Relacja z Krakowskiej Gali Walk Sparingowych

 

6-7 czerwca w Krakowie odbyła się Gala Walk Sparingowych wzięło w niej udział 29 klubów z całej Polski. Zawody cieszyły się dużym zainteresowanie wśród publiczności.

Odbyły się w sumie 44 walki w formułach Muay thai , k1 , MMA i w boksie. Największym zainteresowaniem cieszyło się Muay Thai, które wciąż jest mało znaną w Polsce sztuką walki, gdyż pojawiło się w naszym kraju zaledwie kilka lat temu. Za najlepsza walkę w tej formule został przyznany Puchar Przewodniczacego Rady Dzielnicy XVIII Nowa huta. Za najlepszego zawodnika został uznany Daniel Długajczyk z klubu Ronin Tychy, który otrzymał piękny grawerowany Puchar ufundowany przez jednego z naszych sponsorów. Drugi z Pucharów- za stoczenie najlepszego pojedynku – otrzymał Sebastian Szrot z klubu OSW Triada Piekary Śląskie.

Muay Thai jest sztuką o korzeniach Buddyjskich, symbolika zawarta jest w tańcu przed walka jak i w samej filozofii rozgrywek sportowych. W których pomimo tego ze gama dopuszczalnych do zastosowania techniki jest szersza niż w innych sportach walki, zasady według jakich toczone są pojedynki  opierają się na poszanowaniu reguł walki oraz szacunku dla przeciwnika. Rywalizacja sportowa jest bardzo istotną częścią Muay Thai, to właśnie udziału w  zawodach pozwala na rozwój fizycznej sprawności i doskonalenie technik, jest także sposobem kształtowania psychiki uczy jak radzić sobie z agresją, strachem,  stresem, brakiem sił. 

Walka sportowa jest przeciwieństwem przemocy, ponieważ podlega ścisłym regułom, akceptowanym przez jej uczestników, ponadto celem jej nie jest skrzywdzenie kogoś ale doskonalenie swoich umiejętności  motorycznych oraz kształtowanie charakteru.

Imprezę uświetniły pokazy gimnastyki akrobatycznej w wykonaniu Krakowskiej Grupy Art Gym Team oraz pokaz starożytnej tajskiej sztuki walki Muay Boran w wykonaniu Kuba Ustka K 1 Team, który to klub kierowany przez Vice Prezesa Międzynarodowej Organizacji Muay Boran IMBA Polska Adama Jakubowskiego gościł na naszych zawodach.

W trakcie zawodów odbył się też kurs sędziowski prowadzony przez trenera Kadry Polski Muay Thai Janusza Janowskiego oraz sędziego PZKB Józefa Mazurka. Szkolenie trwało 3dni i dotyczyło sędziowania w formule Muay Thai oraz K 1.

Janusz Janowski jako trener Klubu Puncher wraz z młodymi zawodnikami został zaproszony jako gość honorowy na naszą imprezę. Poniżej jego relacja:

Impreza miała o tyle ważne znaczenie dla polskiego Muay Thai, iż mogli skrzyżować tam rękawice przedstawiciele trzech federacji działających w Polsce: Polskiego Związku Kick-boxingu, Polskiego Zrzeszenia Muay Thai, i federacji ISKA. Imprezy ta, pomimo iż był to właściwie turniej pierwszego kroku, dała nadzieję sympatykom tej dyscypliny, że być może wkrótce będą mogli oglądać wszystkich zawodników pod szyldem jednej organizacji łączącej dotychczas zwaśnione, i słabe ,,twory” nie dające szansy młodym ludziom na dalszy rozwój ich karier sportowych i powodujących to, że tytuł mistrza Polski znaczy tak bardzo niewiele i wręcz wzbudza ironiczny uśmiech na twarzach znawców i krytyków sportowych. Janusz Janowski www.puncher.pl

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem także dzięki temu że dołożyliśmy starań aby pozyskać środki na jej organizację od sponsorów aby zawodnicy mogli brać udział w imprezie bez żadnych opłat, darmowy był także nocleg. Udało się nam to dzięki pomocy sponsorów: Firmie Daniken, Polskok, Biofuturo, Czesio Pizza, Studio Reklamy Sideris, Dariusz Chłopek – Grawerowanie na szkle, Club 1949, cukiernia Adam Adamek. Dzięki tym firmom młodzież mogła wziąć udział w zawodach a zwycięzcy pojedynków otrzymali atrakcyjne nagrody.

Ponadto wyraz wdzięczności za pomoc w organizacji należą się Radnemu Rady Dzielnicy XVIII Kacprowi Rosie i dyrektorce Szkoły Dorocie Petlic za wsparcie. Szczególnie jednak chce podziękować naszemu zawodnikowi Grzegorzowi Maliszewskiego za pracę jaką włożył w przygotowanie imprezy oraz za wsparcie w jej prowadzeniu.

Organizator Imprezy 

Monika Kubianka

Prezes KSSW Kraków

Fotorelacja (fot. Bartosz Biegaj)

2 thoughts on “Relacja z Krakowskiej Gali Walk Sparingowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *