Mamed Khalidov vs. TBA

fot: Łukasz Pepol

Kiedy jakiś czas temu stało się jasne, że Mamed Khalidov zostaje z KSW, największym wyzwaniem stało się kontraktowanie przeciwników dla niego. W sytuacji, w której cała czołówka wagi średniej znajduje się w UFC, a pozostali nie zawsze chcą z nim walczyć, znalezienie mu godnego rywala zarówno pod względem sportowym jak i marketingowym faktycznie może sprawiać problemy.

Podstawowy warunek jaki musi spełniać potencjalny przeciwnik Mameda jest brak kontraktu na wyłączność z inną organizacją. Ten powód całkowicie dyskwalifikuje oczywiście wszystkich zawodników UFC i przynajmniej kilku z WSOF. Kontrakt na wyłączność z WSOF ma prawdopodobnie Yushin Okami, który zresztą był już przymierzany do Mameda przy okazji KSW 25, ale nie wyrażał zainteresowania przyjazdem do Polski.
Kolejny istotny warunek mówi o tym, że potencjalny przeciwnik Polaka nie może być młodym wilkiem na tzw. „dorobku”, ponieważ taka walka nie miałaby żadnego sensu. Musi to być zawodnik doświadczony z wyrobionym, niezłym CV i konkretnymi osiągnięciami.

Poniżej znajduje się lista 10 zawodników MMA, którzy pozostają ciekawymi opcjami przy doborze przeciwników dla Mameda Khalidova. Zaczynamy.

 

1. Luiz „Banha” Cane – kraj: Brazylia, wiek: 32 lata, bilans MMA: 14-5-1
Ostatnie walki:
–         wygrana (decyzja) nad Fabio Silva na SFT 2 (29.11.2013)
–         wygrana (KO) nad Rodney Wallace na SFT 1 (20.09.2013)
W swojej przedostatniej walce Cane już w pierwszej rundzie znokautował latającym kolanem, dobrze znanego nam z KSW Wallace’a. „Banha” to zawodnik z dużym doświadczeniem w UFC, stoczył tam aż 9 walk (UFC 4-5), od grudnia 2007 do października 2012. Przegrywał m.in. z Cyrillem Diabate i Antonio Rogerio Nogueirą. Zwyciężył m.in. z innym dobrze znanym zawodnikiem z KSW Rameau Thierry Sokoudjou (Nokaut Wieczoru na gali UFC 89). Posiada czarny pas BJJ, znany jest jednak przede wszystkim z eksplozywnej stójki. Na co dzień trenuje w Sau Paulo w klubie Demian’a Maia.

2. Alexander „Storm” Shlemenko – kraj: Rosja, wiek: 29 lat, bilans MMA: 49-7
Ostatnie walki:
–         wygrana (KO) nad Doug Marshall na Bellator 109 (22.11.2013)
–         wygrana (decyzja) nad Brett Cooper na Bellator 98 (07.09.2013)
Bieżący mistrz wagi średniej federacji Bellator z imponującym rekordem i jeszcze bardziej imponującym cardio. W opinii wielu, Shlemenko to najlepszy zawodnik wagi średniej poza UFC. Przegrywał m.in. z Hectorem Lombardem (decyzja) i Ronaldo „Jacare” Souzą (poddanie), aktualnie jest niepokonany od 12 walk. Walczy bardzo efektownie i nieszablonowo, często używa backfistów i backkicków (tzw. „obrotówek”) oraz uderzeń kolanami. Podczas walki w stójce bez problemu przechodzi z pozycji praworęcznej na leworęczną i odwrotnie.

3. Jason „The Punisher” Lambert – kraj: USA, wiek: 36 lat, bilans: 26-13
Ostatnie walki:
–         przegrana (KO) z Tom DeBlass na Bellator 108 (15.11.2013)
–         wygrana (poddanie) nad Hector Ramirez na Bellator 85 (17.01.2013)
Zawodnik walczący zarówno w kategorii ciężkiej, półciężkiej jak i średniej. W UFC stoczył 8 walk (UFC 4-4). Za walkę z Renato „Babalu” Sobralem podczas gali UFC 68 otrzymał wyróżnienie Walka Wieczoru i Nokaut Wieczoru. Dwukrotnie walczył z zawodnikiem KSW Mattem Horwichem (1:1). Przegrywał m.in. z Rashadem Evansem, Chaelem Sonnenem i… Timem Sylvią. Lambert to silny zapaśnik z niezłymi umiejętnościami bokserskimi. Na co dzień trenuje w klubie Brandona Very Aliance MMA, gdzie niedawno trenował również Jan Błachowicz.

4. Kazuhiro Nakamura – kraj: Japonia, wiek: 34 lata, bilans: 20-11
Ostatnie walki:
–         wygrana (poddanie) nad Yuji Sakuragi na DEEP Cage Impact (24.11.2013)
–         wygrana (KO) nad Henry Miller na DEEP 63 (25.08.2013)
Znany przede wszystkim z występów w PRIDE, były zawodnik UFC, Sengoku i DREAM. Aktualny mistrz wagi średniej organizacji DEEP. W czasach PRIDE walczył z całą ówczesną czołówką wagi średniej i sam do tej czołówki się zaliczał. Jest niepokonany w pięciu ostatnich walkach, uległ mu między innymi niedawny rywal Mameda Khalidova, Ryuta Sakurai. Nakamura posiada czarny pas Judo, na co dzień trenuje w Yoshida Dojo należącym do legendarnego Hidehiko Yoshidy.

5. Samuel „Sam” Alvey – kraj: USA, wiek: 27 lat, bilans: 21-5-1
Ostanie walki:
–         wygrana (TKO) nad Jason South na MFC 38 (04.10.2013)
–         wygrana (TKO) nad Jay Silva na MFC 37 (10.05.2013)
Alvey to aktualny mistrz wagi średniej organizacji MFC. Brał udział w szesnastej edycji reality show TUF oraz w turnieju wagi średniej piątego sezonu Bellatora. W swojej przedostatniej walce pokonał dobrze znanego z KSW Jaya Silvę. Zawodnik o niezłych umiejętnościach strikerskich i dobrym timingu. Jednak pomimo sporej ilości walk w zasadzie nie mierzył się jeszcze z nikim znaczącym. Odprawiali go za to „z kwitkiem” m.in. Elvis Mutapcic (decyzja) i Vitor Vianna (decyzja). Alvey trenuje w ekipie Team Quest.

6. Vitor Vianna – kraj: Brazylia, wiek: 34 lata, bilans MMA: 12-3-1
Ostatnie walki:
–         przegrana (KO) z Brian Rogers na Bellator 61 (16.03.2012)
–         przegrana (decyzja) z Alexander Shlemenko na Bellator 57 (12.11.2011)
Pomimo dwóch porażek z rzędu i braku oficjalnej aktywności w MMA od prawie dwóch lat, Vianna pozostaje dobrym zawodnikiem i ciekawą opcją w perspektywie przeciwnika dla Mameda. W 2006 roku pokonał dobrze znanego Polakom, aktualnego zawodnika UFC Francisa Carmonta (UFC 6-0). Remisował także z Moise Rimbonem i przegrał z Thiago Silvą. Świetny grappler, dwukrotny mistrz świata i sześciokrotny mistrz Brazylii w BJJ. Czarny pass BJJ, członek teamu Wanderleia Silvy i jego główny partner treningowy.

7. Jorge Santiago – kraj: Brazylia, wiek: 34 lata, bilans MMA: 25-12
Ostatnie walki:
–         przegrana (decyzja) z Gerald Harris na WSOF 4 (10.08.2013)
–         przegrana (decyzja) z Gunnar Nelson na UFC on Fuel 7 (16.02.2013)
Po dwóch wygranych z rzędu, Santiago znów zaliczył dwie porażki. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest solidnym i liczącym się na świecie zawodnikiem. Ewentualne, trzecie, „wyjaśniające” starcie z Mamedem Khalidovem byłoby na pewno interesującym widowiskiem. Santiago to weteran UFC, Strikeforce i Sengoku. Członek teamu Blackzilians i czarny pas BJJ. Brak na aktualny moment spójnych informacji na temat szczegółów wstąpienia Santiago do WSOF, dlatego nie wiadomo czy podpisany kontrakt czyni go zawodnikiem na wyłączność dla organizacji Raya Sefo, czy też nie. Zapewne okaże się to w najbliższym czasie.

8. Trevor Prangley – kraj: RPA, wiek: 41 lat, bilans MMA: 32-10-1
Ostatnie walki:
–         wygrana (decyzja) nad Jared Torgeso na KOTC (04.10.2013)
–         przegrana (TKO) z Vyacheslav Vasilevsky na Platform S-70 (17.08.2013)
„Walcząca Duma Afryki Południowej” to weteran m.in. UFC, Strikeforce, Bellator, Dream, King of the Cage i Bodog Fight. Jego ostatnia wygrana nad solidnym przeciwnikiem miała miejsce we wrześniu 2010r. a zawodnikiem tym był Keith Jardine. Później Prangley przegrywał z Rogerem Gracie, Tatsuya Mizuno czy Hectorem Lombardem. Pomimo wieku nadal utrzymuje jednak niezły poziom. Do momentu nokautu w trzeciej rundzie, toczył wyrównany bój z Vyacheslavem Vasilevskim. Mieszka na stałe w USA, gdzie trenuje w American Kickboxing Academy.

9. Roger Gracie – kraj: Brazylia, wiek: 32 lata, bilans MMA: 6-2
Ostatnie walki:
–         przegrana (decyzja) z Tim Kennedy na UFC 162 (06.07.2013)
–         wygrana (poddanie) nad Anthony Smith na Strikeforce 63 (12.01.2013)
Multimedalista wszelakich zawodów BJJ i ADCC. Powszechnie uważany za aktualnie najlepszego zawodnika BJJ na świecie. W MMA wygrywał tylko przez poddania m.in. z Kevinem Randlemanem, Trevorem Prangleyem czy Keithem Jardinem. Oprócz Kennediego pokonał go jeszcze Muhammed Lawal (KO w pierwszej rundzie). Gracie został zwolniony z UFC w sierpniu 2013r. i od tego czasu pozostaje na rynku wolnych zawodników. Na co dzień mieszka i trenuje w Londynie, gdzie założył klub The Roger Gracie Academy.

10. Chris „The Crippler” Leben – kraj: USA, wiek: 33 lata, bilans MMA: 22-11
Ostatnie walki:
–         przegrana (TKO) z Uriah Hall na UFC 168 (28.12.2013)
–         przegrana (decyzja) z Andrew Craig na UFC 162 (06.07.2013)
Leben oficjalnie nadal jest zawodnikiem UFC, ale cztery porażki z rzędu dają podstawy do tego aby sądzić, że jego status, w niedługim czasie może ulec zmianie. Dana White jak dotąd nie zajął stanowiska w jego sprawie, wspominając na konferencji prasowej po gali UFC 168 iż, póki co jest za wcześnie, by o tym mówić i że trzeba tę sytuację przemyśleć. Leben to uczestnik pierwszego sezonu TUF. Znany z silnych i celnych ciosów, a także z kontrowersyjnego sposobu bycia i czerwonych włosów. W UFC czterokrotnie otrzymywał wyróżnienie za Nokaut Wieczoru i dwukrotnie za Walkę Wieczoru.

 

Jędrzej Kowalik

www.fight24.pl

24 thoughts on “Mamed Khalidov vs. TBA

 1. Chris Leben zdecydowanie. Chłopak nie ma już formy ale chciałbym go zobaczyć w polsce. Generalnie większość przeciwników wygląda interesująco. Alexander Shemenko też byłby niezły, szczególnie, że wytrzymał 5 rund z Hectorem Lombardem, noi imponujący rekord w takim wieku.

 2. WOW mega robota 🙂 Wsytd sie przyznać że kilku z nich nawet nie znałem 😉 Ale jak dla mnie „Banha”!!! Zdecydowanie. Chociaż Leben też ciekawa opcja o ile go White zwolni oczywiście bo walczy słabo ale White ma jakąś słabość do niego, to widać.

 3. Najlepsi są w UFC. Tyle w temacie. Zawodnicy zaproponowani tutaj to faktycznie w większości najsensowniejsze możliwe opcje – dobra robota z tym researchem Andrew.
  Mnie się najbardziej podoba zestawienie z Rogerem Gracie.

 4. Leben poza UFC? Marzenie 😀 Przecież on jest jednym z najbardziej popularnych zawodników. Nie dość, że odwalał w TUFie, to jeszcze efektownie walczy 🙂

  Najgroźniejszy byłby wg mnie Hugo Vianna z Wand Fight Gym, tego mistrza MFC nie znam, zadam pytanie jak Ricco Rodrigiuez przed walką z Kitą: Dobry on jest?

 5. Leben wartość marketingową w UFC ma bezwzględnie. Popuściłem trochę wodze fantazji to fakt, ale cztery porażki z rzędu działają na wyobraźnię 😉

  Hugo Viana? Aktualnie w UFC. Poza tym za lekki, za niski. Walczy w koguciej, nie pójdzie nigdy w średnią na pewno.

  Co do Sama Alveya (mistrz MFC) to, jak to się mówi na „dwoje babka wróżyła” – jest dobry jak na to, co dotychczas zdziałał, ale nie do końca sprawdzony moim zdaniem. Także ciężko go jakoś rzetelnie sklasyfikować.

 6. No tak – Leben pokazał w ostatnich walkach, że jest teraz w „formie” dla Mameda. Byłby ukazany, jako pogromca Wanda, maszyna śmierci :))))
  A Shlemenko, jako mistrz Bellatora, to nie ma wyłączności?
  Z Santiago podobnie by było, jak z tym Japończykiem ostatnio – czyli 50 sec i pierdzielenie pół roku o wyrównywaniu rachunków.

  Swoją drogą – ksw to jednak nie ten poziom, co organizacji na Zachodzie, trochę wwe ciągnie. Ale chodzi o ta „tajemnicę” – nigdy nie podają wysokości gaży, a nawet przeciwników do ostatniej chwili (pomimo, że emerytów ściągają).

 7. Posłuchajcie wszyscy uważnie, dla niego trzeba szukac Ruskiego, bo urodził się w Czeczenii. Nie trzeba wtedy nakręcac wojny w mediach przez jakieś sztuczne resentymenty tylko kwestia polityczna i jazda. Szimejljenko jest z Rosji? Jest. Skoro juz próbowali tworzyc wojnę polsko-ruska pomiędzy Alexem i Pudzillą, to dlaczego nie pojsc w tym kierunku. Jeszcze Kasta puści zamiast daj daj daj władykałkaz hymn czeczenii i Mamedunio włączy tryb berserkera a wszyscy zli tehhohyści kupią PVP. Mozna? Da!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *