Mistrz KSW trenował weteranów Wojska Polskiego – relacja z 16. edycji Projektu Wojownik

Arek Blomka, Dorota Skoczeń

Czy trenowanie sportów walki może pomóc żołnierzom po powrocie z misji? Czy będzie mieć pozytywny wpływ na pozbycie się stresu? Uczestnicy 16. edycji Projektu Wojownik, który odbył się 9 i 10 lipca w Choszczeńskim Dywizjonie Artylerii Samobieżnej nie mają wątpliwości. Przez dwa dni wylewali litry potu i udowodnili, że walkę mają we krwi. Z weteranami misji poza granicami kraju, rodzinami poległych żołnierzy oraz instruktorami sportów walki ćwiczył miedzy innymi mistrz mieszanych sztuk walki federacji KSW Tomasz Narkun.

Narkun jest posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu, a sięgając po mistrzostwo na gali KSW 32 „Road to Wembley”, udowodnił swoją przynależność do ścisłej czołówki polskiego MMA. Do historii przeszły jego dwa zwycięskie pojedynki z Mamedem Chalidowem. Pierwszy z nich zakończony przez Narkuna dzięki wyjątkowym umiejętnościom graplerskim, uznawany jest za jedną z najlepszych walk stoczonych kiedykolwiek na ringach KSW.

W zajęciach wzięło udział 45 uczestników, w tym 24 weteranów misji poza granicami kraju. Wśród ćwiczących były także żona i córka śp. st. chor. Łukasza Sroczyńskiego oraz narzeczona śp. sierż. Pawła Ordyńskiego, którzy polegli wykonując odpowiedzialne zadania podczas operacji wojskowej w Afganistanie. W czasie dwóch treningów Tomasz Narkun przedstawił techniki typowe dla MMA czyli przejście z walki w stójce do obalenia przeciwnika i kontynuowania pojedynku w parterze z wykorzystaniem brazylijskiego jiu-jitsu.

Drugiego dnia zajęcia rozpoczęła dynamiczna joga poprowadzona przez wojskowego instruktora, Martę Michalską z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Natomiast kpt. Michał Wilczyński zademonstrował różne sposoby obrony przed atakiem nożem przy wykorzystaniu elementów krav maga. Uczestnicy spróbowali swoich sił także w graplingu pod okiem mistrza Europy w brazylijskim jiu-jitsu, żołnierza 12 Brygady Zmechanizowanej st. szer. Michała Piwowarskiego. Na zakończenie st. szer. Marcin Stefaniuk zaaplikował ćwiczącym trening interwałowy.

 Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do środowiska weteranów, uczestników misji poza granicami kraju. Celem „Projektu Wojownik” jest integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiadują się także o wysiłku fizycznym jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie. Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogą być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Tekst: płk Szczepan Głuszczak

Zdjęcia: Arek Blomka, Dorota Skoczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *