Mirosław Okniński – wywiad dla Fight24.pl

(fot. valetudo.pl)

Zapraszamy do zapoznania się z naszym wywiadem z jednym z prekursorów Mieszanych Sztuk Walki w Polsce, a także jednym z pierwszych organizatorów gal MMA w Polsce.

Fight24: Jak wiemy, jest Pan jedną z pierwszych osób, które propagowały MMA.
Jak wspomina Pan początki tego sportu ? Ciężko jest być pionierem ?

Mirek Okniński : Początki były trudne mała garstka ludzi interesowała się tym sportem do momentu zorganizowania przeze mnie pierwszych walk w klatce
(film „Klatka”).Media przedstawiły ten sport jako coś złego, ale wiadomo, co jest zakazane jest interesujące i poszła lawina. Teraz każdy chciałby trenować MMA albo opowiadać, że trenuje MMA. Powiem tylko tyle, że to ja zainteresowałem Pawła Nastulę i Przemysława Saletę tym tematem choć na początku jeden i drugi nie uważali tego za sport.

Wiadomo siła pieniądza jaki jest w MMA zmieniły nagle ich poglądy. Nastula podpisał kontrakt z Pride a Saleta z KSW.

Fight24: Kto Pana zainteresował tym sportem ?

Mirek Okniński : Zawsze interesowałem się sportami i sztukami walki(aikido, vietvodao, boks, jujitsu ,karate, kickboxing , judo, combat56). Trenuję je od 15 roku życia wcześniej uprawiałem pływanie.

Zainteresował mnie MMA, Royce Gracie który wygrał UFC. Mniejszy od swoich przeciwników wygrywa dwa pierwsze turnieje UFC. Zacząłem trenować BJJ. Pierwsze seminarium z Brazylijczykiem w Poznaniu u Karola Matuszczaka..

Fight24: Czy spodziewał się Pan, tak dynamicznego rozwoju MMA ? 

Mirek Okniński : Tak zawsze wierzyłem w rozwój MMA wszystkie moje działania były skierowane na popularyzację MMA jeżeli się na coś uprę muszę to zrealizować. Zaczynałem od zera nikt nie znał MMA postanowiłem zarazić jak najwięcej osób nowym sportem.

Moim uczniem przez kilka lat był Maciek Kawulski Organizator KSW.
Fight24: Kto jest największym talentem, wśród zawodników, których Pan
trenował / trenuje ? 

Mirek Okniński : Jest ich wielu. Zmarnowany talent Paweł Nastula, Antek Chmielewski, Tomek Janiszewski „KONGO” Grzegorz Trędowski, Juras , Piotrek Zalewski, Zbyszek Tyszka, Tomek Wiśniewski, Paweł Morawski , Paweł Mistewicz, Jędrzej Staniszkis, Adam Okniński, Piotr Chuchla. Oprócz tych zawodników jest kilku młodych, o których niedługo będzie głośno Jeżeli kogoś nie wymieniłem to przepraszam, ale mój klub jest fabryką mistrzów, więc talentów u nas jest bardzo dużo. Pozdrawiam młodych zawodników.

Okninski team ,Grudziądz, Łuków, Siedlce, Płock, Gdynia.

Fight24: Czy ma Pan swojego idola w tym sporcie ? 

Mirek Okniński : Moim idolem w Pride był Szogun, teraz liczy się Anderson Silva, Damian Maia, Shaolin , Randy Couture. Moi koledzy z Wolfslair, trener Mario Sukata , Bisping, Rampage, Cheick Kongo.

Fight24: Jest Pan Mistrzem Europy z 2007r w BJJ, czy w tym roku zamierza Pan
startować ? 

Mirek Okniński : Może jeszcze czymś was zaskoczę, ale to tajemnica na razie.

Fight24: Co sądzi Pan, o naszej krajowej organizacji KSW ?

Mirek Okniński : Była to moja konkurencja jak sam organizowałem zawody MMA ,teraz nie organizuję. Mogę więc powiedzieć że są naprawdę dobrzy rzekłbym najlepsi w kraju.

Ale powstają nowe organizacje które niedługo mogą zagrozić KSW.

Fight24: Jak ocenia Pan szanse Fedor Emelianenko na zawodach ADCC ?

Mirek Okniński : Bardzo nisko oceniam jego szanse. Jest dobry w MMA i tam niech startuje.

Fight24: Jakie jest panna hobby oprócz w sportów walki. Co lubi Pan robić w wolnym czasie ? 

Mirek Okniński : Pływanie , strzelectwo.

Fight24: Ostatnią swoją walkę wygrał Pan z Łukaszem Warchołem. Wystąpił Pan wtedy za Pawła Morawskiego. Czy planuje Pan startować w MMA, czy raczej woli Pan trenować ? 

Mirek Okniński : Jestem trenerem mam 40 lat ale wszystko jest możliwe i jak dobra będzie oferta.

Fight24: W organizacji Pride dozwolone były kolana w parterze, jak i stompy.
Czy uważa Pan, że były one bardziej niebezpieczne od łokci ?

Mirek Okniński : Nie to po prostu inna walka, inne przygotowania, ataki i obrony oraz inne przepisy, które zmieniają walkę.
Fight24: MMA, to stosunkowo młody sport, lecz jego początki były już podczas starożytnych igrzysk olimpijskich, gdzie występowała nazwa Pankration. Czy uważa Pan, że będziemy mogli zobaczyć MMA na jakiejś Olimpiadzie ?

Mirek Okniński : Wydaję mi się, że nie nastąpi to szybko.
Fight24: Wielu rodziców, i nie tylko, myśli, że MMA, to walka bez zasad. Jak przekonać rodziców, których dziecko chce trenować właśnie ten sport. Jaki jest odpowiedni wiek na rozpoczęcie treningów ?

Mirek Okniński : 14+,15,16,lat to dobry wiek bo sami wiemy co nam się podoba. Rozwój całego organizmu fizyczny i umysłowy.
Według mnie MMA trenowane rekreacyjne jest mniej urazowe jak inne sporty walki. Trenowanie zawodowe wiąże się z kontuzjami. Poza tym MMA jest najskuteczniejszą formą samoobrony. Czy na ulicy stosowane są jakieś zasady?? !

Fight24: Czy często musiał Pan używać swoich umiejętności na ulicy ? Ma Pan jakąś historie związaną z tym wydarzeniem ? 

Mirek Okniński : Kilka razy udało mi się obronić , MMA nr 1 sztuk walki jeżeli chodzi o samoobronę, wiem co mowie bo trenowałem wiele sztuk walki.

Fight24: Co Pan sądzi o zawodnikach, takich jak Ken Shamrock, czy Tank Abbot, którzy już najlepsze lata mają już za sobą. Myśli Pan, że walczą oni jedynie dla pieniędzy, czy po prostu są uzależnieni od emocji i adrenaliny ? 

Mirek Okniński : Nie lubię tego typu zawodników bo bazują glównie na sile fizycznej. Mnie interesuje technika + siła.

Fight24: Jak wiadomo sporty walki, są sportami, w których łatwo o urazy. Czy często łapie Pan kontuzje ? 

Mirek Okniński : Gdybym nie miał częstych kontuzji byłbym już dawno Mistrzem Świata.

Fight24: Podczas pobytu w Anglii trenował Pan z takim gwiazdami jak Quinton Rampage Jackson, Cheick Kongo, czy Michael Bisping. Jak Pan wspomina, oraz jakie ma Pan wrażenia z tamtego pobytu ? 

Mirek Okniński : Super treningi super zawodnicy. Niedługo znowu tam pojadę. Pozdrawiam Łukasza Lesia dzięki któremu mogłem tam trenować. Obecnie będę zajmował się przygotowaniami Mariusza Pudzianowskiego do startów w MMA.

4 thoughts on “Mirosław Okniński – wywiad dla Fight24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *