PERFEKCJA JAPOŃSKIEGO JUDO: TOSHIHIKO KOGA

PERFEKCJA JAPOŃSKIEGO JUDO: TOSHIHIKO KOGA

Toshihiko Koga urodzony 21 Listopada, 1967 roku w Kitashigeyasu, Saga w Japonii jest emerytowanym już  judoką, który zachwycał swoimi walkami. Startował w kategorii -71 oraz -78 kg.

Koga zaczął trenować judo już w szkole podstawowej i przeniósł się do Tokio, aby trenować w szkole judo Kodogakusha, do której uczęszczali Olimpijscy złoci medaliści Hidehiko Yoshida i Makoto Takimoto. Koga kontynuował swoją naukę w Nippon Sport Science University, gdzie zdobył wiele tytułów wliczając w to pięć następujących po sobie zwycięstwo w Kodokan Cup oraz sześć razy pod rząd mistrzostwa w All-Japan Judo Championships (wszystkie w kategorii 71 kg). Należy wspomnieć, że Koga zwyciężył w prestiżowym turnieju Jigoro Kano w 1986r. Zajął także trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata Judo w 1987 roku w Essen, został wtedy wybrany do uczestnictwa w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku. Niestety przegrał w trzeciej rundzie. Koga wrócił na Olimpiadę w 1992 roku po wygranej w Mistrzostwach Świata w Judo w 1989 i 1991, lecz poważna kontuzja lewego kolana podczas randori z Hidehiko Yoshida uniemożliwiła mu zastosowanie swojej koronnej techniki Ippon Seoinage. Podczas owego turnieju Japończyk walczył z polskim zawodnikiem Wiesławem Błachem, który minimalnie uległ w tym pojedynku. Toshihiko wywalczył złoty medal pomimo kontuzji i został odznaczony przez Japoński Komitet Olimpijski.

Koga wkrótce postanowił przejść na emeryturę, lecz rozstanie z tym sportem nie było dla niego łatwe. Koga nie odpuścił na dobre i wygrał kolejne Mistrzostwa Świata Judo w 1995 roku, które okazały się przepustką na Olimpiadę. Przegrał niespodziewanie w finale z Francuzem Djamelem Bourasem. Sam Koga był rozczarowany i zaskoczony takim wynikiem. Swój trzeci start na Olimpiadzie w Atlancie w 1996r. zakończył zdobyciem srebrnego medalu w kategorii -78 kg.

Ostatecznie Koga zakończył swoją karierę w 2000 roku. Nie odszedł jednak całkowicie z tego sportu. Postanowił trenować kolejne pokolenie zawodników judo. W 2003 roku otworzył własna szkołę Koga Juku w Kawasaki, w której trenował także małe dzieci. Podopieczna Kogi, Ayumi Tanimoto zdobyła dwa złote medale w kategorii -63 kg na Olimpiadzie w Atenach i Pekinie. Koga w kwietniu 2007 został głównym trenerem w International Pacific University’s judo team, który mieści się w Akaiwa, Okayama) oraz został nominowany w Japonii na 7 dana w judo. Toshihiko pojawiał się także kilka razy w telewizyjnych programach.

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=A6i3WaVNpGM]

Wyniki walk:

Koga wyniki

2 thoughts on “PERFEKCJA JAPOŃSKIEGO JUDO: TOSHIHIKO KOGA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *