Mity i legendy muay thai: kopanie drzew

Ten artykuł jest przedrukiem. Ukazał się w newsletterze Team SuriyaSak USA „Elbow KO” w czerwcu 1995. Początkowo był zatytułowany „Mity i legendy muay thai”.

Podchodzi do mnie dzieciak i mówi: „To kiedy będę gotowy, żeby kopać drzewa?”. Nie śmiejcie się, mówił poważnie! Dla wielu z Was to głupie pytanie, ale dla innych ta część mitologii muay thai jest prawdziwa.

Tak jak w przypadku wielu mitów, przekonanie, że tajscy bokserzy trenują kopiąc w drzewa, jest oparte na faktach. Tajscy bokserzy są znani z ich niezwykłej kondycji fizycznej, a w szczególności z ich wyjątkowo twardych goleni. Ale w przeciwieństwie do tego, w co niektórzy wierzą, osiąga się to przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

Tajscy bokserzy używają najlepszego sprzętu bokserskiego na świecie, stworzonego specjalnie z myślą o muay thai. Swoje ciała wzmacniają poprzez ćwiczenia na tarczach, sparingi czy inne ćwiczenia, natomiast swoje golenie utwardzają na workach. Większość tajskich bokserów zaczyna ćwiczyć w wieku 8-12 lat, natomiast walczyć zawodowo w wieku 16-22 lat. Zatem po 8 latach kopania worka, ich golenie są twarde jak stal. Jednak nie zawsze tajscy bokserzy mieli dostęp do worków treningowych, zatem posługiwali się drzewami bananowca .

Drzewo bananowca nie jest tak twardym jak większość pozostałych drzew. Drzewo bananowca ma nieco miększy pień, trochę łodygowaty, który się dość poddaje, gdy się w niego kopie. Co więcej, początkujący tajscy bokserzy nie zaczynają kopać w drzewo z pełną mocą, a raczej zaczną kopać nieco lżej z mniejszą siłą, aż w końcu golenie się utwardzą aby wytrzymywać ból. Drzewa są dziś nadal czasami używane do ćwiczeń. Tajscy bokserzy kopią je z minimalną siłą, aby poprawić szybkość i celność.

A zatem, pomimo że istnieją tacy, którzy są w stanie kopać drzewa nie czyniąc sobie przy tym krzywdy, jest to raczej praktyka przestarzała, zastąpiona używaniem nowoczesnego sprzętu bokserskiego. Zatem, aby podsumować: NIE RÓBCIE TEGO W DOMU!

tłumaczenie własne na podstawie http://www.muaythailesson.com/

Prawa autorskie zastrzeżone / Lady M – sfd.pl

5 thoughts on “Mity i legendy muay thai: kopanie drzew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *