bo fuxowatej wygranej z carwinem i co przeliczył sie w walce z velasquezem,to samo czeka go samego z overeemem w rewanżu po kilku latach i fedorem.to nie jest ten overeem co w pridefc kilka lat temu,jest dużo lepszy,więc werdum niech się przygotuję!

 12. mfedor: no werdum boi się fedora,niedługo dostanie od overeema!za bardzo kozaczy,uważa się za velasqueza,myśli,że świeci bo pokonał głupim fuxem fedora tylko dla tego,że fedor się trochę zaplątał.A jak tylko dojdzie do rewanżu fedora z werdumem,to werdum poczuję czym jest pożądny cios po gębie,tak jak dostał kiedyś w UFC od Juniora Dos Santos….

  to prawda wygrał został okrzykniety bohaterem bo poknał mistrza ale zrobi wszystko aby nie doszło do rewanżu bo bedzie mu wsytd jak przegra i nie bedzie juz takim bohaterem jak teraz.A co do Fedora to ma naprawde silne ciosy a jescze lepszy parter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *