Walkę Mamy We Krwi – piosenka „Projektu Wojownik”

Projekt Wojownik

25 maja br. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zainaugurował „Projekt Wojownik” czyli zajęcia edukacyjno-sportowe przeznaczone dla wojskowych mających za sobą służbę poza granicami kraju. Wczoraj po raz pierwszy zaprezentowano piosenkę nagraną specjalnie dla weteranów.

„29 maja świętujemy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Cieszę się że mogłem muzyką i słowami wesprzeć Projekt Wojownik, sportową akcję skierowaną właśnie do Nich.”- opowiada Dominik Grabowski, bardziej znany jako Doniu. Poznański raper we współpracy z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Tomaszem Rożniatowskim napisali tekst piosenki, który odnosi się bezpośrednio do ich wspomnień.

„W piosence chciałem poruszyć te fragmenty mojego życia, które je zmieniły. Które miały największy wpływ na to jakim jestem człowiekiem teraz. A zwrotnicą na pewno były tragiczne wydarzenia z Afganistanu.” – podkreśla kapral Rożniatowski. Przyznaje, że były bardzo ciężkie chwile, okresy zwątpienia i kryzysu. „Czasami miałem już wszystkiego dość. Ale to właśnie sport pomógł mi się podnieść i stać się lepszym człowiekiem.”– powiedział weteran.

Tytuł piosenki bezpośrednio koresponduje do hasła „Projektu Wojownik” czyli „walkę mamy we krwi”. Zastosowanie tego hasła ma nawiązywać do polskich tradycji wojennych, dążenia do niepodległości i hartu ducha oraz walki podejmowanej przez naszych przodków, którzy pragnęli by kolejnym pokoleniom Polaków żyło się lepiej. To także nawiązanie do współczesnych weteranów, którzy niejednokrotnie z narażeniem życia walczyli o bezpieczeństwo międzynarodowe oraz stali na straży pokoju w najbardziej niebezpiecznych punktach zapalnych świata. Nieraz odnosili rany, cierpieli mentalnie oraz mieli problemy z adaptacją po powrocie do kraju. Ich walka nie kończy się wraz z opuszczeniem granicy Iraku czy Afganistanu. To długotrwały proces integracji ze społeczeństwem, który trwa latami. Walkę we krwi mają także zawodnicy sztuk walki, którzy jak nikt inny wiedzą, co to odwaga, motywacja, adrenalina, ból, cierpienie i towarzyszące im emocje. To grupy społeczne, których wspólnym mianownikiem jest dusza wojownika.

„Utwór dedykuję wszystkim służącym naszej kochanej Polsce ale też wszystkim Wam, którzy na co dzień zmagacie się z trudnościami losu. Dopóki walczycie, nawet małymi krokami, jesteście bohaterami. To było wyzwanie ale też pozytywne doświadczenie:  móc spotkać się w studiu  i na planie klipu z jednym z weteranów z Afganistanu i nagrać „Walkę Mamy We krwi!”- przyznał Grabowski.

Wkrótce piosenka będzie do pobrania w Internecie.

Muzykę do utworu stworzył Dominik 'Doniu’ Grabowski. Teledysk wyprodukowało Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, a nad jego ostatecznym efektem pracował Arkadiusz Blomka. Pomysł i reżyseria: płk Szczepan Głuszczak. Zdjęcia: Arek Blomka, Remigiusz Rakowski oraz płk Szczepan Głuszczak. Występują: Dominik 'Doniu’ Grabowski, starszy kapral Tomasz Rożniatowski, podchorążowie II roku studiów licencjackich AWL we Wrocławiu, a także żołnierze IX zmiany PKW Afganistan (zdj. archiwalne, 2011 r.)

***

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Piątkowe zajęcia poprowadzi pierwszy mistrz turnieju KSW Łukasz „Juras” Jurkowski, komentator sportowy, bloger, spiker i wielki fan Legii Warszawa.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem i pomysłodawcą jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej liczą ponad 100 tysięcy żołnierzy i duża ich część była uczestnikami misji poza granicami kraju. Od 1953 roku WP wzięło udział w 92 operacjach, w których służyło 115 tysięcy polskich żołnierzy. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania.

Oczywiście pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz.

Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Zajęcia, w których uczestniczyliby weterani z różnych jednostek pozwolą im znowu poczuć „braterską” więź. Będą mogli poznać motywację sportowców, zasady właściwego odżywiania czy w końcu wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Poznają atrakcyjny i bardzo dynamiczny, dający wiele satysfakcji i wyzwalający sporo emocji sposób spędzania czasu. Być może odkryją w sobie, że trenowanie sportów walki może być tym brakującym ogniwem, którego poszukiwali po powrocie z misji do kraju.

Szkolenie ma mieć także efekt długofalowy. Na kurs zostaną zapraszani instruktorzy WF z JW. Razem z weteranami będą ćwiczyć i rozwijać własne umiejętności w tym zakresie. Zdobytą wiedzę będą mogli później wykorzystać podczas zajęć programowych.

Mieszane Sztuki Walki nie pojawiły się w Wojsku Polskim wczoraj. Od wielu lat żołnierze-zawodnicy z powodzeniem walczą na amatorskich i zawodowych galach MMA. Żołnierze angażują się w organizację zawodów i gali.

Od 4 lat organizowane są Mistrzostwa WP w walce w bliskim kontakcie, które odbywają się na zasadach amatorskiego MMA. Ostatnie cieszyły się sporym zainteresowaniem. W pierwszych mistrzostwach pojawiło się ponad 110 zawodników. Organizatorem jest kpt. Maciej Kupryjańczyk.

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana od kilku lat stała się kuźnią sportów walki, głownie za sprawą działalności instruktora Kraw Maga oraz miłośnika mieszanych sztuk walki kpt. Tomasza Dembińskiego. Tam również organizowana jest Giżycka Noc Gladiatorów oraz Mistrzostwa Dywizji w Walce w Bliskim Kontakcie.

Natomiast ppor. Filip Bątkowski jest pomysłodawcą zawodowej gali MMA o nazwie Armia Fight Night, w których biorą udział żołnierze. Ostatnia odbyła się w Łomży, a w głównej walce wieczoru w oktagonie spotkali się dwaj żołnierze. Kolejnym wydarzeniem z cyklu „Armia Fight Night” ma być gala z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Do udziału mają być zaproszeni żołnierze państw członkowskich NATO.

Dużo dla rozwoju mieszanych sztuk walki robi się także w innych jednostkach wojskowych, np. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej gdzie szkoleniem zajmuje się kpt. Michał Wilczyński.Szukajcie nasz także na:

Facebooku – facebook.com/projektwojownikWP/

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *