Piotr 'Bagi’ Bagiński specjalnie dla Fight24.pl

(fotka. sherdog.com)

Fani MMA w Polsce z pewnością kojarzą Piotra Bagińskiego. Popularny 'Bagi’ jest posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu jitsu, który nadał mu słynny Felipe Costa. Wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata. Zapraszam do przeczytania wywiadu z legendą polskiej sceny MMA i BJJ.

Co może Pan powiedzieć o poziomie brazylijskiego jiu jitsu w Polsce?
Myślę że BJJ w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, na dzień dzisiejszy jesteśmy w czołówce europejskiej, a gdyby było więcej funduszy moglibyśmy się załapać do piątki najlepszych krajów na świecie. Start ponad 600 zawodniczek i zawodników na MP BJJ 2009 świadczy o tym najlepiej.

Jako trener może Pan zaobserwować wzrost popularności BJJ wśród Polaków?
Tak! Z roku na rok powstają nowe kluby, tworzone są nowe filie klubów już istniejących. W tej chwili całkowicie nowe placówki powstają przeważnie w mniejszych miejscowościach. Ale przede wszystkim cieszę się, że BJJ przyciąga coraz więcej młodych zawodników tzn. z przedziału 14-16 lat. Do tej pory trenowali ludzie w przedziale 20-28 lat. Coraz więcej klubów robi zajęcia dla dzieci. To jest bardzo ważne dla przyszłości tego sportu w Polsce.

Woli Pan walczyć w GI czy bez??
Wolę w GI. Ciężko mi powiedzieć dlaczego. Myślę, że walka w Gi jest bardziej techniczna i oczywiście trochę bezpieczniejsza. Chodzi tutaj o przepisy (dźwignie skrętne na nogę,slamy itp.). Oczywiście „kulam” się bez GI i startuję jednak znacznie bardziej lubię rywalizację w kimonach. Rozumiesz ten klimat, tradycja:)

Obecnie ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek sport bez przygotowania siłowego. Co może Pan poradzić młodym adeptom BJJ odnośnie ćwiczeń siłowych?
Wszystko zależy od wieku. Jeśli jest to młody człowiek (14-16 lat) ćwiczenia z własnym ciężarem ciała: wszelkiego rodzaju pompki, przysiady,wyskoki,drążek itp. Kolejnym etapem są ćwiczenia na macie z partnerem: znowu pompki,przysiady,wynoszenia itp. Jeśli chodzi o typowy trening siłowy to moim zdaniem należy się skupić na tzw. wytrzymałości siłowej czyli jak największej ilości powtórzeń, ćwiczenia łączone, super serie. W swojej karierze przerobiłem wiele treningów siłowych i cały czas poszukuje czegoś nowego. W tym tkwi sekret. Zawsze trzeba szukać najlepszych rozwiązań. Dla siebie! Ale najważniejsze dla młodych zawodników są podstawy gimnastyki. Zwiększa to zakres ruchu i ogólną sprawność. Wierzcie mi: siła przyjdzie z czasem.

Kto go Panu nadał czarny pas? Jak wyglądała ceremonia?
Czarny pas otrzymałem od mojego nauczyciela Felipe Costy. Było to na seminarium jakie zorganizowałem w Polsce dla Felipe w 2006. Byłem niesamowicie zaskoczony tą nominacją. Można powiedzieć, że w pierwszej chwili byłem zły. Uważałem, że jeszcze za wcześnie. Trzy miesiące później na Mistrzostwach Europy w Portugalii zdobyłem złoty i srebrny medal w czarnych pasach, a 8 miesięcy później srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Brazylii i tym samym udowodniłem sobie , że naprawdę zasługuje na ten pas.

Dlaczego BJJ?? Kiedy się zaczęło?
Od dziecka interesowałem się sportem skończyłem Liceum Sportowe a następnie Instytut Kultury Fizycznej przy Uniwersytecie Szczecińskim.Zajmowałem się różnymi dyscyplinami: siatkówka, kosz, piłka ręczna, pływałem na kanadyjkach, zajmowałem się sportami siłowymi oraz judo. Mięliśmy małą grupkę ludzi i trenowaliśmy judo. Następnie dotarły do nas informacje o walkach MMA i BJJ, które tam robiło furorę. Mój kolega Mariusz Linke znalazł ludzi w Poznaniu, którzy bawili się w BJJ (Karol Matuszczak). Zaczęliśmy tam jeździć 2 razy w miesiącu i wplatać w nasze treningi elementy BJJ. Potem pierwsze seminaria, obozy i tak poszło. Około 10 lat

Startuje Pan również w formule MMA. Jak doszło do pierwszej walki?
Dla wielu ludzi związanych za sportami walki MMA jest sposobem sprawdzenia swoich umiejętności. Takim specyficznym, może nawet ekstremalnym egzaminem. Podobnie było ze mną. Podczas mojego pierwszego pobytu w Brazylii, mój ówczesny nauczyciel Macaco zaproponował, a wręcz „zmusił” mnie do startu w turnieju MMA. Był to październik, a w czerwcu miałem poważny wypadek motocyklowy. Z tego powodu nie mogłem uderzać lewą ręką i jedno kolano nie było w pełni sprawne. Myślałem, że skoro mnie wystawił w tym turnieju, to chce mnie sprawdzić więc nie oponowałem. Podczas tej walki obalając mojego przeciwnika wypadłem z nim za ring, a pech chciał, że ring znajdował się na podwyższeniu ok. 150 cm i podłoga nie była zabezpieczona. Przeciwnik uderzył potylica w parkiet i stracił przytomność. Ja miałem trochę więcej szczęścia i uderzyłem głową rozcinając przy tym łuk brwiowy,oczywiście także byłem troszkę zamroczony, ale o własnych siłach wróciłem na ring. Pierwsza decyzja sędziów to moja wygrana. Jednak po dłuższym zastanowieniu dali walkę remisową a do drugiej walki nie mogłem przystąpić z powodu rozciętego łuku brwiowego. Jako ciekawostkę dodam że w moim narożnkiu stał Napao, czyli Gabriel Gonzaga.

Który z walczących obecnie zawodników robi na Panu największe wrażenie?
Bardzo lubię oglądać Demiana Maię, który prezentuje bardzo wysoki poziom techniczny. Uwielbiam oglądać także walki mojego nauczyciela Felipe Costy.

Co chce Pan zrobi w życiu prywatnym w najbliższym czasie??
Od 10 lat jestem żonaty z Agnieszką. Najwyższy czas na potomka. Jeszcze nie wiem ile dzieci będę miał, ale raczej nie nazwę je w jakiś przedziwny sposób jak: Rameau. Oczywiście chciałbym, by podobnie jak ja uprawiały BJJ, ale nie zamierzam ich do tego zmuszać.

A kiedy cza na emeryturkę?
Jak poczuję, że nie daję rady to może wtedy…..a może nie…na tą chwile jest to dla mnie super zabawa. Bjj pochłania większość mojego czasu i mam nadzieje, że przez następnych kilka lat będzie tak samo.

Wiemy jak ważne są suplementy w diecie sportowca. Stosuje Pan jakieś odżywki?
Oczywiście stosuje suplementy min. BCAA, Glutamine , l-carnityne, Vitargo, rożne prepararty witaminowe i do ochrony stawów. Wszystko ma na celu poprawić regeneracje oraz ochronić mój organizm przed przetrenowaniem

Czy możliwe jest utrzymanie się tylko z jiu-jitsu?
W tej chwili tylko jiu-jitsu. Jakoś udaje mi się wiązać koniec z końcem


Co powinien zrobić młody człowiek, który chce trenować BJJ??

Zdecydowanie pójść na trening! Trener potrafi skorygować wszystkie błędy, jakie zawodnik popełnia przy zakładaniu każdej techniki. Nie radzę uczyć się w oparciu na internetowych szkoleniówkach, gdyż można nauczyć się z błędami, które potem ciężko wyeliminować. Chyba, że chce się walczyć z kolegami na podwórku.Oczywiście jeśli nie ma możliwości trenowania w klubie trzeba sobie radzić i próbować bawić się we własnym zakresie. Jednak zawsze trzeba pamiętać aby trening był bezpieczny.

Co Pan chce powiedzieć czytelnikom Fight24.pl?
Przede wszystkim dziękuje za wsparcie na zawodach. Dzięki wam wiem, że to co robię ma sens. Dzieki za wszystko.
Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim ludziom, którzy ćwiczą ze mną oraz sponsorom:
Firmie Pit Bull, Melle,Miden,Allseco,Kuś & Kuś, kilku prywatnym osobą za pomoc i wsparcie które udzielają mi i całemu „Berserkers Team”
Wielkie Dzięki!!!

4 thoughts on “Piotr 'Bagi’ Bagiński specjalnie dla Fight24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *