Kto zostanie mistrzynią wagi słomkowej UFC? Porównanie finalistek TUF 20

Specjalistka od poddań Rose Namajunas i była mistrzyni wagi słomkowej Invicta FC Carla Esparza już dziś zmierzą się w finale The Ultimate Fighter 20 o pas mistrzowski wagi słomkowej UFC.

Namajunas zwróciła na siebie uwagę 12-sekundowym zwycięstwem przez latającą balachę w swojej drugiej walce zawodowej. „Thug Rose” zawodowo walczy dopiero od 2 lat, ale na pewno nie można jej lekceważyć. Esparza od samego początku była typowana na zwyciężczynię TUF 20.

Przyjrzyjmy się umiejętnościom obu zawodniczek.

STÓJKA

Namajunas to niebezpieczna i kreatywna stójkowiczka, bardzo agresywna. Jest nieprzewidywalna, co powoduje, że dobrze się ją ogląda. Woli walczyć na dystans, z którego może wyprowadzać kopnięcia, zazwyczaj na głowę. Często kopie side kicka tylną nogą – wymaga to sporo miejsca i szybkości. Namajunas ma bardzo szybkie ręce. Zazwyczaj zaczyna od pojedynczych podbródkowych, ale szybko przechodzi do błyskawicznych kombinacji. Akcje kończy kopnięciem lub sprowadzeniem. Bardzo dobrze pracuje na nogach, co powoduje, że jej ataki są ciężkie do przewidzenia.

Esparza nie ma takiego poruszania jak jej przeciwniczka, ale cały czas się poprawia. W walce z Jessicą Penne pracowała ładnymi bokserskimi kombinacjami. Często uderza prawą ręką, zazwyczaj po ciosie podbródkowym. Po ciosie prawą ręką, najczęściej idzie po obalenie. Jeśli chodzi o kopnięcia, najczęściej używa lowkicków, niestety często bez przygotowania.

ZAPASY

W tej dziedzinie bryluje Esparza. Była zapaśniczką w liceum, a później dwukrotnie wygrała kobiece All-American. Najczęściej sprowadza łapiąc za obie nogi. Jeśli jej się to nie udaje, klinczuje z przeciwniczką zaganiając ja pod siatkę.

Mimo, że zapasy nie są najmocniejszą stroną Namajunas, bardzo dobrze klinczuje. Sprowadza najczęściej mając przeciwniczkę przy siatce, z przynajmniej jedną zablokowaną ręką. Przeciwniczki Namajunas często próbują ją sprowadzać – jeśli do tego dochodzi, Rose stara się wylądować w pozycji z góry.

PARTER (BJJ)

Obie zawodniczki są dobrymi grapplerkami. Esparza polega raczej na podstawach jiu-jitsu, natomiast Namajunas jest bardzo agresywna w parterze, co pozwala jej na poddania.

Namajunas jest bardzo aktywna z pleców, często wykorzystuje siatkę na swoją korzyść. Kiedy już ma odpowiedni kąt, próbuje najczęściej trójkątów, lub wyciąga rekę przeciwniczki. Niezależnie od techniki, którą wybiera, potrafi błyskawicznie przejść do innej. Jest świetna w zakładaniu kimury, niezależnie czy z dołu, czy z góry. Niesamowicie wyglądają jej próby poddań latającą balachą.

Esparza z kolei ma dobrą kontrolę pozycji, bardzo aktywnie walczy o nią na ziemi. Najczęściej dąży do dosiadu, a następnie wpięcia się za plecy przeciwniczki, aby założyć duszenie. Jej kontrola pozycji zza pleców jest bardzo dobra.

ZESTAWIENIE

Namajunas musi kopać Esparzę. Jest wyższa, ma większy zasięg, zatem może używać kopnięć bez obawy o kontr-uderzenia. Musi jednak pamiętać, że Esparza będzie próbowała wyłapać jej kopnięcia i obalać lub skracać dystans w inny sposób. Jeśli walka zostanie sprowadzona do parteru, Namajunas powinna wykorzystać przewagę gabarytów i poddać przeciwniczkę.

Esparza z kolei musi wywierać presję. Jeśli zagoni Rose pod siatkę, będzie miała sposobność obalenia. W parterze musi obchodzić gardę, bo to najbardziej niebezpieczna pozycja – a wtedy może próbować wchodzenia za plecy.

2 thoughts on “Kto zostanie mistrzynią wagi słomkowej UFC? Porównanie finalistek TUF 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *