Mistrzostwa Polski w kickboxingu – turniej low-kick w Nowym Targu szansą na wyjazd do Brazylii

Z udziałem prawie 200 zawodniczek i zawodników z 66 klubów rozpoczęły się w Nowym Targu Mistrzostw Polski w kickboxingu w formule low-kick. – Najlepsi mają szansę wyjazdu na Mistrzostwa Świata do Brazylii – mówi trener reprezentacji Andrzej Garbaczewski.

Do największych gwiazd nowotarskich zawodów zaliczana jest niezwykle utytułowana Iwona Nieroda (-56kg), która będzie walczyła już o 8 tytuł z rzędu.

– Bronię tytułu Mistrzyni Polski nieprzerwanie od 2010 roku. Mam w dorobku 7 złotych medali w tej formule, do tego chyba 4 razy byłam wybierana najlepszą zawodniczką mistrzostw – powiedziała kickboxerka UKS Diament Pstrągowa.

Oprócz Iwony Nierody na liście zgłoszonych w wadze -56kg są Karolina Piastowska (KS FUX Zabrze), Klaudia Cichoń (Klub Sportowy DEXTERS TEAM Nowy Sącz) i Sylwia Kaliś (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN).

– Nigdy z nimi nie walczyłam, choć znam Klaudię Cichoń, to bardzo dobra zawodniczka startująca zawsze w wyższej kategorii. Myślę, że będzie najgroźniejszą moją rywalką w tej edycji MP – dodała zawodniczka, która wygrywała już Mistrzostwa Świata i Europy low-kick.

– Iwona Nieroda jest pewniaczką w kadrze narodowej, ale być może błyśnie jeszcze któraś z dziewczyn i pokaże, że stać ją powalczyć o wyjazd na jesienne MŚ do Ameryki Południowej – dodał Andrzej Garbaczewski, który reprezentację prowadzi z drugim trenerem Witoldem Kostką.

Bardzo ciekawie zapowiada się również rywalizacja w wadze -48kg, w której wystąpi m.in. Wicemistrzyni Starego Kontynentu Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki).

Wśród mężczyzn najwięcej zgłoszonych kickboxerów – 14 – jest w kategorii -71kg. Tytułu wywalczonego w podwarszawskim Otwocku bronić będzie Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym Fight Wrocław). Niedawno urodził mu się syn i jest podwójnie zmotywowany, by zwyciężyć w Nowym Targu.

– Zastanawiałem się nad startem, ponieważ 10 kwietnia urodził mi się syn Staś, ale dzięki pomocy bliskich będę bronić tytułu mistrzowskiego. Robiłem co mogłem, żeby być w dobrej formie na ten weekend. Na pewno przygotowania nie były tak mocne jak zazwyczaj, ale mimo wszystko fizycznie, technicznie i mentalnie czuję, że wszystko jest jak należy. Ring wszystko zweryfikuje – mówi Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym Fight Wrocław).

Najpoważniejszym kandydatem do walki o złoto wydaje się być inny wrocławianin Marcin Kret, dotychczas startujący w barwach UKS Puncher, a w Nowym Targu debiutujący w Uniq Fight Club Warszawa.

– Decyzja o zmianie klubu i zamieszkania wzięła się z życia, zmiana pracy. Jestem dobrze przygotowany, jadę żeby wygrać – powiedział Marcin Kret.
Zabraknie ubiegłorocznego srebrnego medalisty Adama Gielaty (UKS Puncher Wrocław), który ma walkę zawodową. Z podobnego powodu w MP low-kick zabraknie m.in. Radosława Paczuskiego, Dawida Kasperskiego, Kamila Ruty. Z powodów osobistych przerwę od walk ma najlepszy zawodnik MP 2016 Kamil Szłapka, zaś poważna kontuzja wykluczyła Tomasza Klimiuka, który w zeszłym roku zwyciężył w kategorii +91kg.

– Niestety nie będę mógł wystartować, ponieważ mam 4 złamania po walce zawodowej na DSF. Mam złamaną kość strzałkową w prawej nodze i palce w lewej. Także czeka mnie przymusowa przerwa. Ciężko wytypować faworyta w Nowym Targu, może Sabaciński… – powiedział Tomasz Klimiuk.

Trenerzy reprezentacji Polski Andrzej Garbaczewski i Witold Kostka podkreślają, że wśród walczących jest wiele nowych nazwisk. To również dla nich szansa na wskoczenie do kadry na MŚ w Brazylii. Wcześniej ważnym sprawdzianem będzie też Puchar Polski.

– Tak jak Iwona Nieroda ma pewne miejsce w składzie, tak również jest kilku żelaznych kadrowiczów. Rozmawialiśmy z Radkiem Paczuskim, który zapewnił, że możemy na niego liczyć i jego celem jest złoto Mistrzostw Świata. Zapewne powalczy w wadze -86kg, zaś Kamil Ruta w takiej sytuacji wystąpiłby w -81kg. Oczywiście jeszcze mamy sporo czasu na decyzje – mówi siedlczanin Andrzej Garbaczewski.

W wagach -67kg i -75kg wystąpi po 13 zawodników. W opinii trenerów faworytami są Kamil Mateja (PCNP Rebelia Kartuzy) i broniący tytułu Kamil Sójkowski (Klub Sztuk Walki ŁKS Boks Łódź)

– Być może do którejś ze średnich kategorii -71kg lub -75kg wróci niebawem znakomity zawodnik mający dłuższą przerwę w startach. Na pewno byłby dużym wzmocnieniem reprezentacji – tajemniczo mówi Andrzej Garbaczewski.

Jeśli chodzi o najniższe kategorie wagowe szansę na kolejny złoty krążek będzie miał Jan Lodzik (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN) w -63,5kg. W 2016 roku wygrał w Otwocku, a w 2015 w finale przegrał z Eliaszem Jankowskim.

W ostatnich sezonach Biało-Czerwoni bardzo dobrze spisują się na imprezach międzynarodowych. Podczas ME 2016 w słoweńskim Mariborze złoto zdobył Kamil Ruta (-86kg), srebro Karolina Kubiak (-48kg), Iwona Nieroda (-56kg), Jan Lodzik (-63,5kg), Łukasz Kaczmarczyk (-71kg) i Radosław Paczuski (-81kg), a brąz Katarzyna Jaworska (-65kg) i Kamil Sójkowski (-75kg).

Dwa lata temu w Belgradzie tytuły Mistrzyń Świata w wersji low-kick wywalczyły Iwona Nieroda (-56kg) i Marta Waliczek (-60kg). Brązowe medale zdobyli Joanna Walkiewicz (-48kg), Katarzyna Jaworska (-65kg), Kamila Bałanda (-70kg) i Jan Lodzik (-63,5kg).

Mistrzostwa Polski low-kick odbywają się w Hali Arena, ul. Wojska Polskiego 9 w Nowym Targu. W sobotę odbędą się walki eliminacyjne i półfinały. W niedzielę od 9 rano dalsza część półfinałów i pierwsze pojedynki finałowe, a od 17:30 gala finałowa.

Szczegółowe informacje http://pzkickboxing.pl/soi/drabinki/91

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *