Mistrzostwa Polski w kickboxingu: Michał Grzesiak wygrywa w finale z Piotrem Wypchałem

Po raz drugi z rzędu Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) pokonał Piotra Wypchała (Krakowska Akademia Taekwon-do) w finale wagi -94kg Mistrzostw Polski w kickboxingu w formule kick-light. 3-dniowy turniej odbył się w Kartuzach.

Wyróżnienia otrzymali Karolina Kubiak, Mateusz Niżejewski i Roger Garbaczewski.

– Finał przebiegał od początku po mojej myśli. Walka była spokojna, techniczna i ułożona. Czułem dużą presję, tym bardziej, że Piotr Wypchał to klasowy zawodnik, ale udało się opanować stres i zamienić to w sukces – mówił Michał Grzesiak o pojedynku z aktualnym Mistrzem Świata i Wicemistrzem Europy.

Zdobywca złotego medalu powiedział, że o wygranej mogła przesądzić już pierwsza runda, w której „dość sumiennie i często kopalem low kicki i udało mi się odskoczyć trochę na punkty”.

– W drugiej rundzie rywalowi trudno już było odrobić straty, a ja byłem zdeterminowany jeszcze do powiększania przewagi, co się udało – dodał.

Bardzo dobra rywalizacja w wadze -94kg z pewnością cieszy trenerów reprezentacji Tomasza Biernackiego i Andrzeja Garbaczewskiego.

– Jestem chętny na start w każdych zawodach. Sezon dobrze mi się zaczął, więc chciałbym kontynuować passę – powiedział Michał Grzesiak, który chce obronić tytuł na Pucharze Świata. W tym roku najważniejsza impreza to Mistrzostwa Świata w Budapeszcie.

W finale najcięższej kategorii +94kg miejscowy zawodnik Rafał Jaszczuk (PCNP Rebelia Kartuzy) pokonał Jacka Kozłowskiego (SMOK Toruń).

– Generalnie jestem zadowolony ze swoich walk. Zrobiłem wszystko, co mogłem żeby wygrać. Oddałem serce na macie i jak na pierwsze zawody takiego kalibru w moim wykonaniu, uważam, że poszły mi całkiem nieźle. Następnym razem będzie jeszcze lepiej – przyznał Jacek Kozłowski, który w wieku 24 lat zadebiutował w MP.

Co przesądziło o jego przegranej z Rafałem Jaszczukiem? – W pierwszej rundzie przeciwnik zblokowal kolanem mojego prawego low kicka, a że już miałem bardzo obitą tą nogę to sprawiło, że musiałem szukać innych rozwiązań – powiedział Wicemistrz Polski, który w półfinale walczył z innym kickboxerem Rebelii Pawłem Deikiem.

– W tej walce wszystko przebiegało zgodnie z planem i od drugiej rundy znalazłem złoty środek na rywala – dodał zawodnik ważący 104,5 kg.

W wadze -89kg tytuł mistrzowski obronił Mikołaj Krause (PCNP Rebelia Kartuzy) po finałowym zwycięstwie z Bartłomiejem Wydrą (Alien Kick Łódź). W Kartuzach organizatorzy przygotowali piękne puchary i pasy mistrzowskie.

– Walka finałowa nie należała do najłatwiejszych. Rywal mocno bił i kopał. Doświadczenie i zimna głowa dały mi jednak wygraną. I w tym roku i w poprzednim ciężko było dojść do finału. W pierwszym pojedynku można spotkać kogoś mniej doświadczonego, ale później nie ma przypadkowych osób – mówi Mikołaj Krause.

Trener Rebelii Patryk Zaborowski miał powody do zadowolenia, bowiem łącznie 4 jego podopiecznych triumfowało w seniorach. Złoto wywalczyli także Kamil Mateja w wadze -69kg i Mateusz Szymczak w wadze -79kg.

– Zdobyliśmy tytuł drużynowego Mistrza Polski. A teraz kolejne starty międzynarodowe. W Pucharze Świata w Rimini mam na koncie srebro, zaś w Mistrzostwach Europy odpadłem w pierwszej rundzie po nieuczciwej walce – uważa Mikołaj Krause.

Tytuły dla najlepszych seniorów i zawodników turnieju o MP w Kartuzach przyznano Mateuszowi Niżejewskiemum (LKSW Pomorze Świnoujście), triumfatorowi kategorii -63kg i Rogerowi Garbaczewskiemu (TKKF Ognisko Siedlce), który wygrał 4 walki i stanął na najwyższym stopniu podium kategorii -74kg.

– Finał z Przemysławem Kacieją (SKF Boksing Zielona Góra) oceniam jako dość trudny. Zawodnik z Zielonej Góry był wymagający, od początku starał się wywierać presję, natomiast cały czas ja go wyprzedzałem i utrzymywałem przewagę punktową – mówił Mateusz Niżejewski i cieszył się z nagrody indywidualnej. – Na pewno motywuje do cięższej pracy i co za tym idzie widowiskowych walk.

W walce o złoto w wadze -84kg kibice zobaczyli powtórkę z roku poprzedniego. Tym razem medalista Mistrzostw Świata i Europy Wojciech Wiśniewski (Zamek Expom Kurzętnik) przegrał z Łukaszem Puczyńskim (Gdański Klub Kick Boxingu DUET).

– Teraz rywal okazał się trochę lepszy i wygrał. Może to ja miałem troszkę gorszy dzień, a przeciwnik dobrze się przygotował i na pewno w jakiś sposób poprawił się od poprzedniego roku – komentował po zawodach Wojciech Wiśniewski, twierdząc, że Łukasz Puczyński miał przewagę w kopnięciach na uda.

W najlżejszej kategorii -57kg zwyciężył Patryk Kuryłek (MKS Wicher Kobyłka). W niedzielnym finale wygrał z Marcinem Nasiadko (X Fight Piaseczno).

– Wcześniej w półfinale zmierzyłem się z Robertem Jaworskim z Palestry Warszawa. Walczyłem zapobiegawczo ze względu na kontuzję nosa, ale udało mi się wygrać 3:0. Do finału wyszedłem już w swoim naturalnym stylu, a rywalem był Marcin Nasiadko, z którym rywalizowałem także rok temu podczas MP kick-light. Z rundy na rundę byłem coraz bardziej rozluźniony i ostatecznie zwyciężyłem 3:0 – powiedział Patryk Kuryłek.

Dla niego to był już 2 tytuł w tym roku, bowiem dwa tygodnie temu zwyciężył w Mistrzostwach Polski K-1 w Legnicy. Łącznie w seniorskiej karierze ma 3 złote krążki.

– Mój klub w Kartuzach wywalczył w sumie 5 medali – po złotym i srebrnym oraz 3 brązowe – mówił Wicemistrz Europy z 2016 roku.

Bardzo ciekawy przebieg, mimo znacznie mniejszej liczby uczestniczek, miały także zawody kobiet w Kartuzach. Po 10 tytuł sięgnęła Monika Kędzierska (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Chrzanów), tym razem w wadze -70kg, zaś najlepszą zawodniczką uznano Karolinę Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki), najlepszą w kategorii -50kg.

– Pojedynek z Olimpią Podolską (Champion Gdańsk) był szybki i skończył się w pierwszej rundzie. Trafiłam rywalkę końcówką stopy na szczękę, co niestety uniemożliwiło jej dalszą walkę. A więc wygrana przez RSC – powiedziała Karolina Kubiak, która ma bilans walk 2-1 z Olimpią Podolską. W tamtym roku zmierzyły się na tej samej macie w Kartuzach oraz na Pucharze Europy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Za 2 tygodnie kolejna wielka impreza w krajowym kickboxingu – Mistrzostwa Polski Full Contact w Piotrkowie Trybunalskim.

Wyniki walk finałowych MP kick-light 2017 w Kartuzach
-50kg Olimpia Podolska (Champion Gdańsk) – Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki) wygr. Kubiak
-55kg Klara Kleczkowska (KT Legia Warszawa) – Paulina Szewczuk (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) wygr. Kleczkowska
-65kg finał Katarzyna Kwiecień (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion) – Kamila Bałanda (Champion Gdańsk) wygr. Bałanda
-70kg finał Karolina Mychlewicz (A&W Team Obrowo) – Monika Kędzierska (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Chrzanów) wygr. Kędzierska
+70kg finał Natalia Panas (Palestra Warszawa) – Marta Lipka (CSW Champion Lubawa) wygr. Panas

-57kg Patryk Kuryłek (MKS Wicher Kobyłka) – Marcin Nasiadko (X Fight Piaseczno) wygr. Kuryłek
-63kg Mateusz Niżejewski (LKSW Pomorze Świnoujście) – Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra) wygr. Niżejewski
-69kg Maciej Wiączek (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN) – Kamil Mateja (PCNP Rebelia Kartuzy) wygr. Mateja
-74kg Roger Garbaczewski (TKKF Ognisko Siedlce) – Paweł Świeczkowski (Gdański Klub Kick Boxingu DUET) wygr. Garbaczewski
-79kg Mateusz Szymczak (PCNP Rebelia Kartuzy) – Sebastian Prokop (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) wygr. Szymczak
-84kg Wojciech Wiśniewski (Zamek Expom Kurzętnik) – Łukasz Puczyński (Gdański Klub Kick Boxingu DUET) wygr. Puczyński
-89kg Bartłomiej Wydra (Alien Kick Łódź) – Mikołaj Krause (PCNP Rebelia Kartuzy) wygr. Krause
-94kg Piotr Wypchał (Krakowska Akademia Taekwon-do) – Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) wygr. Grzesiak
+94kg Rafał Jaszczuk (PCNP Rebelia Kartuzy) – Jacek Kozłowski (SMOK Toruń) wygr. Jaszczuk

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *