Mistrzostwa Polski w kickboxingu: pierwszy tytuł Rafała Gąszczaka w point-fightingu

Mistrzostwa Polski w kickboxingu: pierwszy tytuł Rafała Gąszczaka w point-fightingu.

Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki KNOCKOUT Zielona Góra) pokonał Artura Zielińskiego (Elbląski Klub Karate) 16-15 w finale wagi -94kg Mistrzostw Polski Seniorów w kickboxingu w formule point-fighting. W Rydzynie koło Leszna odbywa się też rywalizacja kadetów, kadetów młodszych i juniorów w wersjach light-contact i point-fighting. Startuje 675 zawodniczek i zawodników z 75 klubów.

W poprzednich latach Rafał Gąszczak 2-krotnie zdobywał srebrny medal, ostatnio walcząc w kategorii +94kg. Jak przyznał, naturalnie waży 97 kg, ale teraz utrzymuje wagę ok. 91 kg, bowiem w tym limicie ma za 2 tygodnie pojedynek o tytuł Zawodowego Mistrza Polski. W sobotnim finale wygrał z Arturem Zielińskim, który ma na koncie 2 złote oraz po 3 srebrne i brązowe medale w tej formule.

– Przez 2 rundy prowadziłem wysoko na punkty i kontrolowałem pojedynek. Chwila dekoncentracji sprawiła, że przeciwnik odrobił straty. Walkę o złoto wygrałem po dogrywce. Chciałbym podziękować szkoleniowcowi za wsparcie i wskazówki oraz wszystkim z macierzystego klubu, bo ten ten wynik to zasługa nas wszystkich na co dzień razem trenujących – mówił Rafał Gąszczak po pojedynku, który rozgrzał publiczność.

– To był jeden z najbardziej emocjonujących pojedynków w point-fightingu. Po pierwszej rundzie przegrywałem 5:11, w drugiej już się rozluźniłem i wyrównałem trzema kopnięciami w głowę za 2 pkt. W dodatkowej rundzie przegrałem jednym punktem – mówił Artur Zieliński, który wrócił po długiej przerwie spowodowanej kontuzją oka. – Miałem 3 operacje i czułem dziś „rdzę” w nogach – dodał.

W wadze -84kg tytuł obronił Rafał Adamczyk (KSW Police) po finałowym zwycięstwie z Piotrem Kołakowskim (Zamek Kurzętnik) 12-7. – Z moim przeciwnikiem spotkałem się już trzeci raz w point-fightingu. Pierwsze starcie sędziowie wypunktowali na jego korzyść, a kolejne udało mi się zakończyć przed czasem. Tym razem wygrałem z 5-punktową przewagą. Widać, że rywal odrobił lekcję i był bardziej skupiony – przyznał Rafał Adamczyk, który poprzednio wygrał z Piotrem Kołakowskim rok temu w finale MP w Kurzętniku.

– Szło mi całkiem nieźle, ale w tej formule brakuje mi startów oraz doświadczenia. Na pewno point-fighting jest świetną możliwością sprawdzenia swojej szybkości i zwinności – ocenił Piotr Kołakowski wersję point-fighting, czyli dawny semi-contact, w którym tytuły Mistrza Świata i Europy zdobywał Piotr Siegoczyński, znakomity zawodnik i trener, od niedawna prezes Polskiego Związku Kickboxingu.

Podobnie jak w 2015 i 2016 roku o złoto w kat. -74kg rywalizowali Tomasz Kurzeja (X Fight Piaseczno) i Adrian Durma (Elbląski Klub Karate). Ponownie triumfował zawodnik z Piaseczna – 10-7.

– Walka bardzo fajna, zacięta, dużo lepsza niż z poprzedniego roku, „na czujce”. To była gra nerwów – kto popełni błąd. Tomek jest świetnym zawodnikiem, typowy pointfighter – mówi Adrian Durma, który był Mistrzem Polski w tej formule w 2012 roku.

Pod nieobecność Bartosz Baczyńskiego, 9-krotnego złotego medalisty MP w point-fightingu, który jest obecnie trenerem kadry narodowej, w wadze -69kg najlepszy był Filip Mijalski (KSW START Częstochowa). W poprzednim sezonie wygrał rywalizację w kategorii -63kg.

– Drugi raz miałem okazję startować w MP point-fighting jako senior, i po raz drugi znalazłem się na najwyższym stopniu podium. Z półfinału byłem zadowolony, a w finale nie szło dokładnie po mojej myśli, mimo że triumfowałem przed czasem 10-0. Wiele razy podczas tej walki przeciwnik kopał poniżej pasa, a sędziowie zwracali uwagę tylko na niektóre z tych fauli – stwierdził Filip Mijalski po potyczce z Rafałem Trzcińskim (ASW Fighter Mogilany).

W najniższej kategorii wagowej -57kg po złoto sięgnął Rafał Karcz (Wejherowskie Stowarzyszenie Sportowe). – To mój 3 tytuł seniorski w point-fightingu, a łącznie mam ich 12 w MP w kickboxingu w różnych grupach wiekowych. Dziś jednak przede wszystkim spełniam się jako trener i cieszę się z sukcesów moich zawodników w Rydzynie. Na co dzień prowadzę zajęcia w Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym i Ktsk Gosrit Luzino. Jesteśmy jedną zgraną drużyną – powiedział

Wśród kobiet w MP 2017 zwyciężyły -60kg Kamila Przysiężniak (UKS Dragon Gorzów Wielkopolski) i -65kg Katarzyna Kwiecień (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion). Złote medale MP zdobyli też -63kg Marcin Gupta (DAN Świdnik) oraz -50kg Milena Dwórznik (KS START Działdowo), -55kg Malwina Strzelecka (KSW POLICE), +70kg Dominika Cuper-Przybylska (Klub Sportowy MAXIMUS Gdynia Wejherowo). Najlepszymi zawodnikami Mistrzostw Polski wybrano Kamilę Przysiężniak i Michała Borkowskiego (Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki), zwycięzcę kat. -89kg.

Wyniki walk finałowych MP Seniorów w point-fightingu:

-60kg Kamila Przysiężniak (UKS Dragon Gorzów Wielkopolski) – Sandra Bruksztus (KKT Bałtyk Koszalin) zwyc. Przysiężniak 8-2
-65kg Katarzyna Kwiecień (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion) – Sylwia Dwórznik (KS START Działdowo) zwyc. Kwiecień 11-8

-57kg Rafał Karcz (Wejherowskie Stowarzyszenie Sportowe) – Bastian Grzegorowski (DRACHE- Leszno) zwyc. Karcz 12-5
-69kg Filip Mijalski (KSW START Częstochowa) – Rafał Trzciński (ASW Fighter Mogilany) zwyc. Mijalski 10-0
-74kg Tomasz Kurzeja (X Fight Piaseczno) – Adrian Durma (Elbląski Klub Karate) zwyc. Kurzeja 10-7
-79kg Bartłomiej Mienciuk (KSW Szczecinek) – Damian Jagodnicki (SKT Tiger Dzierżoniów) zwyc. Mienciuk 9-3
-84kg Rafał Adamczyk (KSW POLICE) – Piotr Kołakowski (Zamek Kurzętnik) zwyc. Adamczyk 12-7
-89kg Michał Borkowski (Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki) – Piotr Maślanka (LKS Puncher Płock) zwyc. Borkowski 8-1
-94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki KNOCKOUT Zielona Góra) – Artur Zieliński (Elbląski Klub Karate) zwyc. Gąszczak 16-15
+94kg Tomasz Bąk (UKS Tom Bee Team Góra Kalwaria) – Krzysztof Majcher (KS FUX Zabrze) zwyc. Bąk WO.

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *