UFC chce zrezygnować z systemu wczesnego ważenia zawodników, który okazał się katastrofą

themmacommunity.com

Wygląda na to, że system wczesnego ważenia zawodników w organizacji UFC okazał się niewypałem z którego organizacja chce zrezygnować.

System wczesnego ważenia został wprowadzony 4 czerwca 2016 roku przy okazji gali UFC 199: Rockhold vs Bisping 2. Jego celem miało być zapobieganie zbyt drastycznemu zbijaniu wagi przez zawodników, które w konsekwencji przekładało się na stworzenie zagrożenia zdrowia, a nawet życia oraz odwoływanie walk. Podczas wczesnego ważenia, zawodnicy wchodzili na wagę w okienku czasowym między godziną 9:00 a 11:00 lokalnego czasu. Założenie było proste – im wcześniej zawodnik wchodził na wagę, tym więcej czasu miał na nawodnienie po zbijaniu kilogramów.

Jak się jednak okazuje, ten system się nie sprawdził, ponieważ liczba zawodników, którzy przekraczali limity wagowe zaczęła dramatycznie rosnąć. Według raportu Mike’a Bohna z MMA Junkie.com wygląda to tak:

Stary system ważenia od 6 czerwca 2014 do 30 maja 2016

– 83 gale
– 950 walk
– 32 zawodników nie zrobiło wagi
– 5 zawodników nie wyszło do Oktagonu z różnych powodów
– liczba zawodników, którzy nie zrobili wagi według kategorii wagowych:

dywizja piórkowa – 7
dywizja lekka – 6
dywizja średnia – 1

– średnia ponad limit 2.97 funta
– Kelvin Gastelum zawodnikiem, który przekroczył limit o największą wartość – 9 funtów / waga półśrednia

Aktualny system ważenia od 3 czerwca 2016 do 31 maja 2018

– 82 gale
– 962 walki
– 62 zawodników nie zrobiło wagi
– 15 zawodników nie wyszło do Oktagonu z różnych powodów
– liczba zawodników, którzy nie zrobili wagi według kategorii wagowych:

dywizja lekka – 7
dywizja piórkowa i dywizja słomkowa kobiet – 6
pozostałe kategorie poza dywizją ciężką – 2

– średnia ponad limit 2.90 funta
– Charles Oliveira zawodnikiem, który przekroczył limit o największą wartość – 9 funtów / waga piórkowa

Po ostatnich przypadkach przekroczenia limitu wagi z udziałem takich zawodników jak Darren Till, Mackenzie Dern, Kevin Lee, Yoel Romero, Khabib Nurmagomedov, prezydent UFC Dana White ogłosił w programie UFC Unfiltered, że organizacja zrezygnuje z systemu wczesnego ważenia i powróci do starego systemu. White zapytany o to, czy uważa, że aktualny system okazał się katastrofą odpowiedział:

„Tak, myślę, że tak i zgadnij co? Pozbywamy się tego. Chcemy przywrócić system ważenia jaki był kiedyś. Kiedy więc zawodnicy będą się ważyć przed walką, to będzie ostateczna waga. To będzie jedyna waga.”

Na pytanie, co uznaje za powód przekraczania limitu wagi przez zawodników, White powiedział, że sami zawodnicy zaczęli wierzyć, że mogą skorzystać z harmonogramu ważenia.

„Wierzę, że za każdym razem, gdy coś zmienisz, każdy stara się jak najlepiej wykorzystać sytuację. I myślę, że kiedy zaczęliśmy robić poranne ważenia, było bardzo dobrze. Wszyscy robili wagę. Wszystko szło świetne, ale potem ludzie zaczęli ciąć wagę coraz później, uważając, że mogą mieć nieco większą wagę, ponieważ mieli więcej czasu na odzyskanie sił. A rzeczywistość jest taka, że ​​wszystko się spieprzyło. Zamierzamy więc wrócić do godziny 16:00 (czasu miejscowego), o której robiliśmy ważenie i to będą prawdziwe i jedyne wyniki ważenia.

Po drugie, nie znam żadnych zawodników, którzy są rannymi ptaszkami, większość z nich kładzie się późno w nocy i śpią pół dnia, więc to może mieć coś wspólnego z porannymi ważeniami. Musisz wstać wcześniej, aby upewnić się, że masz odpowiednią wagę.”

Dana White stwierdził, że UFC będzie współpracować z komisjami sportowymi, aby zmienić system ważenia, ale nie przedstawił konkretnej daty, kiedy nastąpią zmiany.

Do sprawy odniósł się również znany sędzia „Big” John McCarthy, który uważa, że zmiana systemu na stary nie rozwiąże problemu przekraczania limitu wagi przez zawodników. Według niego jest znacznie prostsza metoda, która zniechęciłaby zawodników do zbyt dużego zbijania wagi, które nie zawsze im się udaje.

„Bez względu na to, czy ważenie odbywa się o 9 rano czy 16:00 po południu, zawodnik kładzie się spać w nocy będąc odwodnionym. Problem polega na tym, że zawodnicy próbują przekraczać granicę, w jakiej kategorii wagowej chcą rywalizować. Dlatego, gdy zawodnik przekracza limit wagi, powinien być zmuszony do przejścia do wyższej kategorii.”

One thought on “UFC chce zrezygnować z systemu wczesnego ważenia zawodników, który okazał się katastrofą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *