Muay Thai w programie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich podjęło decyzję o włączeniu dyscypliny Muay Thai do pełnego programu medalowego Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Rodzina Muay Thai otrzymała tę informację 25 lutego 2021.

Sport Muay Thai od lat prężnie rozwija się zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Polsce. Do popularyzacji tej dyscypliny w kraju, a zwłaszcza w Małopolsce, przyczyniły się Mistrzostwa Europy Muay Thai IFMA/EMF 2014 w Krakowie, które zakończyły się ogromnym sukcesem. Uroczysta gala finałowa Mistrzostw Europy Muay Thai IFMA/EMF 2014 zorganizowana została wówczas w Tauron Arenie Kraków. Czas wieloletniej wytężonej pracy przyniósł spektakularne efekty honorując dyscyplinę Muay Thai włączeniem jej do pełnego medalowego programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

  • Ideą przewodnią igrzysk olimpijskich jest dążenie do zwyciężania samego siebie, do kształtowania swojego ciała i ducha, do odkrywania tego, co w nim jest najlepsze. Muay Thai to sport, który realizuje te założenia, a jednocześnie jest też niezwykle widowiskowy. Włączenie tej dyscypliny do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 to wynik efektywnej współpracy zawodniczek, zawodników, trenerów i działaczy w rozwijaniu i promowaniu Muay Thai. Podczas Mistrzostw Europy Muay Thai 2014 w Krakowie, jak również w latach kolejnych, właśnie zawodniczki i zawodnicy z Krakowa oraz Małopolski osiągali znakomite rezultaty medalowe mówi Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 
  • Włączenie Muay Thai do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 to dla nas historyczny moment. Muay Thai wkracza w nowy, emocjonujący etap. Gorąco liczę, że  dzięki obecności na tym wydarzeniu ma szansę na zyskanie jeszcze większej popularności. Bardzo się cieszę z tej decyzji mówi Rafał Simonides, Interkontynentalny Mistrz Świata i zdobywca Pucharu Europy w Muay Thai.

Kierując się zasadą równość płci w ramach programu medalowego Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 w dyscyplinie Muay Thai rywalizować będą kobiety i mężczyźni w podziale na kategorie wagowe: 7 żeńskich i 7 męskich, po 8 sportowców w każdej kategorii. Medale będzie można również wywalczyć w konkurencjach mieszanych: Wai Kru oraz Mae Mai. Zmagania w powyższych konkurencjach będą niezwykle efektowne i urozmaicą to nadzwyczajne wydarzenie sportowe. Zaangażowanie dyscypliny Muay Thai w festiwal United Through Sports dzięki Igrzyskom Europejskim Kraków-Małopolska 2023 przyczyni się do promocji sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

  • Jako prezes Polskiego Związku Muay Thai i wiceprezes Międzynarodowej Federacji Muay Thai IFMA jestem bardzo dumny, że Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich doceniło nasze starania i udało się włączyć Muay Thai do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Muay Thai to dyscyplina, której pasjonatem jestem od wielu lat, wciąż się jej uczę, bo jest to nieustanny proces. Nasz Związek od lat zajmuje się promocją tego sportu, w szczególności w środowisku młodych ludzi. Teraz, dzięki naszym utytułowanym zawodnikom i tym, którzy przyjadą do Polski z całej Europy, będziemy mogli pokazać, że to wyjątkowy sport, sztuka walki w pełni zasługująca na miano „królowej ringu”. Tego typu wydarzenie sportowe przyciągnie także do naszego kraju ogromne grono miłośników sportu. W 2023 do Polski przyjadą nie tylko sportowcy. Fakt, że jesteśmy pierwszym krajem, który wprowadza tę dyscyplinę do programu igrzysk europejskich, będzie dodatkową zachętą do odwiedzenia Polski także przez pasjonatów tego sportu z Europy i z całego świata. To ogromna szansa na szeroką promocję naszego kraju mówi Rafał Szlachta, prezes Polskiego Związku Muay Thai oraz wiceprezes Międzynarodowej Federacji Muay Thai (International Federation of Muay Thai Associations – IFMA).

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *