Mistrzostwa Europy w Boksie Tajskim!

Jeszcze nie opadły emocje związane z walką o koszykarskie mistrzostwo Polski Dominet Bank Ekstraligi, a na zgorzelczan czeka już kolejna wielka impreza. W dniach 22-28 czerwca właśnie w tym mieście zostaną rozgrane mistrzostwa Europy w tajskim boksie.

To pierwsza tego impreza w Polsce! Weźmie w nich udział ponad 400 zawodników z 34 państw. W tym bardzo silne reprezentacje Białorusi, Rosji, Ukrainy i Francji. W ciągu najbliższych godzin ustalony zostanie ostateczny skład polskiej reprezentacji. Wiadomo jednak, że na pewno zabraknie w niej jednego z najbardziej znanych polskich wojowników – Rafała Simonidesa (na okładce zdjęcie z meczu Polska-Białoruś, który odbył się w styczniu 2007 roku we Wrocławiu, Polak z lewej strony). Powodem jest operacja barku, której poddał się kilka miesięcy temu. W związku z absencją w tej imprezie będzie łącznikiem między organizatorem imprezy Polskim Zrzeszeniem MuayThai i reprezentacjami narodowymi. Pokusił się też o wytypowanie faworytów, którzy jego zdaniem mają największe medale na zdobycie mistrzostwa.

Faworyci zdaniem Rafała Simonidesa:

– Łukasz Pyrek (kat. 57 kg) – mistrz świata amatorów IFMA na zawodach w Bangkoku i mistrz Polski. Wojownik Perfekcji Tarnów jest bardzo waleczny. Słynie z parcia do przodu.

– W tej samej kategorii wagowej, ale wśród kobiet kciuki można ściskać za Joannę Jędrzejczyk z Warszawy, która jest obecnie mistrzynią Polski i zdecydowanie najlepszą fighterką w Polsce. Za sobą ma też walki w Tajlandii i treningi w gymie na wyspie Koh Samui. Znam jego wartość, bo sam tam trenowałem

– Faworytem gospodarzy bez wątpienia będzie zgorzelczanin Sebastian Bartkowiak (kat. 71 kg), który jest mistrzem świata juniorów amatorów IFMA (tytuł zdobyty w Bangkoku), mistrzem Polski i zwycięzcą w Pucharze Europy seniorów.

– Bardzo widowiskowo walczy Leonard Pociask (kat. 86 kg). Podoba mi się jego technika i myślę, że dzięki niej może daleko zajść.

– Daniel Sołtysiak (kat. 91 kg) ze Słupskiej Akademii Muaythai Czarni, który jest brązowym medalistom mistrzostw świata w Bangkoku w 2007 roku i mistrzem Polski – W najcięższej kategorii, czyli powyżej 91 kg można stawiać na mistrza Polski i zdobywcę Pucharu Europy Marka Matułę z Octagonu Rybnik.

Podczas mistrzostw wszyscy zawodnicy będą walczyli na dystansie 4 rund po 2 minuty. Aby dotrzeć do finału trzeba będzie stoczyć 4-5 walk.- To będzie wymagało bardzo dobrego przygotowania i kondycji. Walki będą przecież pełnokontaktowe – wyjaśnia Rafał Szlachta, prezes Polskiego Zrzeszenia MuayThai.

Równolegle z mistrzostwami odbędzie się kampania przeciwko narkotykom. Idei pogratulował Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki.

Patronat nad Mistrzostwami objęli m.in. dr Sakchye Tapsuwan prezydent Światowej Federacji MuayThai, Mirosław Drzewiecki Minister Sportu i Turystyki, Piotr Nurowski Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Marek Łapiński Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Piotr Borys Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Zbigniew Maciejewski Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, Rafał Gronicz Burmistrz Miasta Zgorzelec, Piotr Woroniak Starosta Zgorzelecki, Marek Kazimierczak Komendant Powiatowy Policji w Zgorzelcu, Andrzej Grzmielewicz Wójt Miasta i Gminy Bogatynia, Jarosław Gowin Poseł na Sejm RP, Ireneusz Raś Poseł na Sejm RP, Roman Brodniak Poseł na Sejm RP ze Zgorzelca, Jego Ekscelencja Thakur Phanit Ambasador Królestwa Tajlandii, Sławomir Zasada Prezes Zarządu CSR

Dyskusje na forum : TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *