Mistrzostwa Polski w kickboxingu: „zamiana” wag Moniki Kędzierskiej i Katarzyny Kwiecień

Złota i srebrna medalistka Mistrzostw Europy – Katarzyna Kwiecień i Monika Kędzierska – „zamieniły” się kategoriami wagowymi podczas odbywających się w Kartuzach Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule kick-light.

Katarzyna Kwiecień (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion) jest aktualną Mistrzynią Starego Kontynentu w wadze -70kg. W krajowym turnieju startuje w kategorii -65kg. W półfinale wygrała z Aleksandrą Piętką (KT Legia Warszawa), a o złoty medal będzie walczyła z Kamilą Bałandą (Champion Gdańsk) lub Agnieszką Osial (KSW Łuków), którą kibice częściej widywali także w kategorii -70kg.

W MP 2017 w tej wyższej kategorii startuje Wicemistrzyni Europy z 2014 roku w wadze -65kg Monika Kędzierska (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Chrzanów). W sobotę wygrała swój pojedynek, a o tytuł i pas mistrzowski będzie rywalizowała z Karoliną Mychlewicz (A&W Team Obrowo).

Pół roku temu podczas Pucharu Europy WAKO w Ostrowcu Świętokrzyskim Monika Kędzierska z powodzeniem walczyła w dwóch wagach – w -70kg sięgnęła po złoty krążek, a w -65kg po srebrny i została wybrana najlepszą kickboxerką imprezy.

– Katarzyna Kwiecień i Monika Kędzierska są bardzo dobrymi zawodniczkami, obie są w kadrze narodowej kick-light i byłoby szkoda gdyby jedna wyeliminowała drugą. To ich decyzja o zmianie wag – mówiła zgłoszona w najniższej kategorii -50kg Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki).

W dzisiejszych półfinałach w tej wadze Karolina Kubiak będzie walczyła z Martą Pyrą (UKS Dragon Gorzów Wielkopolski), a Olimpia Podolska (Champion Gdańsk) spotka się z Kamilą Gołębiewską (MKS Wicher Kobyłka).

– Nigdy wcześniej nie rywalizowałam z Martą Pyrą, ponieważ dopiero przeszła do kategorii seniorek. W ogóle widać sporo zmian w grupach wiekowych – kadetki startują już w juniorkach, a juniorki w seniorkach. Sami w Proyama mamy jedną świeżo upieczoną juniorkę Angelikę Szczepańską, która jest Mistrzynią Świata Kadetek – dodała.

Kto będzie rywalką Karoliny Kubiak, brązowej medalistki ubiegłorocznych ME w Grecji, w finale, o ile oczywiście pokona Martę Pyrę? – Nie widziałam w akcji Kamili Gołębiewskiej, zaś z Olimpią mam bilans 1:1. To dobra zawodniczka.

W półfinałach kat. -55kg walczyć będą w niedzielę: Klara Kleczkowska (KT Legia Warszawa) – Sylwia Kaliś (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN) i Paulina Szewczuk (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) – Aneta Święch (KO Team Otwock). Natomiast o złoto w wadze +70kg Natalia Panas (Palestra Warszawa) i Marta Lipka (CSW Champion Lubawa).

Medalistów Mistrzostw Świata i Europy nie brakuje w zawodach mężczyzn w Kartuzach. Aktualny Mistrz Kontynentu w wadze -63kg Mateusz Niżejewski (LKSW Pomorze Świnoujście) rozpoczął turniej od ćwierćfinałowego zwycięstwa z Mateuszem Chojnackim (MKS Wicher Kobyłka).

– Pierwszą walkę wygrałem bardzo pewnie 3:0, a teraz czeka mnie półfinałowy pojedynek z Łukaszem Jendrychem (Palestra Warszawa). Wcześniej z nim nie walczyłem. Ogólnie w sobotę wszyscy zawodnicy klubu Alkon Szczecin powygrywali swoje walki po 3:0 – mówi Mateusz Niżejewski, który trenuje w Alkonie, a w MP reprezentuje LKSW Pomorze Świnoujście.

W drugiej potyczce 1/2 finału zmierzą się Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra) i Krystian Pietrucha (KO Team Otwock).

– To dla mnie pierwszy start w tym sezonie, przygotowania przebiegły bardzo pomyślnie bez żadnej kontuzji, dlatego liczę na złoto w swojej kategorii -63kg. Następnie na początku kwietnia mamy w planach start w MP w full-contakcie. Po tym zapewne Puchar Świata Austrian Classic i najważniejszy start pod koniec roku, czyli Mistrzostwa Świata kick-light, do których dążę – dodał Mateusz Niżejewski.

Wicemistrz Świata 2015 i brązowy medalista ME 2016 Wojciech Wiśniewski (Zamek Expom Kurzętnik) w swojej pierwszej walce w kategorii -84 kg pokonał Michała Dominiaka (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN).

– Kontrolowałem ten bój od początku do końca i zwyciężyłem jednogłośnie na punkty. O finał powalczę z zawodnikiem z Kartuz Szymonem Lipińskim – mówi Wojciech Wiśniewski.

A jak wypadli inni przedstawiciele klubu z Kurzętnika oraz współpracującego MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie? – Niestety Monika Marchlewska i Piotr Kołakowski z Zamku przegrali swoje pierwsze walki, tylko ja pozostałem w zawodach, zaś z Nowego Miasta Sebastian Prokop i Patryk Jankowski mają w niedzielę pojedynki półfinałowe.

W Kartuzach występuje dwóch doświadczonych kickboxerów Krakowskiej Akademii Taekwon-do. Piotr Wypchał (-94kg) jest aktualnym Wicemistrzem Europy oraz Mistrzem Świata z 2015 roku.

– W półfinale spotkam się z Kazimierzem Perą (Klub Sportowy DRAGON Starachowice), zaś Konrad Stachowicz po zwycięstwie w ćwierćfinale wagi -79kg teraz zmierzy się z Sebastianem Prokopem. Dla Konrada to pierwszy start w tej formule, wcześniej walczył w light-contact – mówi 37-letni Piotr Wypchał. Kolega z klubu Konrad Stachowicz ma 31 lat.

W drugiej parze w kategorii wagowej -94kg powalczą broniący tytułu mistrzowskiego Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) i Patryk Kamiński (Champion Gdańsk).

W Kartuzach startuje także srebrny medalista z ME w Grecji w 2016 roku w wadze -57kg Patryk Kuryłek (MKS Wicher Kobyłka). W półfinale spotka się z Robertem Jaworskim (Palestra Warszawa), a lepszy z tej konfrontacji w finale powalczy ze zwycięzcą potyczki Marcin Nasiadko (X Fight Piaseczno) – Dawid Mańkowski (Palestra Warszawa).

Przed 2 tygodniami Patryk Kuryłek zdobył tytuł Mistrza Polski K1 w Legnicy. Teraz ma szansę na kolejny sukces seniorski.

– Postanowiliśmy z trenerem, że wystartuję również w MP kick-light. Jestem obrońcą tytułu mistrzowskiego i zależało mi, aby wystartować w tych zawodach. Po MP K1 zrobiłem kilka dni przerwy, głównie po to, aby kontuzjowany nos doszedł do normalnego stanu. W tym sezonie główny cel to pojechać na Mistrzostwa Świata i powalczyć o złoto. Ciężko pracuję każdego dnia, dlatego uważam, że mogę osiągnąć ten sukces – powiedział Patryk Kuryłek.

Szansę na kolejne złoto MP w kick-light ma Mikołaj Krause (PCNP Rebelia Kartuzy). Ten zawodnik jest obrońcą tytułu w kategorii -89kg.

– W ćwierćfinale wygrałem pewnie i wysoko na punkty. Dziś zawalczę z Dominikiem Grzęda z Siedlec, dla którego to są pierwsze zawody seniorskie. Myślę, że jestem w dobrej formie i postaram się powtórzyć ubiegłoroczny wynik – przyznał Mikołaj Krause.

Zmagania najlepszych zawodniczek i zawodników obserwują trenerzy reprezentacji Tomasz Biernacki i Andrzej Garbaczewski. W tym roku najważniejsza impreza to MŚ w Budapeszcie.

Program walk półfinałowych MP kick-light 2017 w Kartuzach
-50kg Olimpia Podolska (Champion Gdańsk) – Kamila Gołębiewska (MKS Wicher Kobyłka), Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki) – Marta Pyra (UKS Dragon Gorzów Wielkopolski)
-55kg Klara Kleczkowska (KT Legia Warszawa) – Sylwia Kaliś (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN), Paulina Szewczuk (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) – Aneta Święch (KO Team Otwock)
-65kg finał Katarzyna Kwiecień (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion) – Kamila Bałanda (Champion Gdańsk) lub Agnieszka Osial (KSW Łuków)
-70kg finał Karolina Mychlewicz (A&W Team Obrowo) – Monika Kędzierska (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Chrzanów)
+70kg finał Natalia Panas (Palestra Warszawa) – Marta Lipka (CSW Champion Lubawa)

-57kg Patryk Kuryłek (MKS Wicher Kobyłka) – Robert Jaworski (Palestra Warszawa), Marcin Nasiadko (X Fight Piaseczno) – Dawid Mańkowski (Palestra Warszawa)
-63kg Mateusz Niżejewski (LKSW Pomorze Świnoujście) – Łukasz Jendrych (Palestra Warszawa), Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra) – Krystian Pietrucha (KO Team Otwock)
-69kg Maciej Wiączek (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN) – Adam Szczęsny (Klub Sportowy Cholew Sport Police), Nikodem Bigus (PCNP Rebelia Kartuzy) – Kamil Mateja (PCNP Rebelia Kartuzy)
-74kg Roger Garbaczewski (TKKF Ognisko Siedlce) – Patryk Jankowski (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie), Michał Popiela (Dragon Gorzów Wielkopolski) – Paweł Świeczkowski (Gdański Klub Kick Boxingu DUET).
-79kg Mateusz Szymczak (PCNP Rebelia Kartuzy) – Jakub Bartnik (X Fight Piaseczno), Konrad Stachowicz (Krakowska Akademia Taekwon-do) – Sebastian Prokop (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie)
-84kg Wojciech Wiśniewski (Zamek Expom Kurzętnik) – Szymon Lipiński (PCNP Rebelia Kartuzy), Łukasz Puczyński (Gdański Klub Kick Boxingu DUET) – Patryk Szyszko (Palestra Warszawa)
-89kg Sebastian Dziama (Sparta Dwikozy) – Bartłomiej Wydra (Alien Kick Łódź), Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedlce) – Mikołaj Krause (PCNP Rebelia Kartuzy)
-94kg Piotr Wypchał (Krakowska Akademia Taekwon-do) – Kazimierz Pera (Klub Sportowy DRAGON Starachowice), Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) – Patryk Kamiński (Champion Gdańsk)
+94kg Patryk Rosiak (LKSW Pomorze Świnoujście) – Rafał Jaszczuk (PCNP Rebelia Kartuzy), Paweł Deik (PCNP Rebelia Kartuzy) – Jacek Kozłowski (SMOK Toruń)

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *