Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: finałowa przegrane Mateusza Kubiszyna i Aleksandra Stawireja

WAKO Senior European Championships Loutraki

W ostatnim dniu Mistrzostw Europy w Kickboxingu w Loutraki srebrne medale w formule full contact wywalczyli Mateusz Kubiszyn (-86kg, Kickboxing Game Over Lubaczów) i Aleksander Stawirej (+91kg, KS Ziętek Team Kalisz). W sumie Polacy zdobyli 16 medali w greckim turnieju, w tym 3 złote w kick light.

W sobotnich finałach Mateusz Kubiszyn przegrał nieznacznie z Chorwatem Bojanem Miskoviciem, zaś srebrny medalista MŚ 2015 light contact Aleksander Stawirej z Ukraińcem Ivanem Tkachenko. W tamtym roku Olej Stawirej był też mistrzem Europy Juniorów FC w San Sebastian, a w 2013 Mistrzem Europy Juniorów Młodszych w Krynicy.

– Mój rywal to zawodowy mistrz świata WAKO PRO -85kg, więc to też mówi samo za siebie. Widziałem jego walkę półfinałową z Norwegiem Wiktorem Frohlichem, Mistrzem Świata WAKO PRO -81kg i byłem pod wrażeniem – mówił Mateusz Kubiszyn, aktualny Mistrz Świata z 2015 roku (Dublin), który na co dzień trenuje w Klubie Sportów Walki Sokół Jarosław, a w GAME OVER Lubaczów sam jest trenerem.

– Byłem ciekawy jak w całych zawodach zachowa się mój kciuk, który złamałem na Bestfighterze we Włoszech. Po operacji ręki, podczas której wkręcono mi śrubę, chwilę odpoczywałem, ale mimo lekkiego bólu terminowo rozpocząłem przygotowania do Mistrzostw Europy. W drugiej połowie roku mieliśmy tylko obozy sparingowe, na których nie odczuwałem dużego dyskomfortu, dlatego byłem dobrej myśli przed przyjazdem do Grecji – powiedział.

Już wczoraj srebro w formule full contact wywalczyła także Karolina Dziedzic (-70kg, UKS Diament Pstrągowa). Głównym trener reprezentacji FC jest Radosław Laskowski, a w pracy pomagali mu Wojciech Kierstein i fizjoterapeutka Magdalena Perczak.

O dzisiejszych walkach finałowych mówił Radosław Laskowski: – Mateusz przegrał z Chorwacji, mimo że rywal był liczony. Wspaniała, czysta walka full contactowa. Niestety Misković nieco celniejszy. Olkowi zabrakło troszkę zimnej krwi. Prowadził jeszcze 25 sekund przed końcem walki. Ukrainiec postawił wszystko na jedną kartę, zaryzykował i rozpaczliwymi ciosami zdobył punkty.

W piątek złote krążki w Kick Light zdobyli Paulina Jarzmik (-60kg, KS X Fight Piaseczno), Katarzyna Kwiecień (-70kg, NKSW Bastion Nowy Dwór Maz.) i Mateusz Niżejewski (-63kg, Pomorze Świnoujście). Paulina Jarzmik zapisała na koncie też brąz, jako jedyna z Polaków, w Pointfightingu. Kadrę KL prowadzą Tomasz Biernacki oraz współpracują z nim Andrzej Garbaczewski i Patryk Zaborowski, a PF – Bartosz Baczyński.

– W tym roku zarówno w Mariborze, jak i tu w Grecji, wygrywałam swoje walki bardzo wyraźnie i czuję, że wynika to z mojej bardzo dobrej dyspozycji. Ciężko przepracowałam okres przygotowawczy, brałam udział w dużej liczbie turniejów międzynarodowych i we wszystkich zwyciężałam. Teraz czeka mnie krótki okres roztrenowania, a już pod koniec stycznia pierwszy turniej. W Polsce jestem regularnie na obozach sparingowych organizowanych przez mój macierzysty klub X Fight Piaseczno. Planuję przyjechać na ferie zimowe na obóz w górach – powiedziała Paulina Jarzmik.

Wczoraj srebrne medale w wersji kick light wywalczyli Patryk Kuryłek (-57kg, MKS Wicher Kobyłka) i Piotr Wypchał (-94kg, KAT Kraków). – Mój rywal Węgier Roland Veres bardzo dobrze pracował na nogach, miał znakomite wyczucie tempa. To bardzo ciężki i niewygodny przeciwnik. Wygrał również w kategorii pointfighting – mówił Patryk Kuryłek.

Wśród brązowych medalistów w Loutraki znalazł się m.in. Paweł Strykowski (-91kg, KSK Sporty Walki Poznań) w full contact. Z kolei dla Doroty Godziny (-55kg, KS X Fight Piaseczno), niezwykle utytułowanej i doświadczonej zawodniczki, brąz w Grecji to już 8 w karierze medal Mistrzostw Starego Kontynentu.

– Pracowałem na statkach jako oficer ochrony statków przed piratami na Oceanie Indyjskim, a mimo to po powrocie do Polski udało mi się dobrze przygotować do kilku startów. Wygrałem dwa Puchary Świata – Best Fighter w Rimini i Hungarian Cup w Budapeszcie oraz Puchar Europy Polish Cup w Ostrowcu świętokrzyskim. Wygrałem także dwie zawodowe walki – powiedział Paweł Strykowski ze Świebodzina.

Wśród Polaków, których zabrakło na podium, była np. Natalia Panas (+70kg, Palestra Warszawa) w kick light. – Dla mnie to był debiut w reprezentacji, ale też wielkie wyróżnienie, gdyż kickboxing trenuje od niecałych 2 lat – u Jurka Wrońskiego w Streetfighter Warszawa – dodała.

W październiku pierwsza część Mistrzostw Europy odbyła się w słoweńskim Mariborze. Tam Polacy wywalczyli 19 medali w formułach K-1, Low Kick i Light Contact. Czyli razem w sezonie Biało-Czerwoni sięgnęli aż po 35 krążków (10 złotych). Na Słowenii złote zdobyli w K-1 Małgorzata Dymus (-56kg), Paulina Bieć (+70 kg), Dawid Kasperski (-86kg) i Mateusz Pluta (-91kg), low kick – Kamil Ruta (-86kg), light contact – Paulina Jarzmik (-60kg) i weteran Leszek Jobs (-94kg).

Wyniki walk finałowych Polaków – 26 listopada

Full Contact
-86kg Mateusz Kubiszyn – Bojan Misković (Chorwacja) por. Kubiszyn
+91kg Aleksander Stawirej – Ivan Tkachenko (Ukraina) por. Stawirej

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *