UFC w pełni wykupione przez Endeavor. Elon Musk zasiądzie w zarządzie firmy

David Becker/WireImage

Nie, to nie jest żart na 1 kwietnia. Największa na świecie organizacja MMA, UFC osiągnęła porozumienie w sprawie sprzedaży pozostałych 49,9% udziałów hollywoodzkiej agencji talentów i wydarzeń Endeavor.

W 2016 roku bracia Fertitta wstrząsnęli światem MMA informacją, że sprzedali Ultimate Fighting Championship za zawrotną kwotę 4,3 miliarda dolarów. Nabywcy reprezentowali kilka firm zorientowanych na inwestycje, przy czym większościowy pakiet akcji trafił do agencji talentów William Morris Endeavor Entertainment (znanej również po prostu jako Endeavor lub WME-IMG). Dwie inne grupy inwestycyjne, Kohlberg Kravis Roberts (KKR) i Silver Lake przejęły po 22,9% udziałów w organizacji.

Endeavor próbuje wejść na giełdę ze swoją drugą próbą IPO (Initial Public Offering – pierwsza oferta publiczna), jednak wydaje się, że główną częścią ich planu na udany start tym razem jest przejęcie na własność UFC. Sportico donosi, że Endeavor osiągnęło porozumienie w sprawie wykupienia współwłaścicieli największej na świecie organizacji MMA.

Ich pierwsza próba IPO w 2019 roku zakończyła się porażką, ponieważ agencja zmagała się ze strajkiem pisarzy, jak również z tym, co firma określiła jako trudne „warunki rynkowe”. Od tego czasu agencja doszła do porozumienia z Writers Guild of America, a teraz wydaje się gotowa w końcu wykonać ten krok. W tym czasie firma starała się osiągnąć 6,5 mld dolarów wartości rynkowej.

W czasie nieudanego IPO z 2019 roku, akcjonariusze mniejszościowi mieli możliwość przejęcia udziałów w UFC do własnego IPO po tym, jak Endeavor weszło na giełdę – coś, co nie będzie już możliwe po najnowszym transferze własności.

Sportico zauważa, że Endeavor niedawno przeprowadził „private placement” (emisja niepubliczna, zamknięta), sprzedając akcje firmy wstępnie wybranej grupie inwestorów, pozyskując w tym procesie 1,768 miliarda dolarów. Większość z tych pieniędzy (1,75 miliarda dolarów) zostanie przeznaczona na wykupienie całkowitej kontroli nad UFC. Ta umowa została podobno sfinalizowana w dniu 16 lutego, ale dopiero teraz te informacje ujrzały światło dzienne.

Oprócz przejęcia pełnej kontroli nad organizacją, WME-IMG ogłosiło również, że Elon Musk, potentat Tesli oraz SpaceX, dołączy do zarządu firmy. W wyniku wewnętrznej reorganizacji firmy, dyrektor generalny Endeavor Ari Emanuel i dyrektor generalny Silver Lake Patrick Whitesell będą mieli ponad 50% głosów w firmie. Jaki wpływ będzie miał ten ruch na działalność UFC w przyszłości, dopiero się okaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *