Kontrowersje: czy D’Alelio odklepała w walce z Rousey?

D'Alelio vs. Rousey przez heretherhere

(cagepotato.com)

Ronda Rousey, olimpijska judoczka weszła do klatki mając rekord dwóch walk zawodowych i trzech amatroskiech w mma – a wszystkich skończonych w pierwszej minucie poddaniem przeciwniczek. Sędzia Steve Mazzagatti z kolei z powodu swoich nie do końca trafnych decyzji dostał etykietkę jednego z najgorszych sędziów w mma. Jak widzicie na powyższym video, tym razem również się pomylił.

Sarah D’Alelio została sprowadzona przez Rousey do parteru już po 18 sekundach walki. Problem sędziego zaczął się kolejne 8 sekund później, kiedy przerwał walkę na podstawie zasłyszanego od Rousey stwierdzenia, że D’Alelio poddała się słownie. Prawda jest taka, że pewnie i tak długo by nie wytrzymała dźwigni założonej na ramię przez Rousey. Ale Mazzagatti nie przerwał walki dlatego, że usłyszał klepiącą D’Alelio ani też dlatego, że była w niebezpieczeństwie. Rousey trzymając dźwignię poinformowała sędziego, że D’Alelio krzyknęła „Tap! Tap!” (odklepanie) i mimo, że nie słychać tego na nagraniu, sędzia widocznie wziął to za pewnik i przerwał walkę. D’Alelio twierdzi, że krzyczała „Wahahaaahaa!”, bo dźwignia sprawiała jej ból, ale nie zamierzała klepać. Ciekawe, czy teraz będzie się domagała rewanżu.

A jeśli chodzi o Rousey, co myślicie zorganizowaniu jej walki z Kyrą Gracie?

21 thoughts on “Kontrowersje: czy D’Alelio odklepała w walce z Rousey?

1. @Jason, i co z tego, że połamie rękę?? Zawodnik ma prawo walczyć z połamaną ręką i tylko wyłącznie od niego zależy czy odklepie czy nie. Właściwie to w MMA stosunkowo często zdarzają się takie sytuacje, a najlepszym przykładem jest Forrest Griffin. Nie pie*dol więc.

2. Sędzia interweniuje gdy zagrozone jest zdrowie zawodnika a gdy zobaczy złamana reke moze przerwac to sie nazywa tko//Widziałes wogole te walke Forresta ?? Jak sie walczy na galach garazowych z sedzia z przypadku to wtedy walka wyglada jak wyglada wiec prosze cie ty nie pie*dol.

3. Zgadzam się z Jasonem, tak czy inaczej nie uciekła by już z tej balachy więc szkoda zdrowia…

Walka Rondy z Kyrą to beznadziejny pomysł.Nie wiem czy wiecie ale w kobiecym mma też są kategorie wagowe. Ronda zdobyła brąz na IO w kategorii do 70kg i sporo zbija do 64, natomiast Kyra na ADCC walczyła w kategorii -60 więc taka walka nie ma sensu.

4. O czym Wy w ogole mowicie? Wpięcie było idealne i gdyby sędzia nie przerwał D’Alelio miałaby złamaną łape…i to nie kości środręcza tylko łokieć albo ramię. Wymieniacie nazwiska fedora, mira, nogueiry, franklina…heh bez urazy…Walczyla Ronda i Sarah….kobiety. Przy kontrowersjach jakie wzbudza mma kobiet ostatnie czego im potrzeba to złamane łapska w łokciu na środku ringu. A już niektore porównania w stylu „bo franklin, bo mir, bo fedor, bo minotauro” – śmieszne.

5. Sędzia interweniuje kiedy zagrożone jest zdrowie zawodnika UNIEMOŻLIWIAJĄCE MU DALSZA WALKĘ. Forrest najwidoczniej był w stanie ją kontynuować, co zresztą potwierdził KO, a nie wierzę, że sędzia nie widział tego złamania, które blisko było otwartego. To jest przykład dobrego sędziowania.

Podobna sytuacja miała miejsce w Carwin vs. Lesnar. Większość sędziów pewnie przerwałaby tę walkę w 1 rundzie z obawy o zdrowie Lesnara ale prawda była taka, że on był ją w stanie kontynuować, a także wygrać. To także jest przykład dobrego sędziowania.

Ja nie twierdzę, że D’Alelio by nie odklepała za parę sekund ale sędzia nie ma prawa o tym decydować za zawodnika słuchając gadania drugiego i koniec kropka. Mazzagatti to słaby sędzia i tyle.

To nie są kurde szachy Panowie tylko walka.

6. ze złamana reka w barku badz łokciu nie powalczysz// cały czas przywołujesz walke forrest ale ta walka była walka garazowa z slepym sedzia ktory nie wie o co chodzi w MMA i była walka mozna powiedziec 2 amatorow a w takich walkach kazdy moze wygrac bo ida cepy,a takie organizacje jak UFC czy strikeforce to wyzsza połka tam nie czesto wygrywa sie z połamana reka //Zdrowie zawodnikow jest najwazniejsze//Walki Carwin Lesner nikt by nie przerwał bo Brock umiejetnie sie bronił.Zgadzam sie z toba ze w tej walce to był bład sedziego ale ronda te walke by wygrała za kilka sekund//Mozna sie spierac o wczesnie przerywane walki np. Chuck vs Rampage ,Ramp zgasił swiatło Icemanowi sedzia przerwał a rozłaczenie trwało sekunde i chuck mogł dalej kontynuowac walke-wg mnie sedzia postapił dobrze choc jestem fanem Icemana //Jestem za przerywaniem walk bo nikomu nie zycze kalectwa//A ronda musi sie nauczyc walczyc w mma bo chyba mysli ze jest na zawodach Judo.

7. W Stanach to komisje sportowe wynajmują sędziów, nie organizacje. Nie ma znaczenia czy to UFC czy mniej znana gala – sędziowie są zawsze Ci sami, na teoretycznie tym samym poziomie.

Co do Carwin vs. Lesnar to ja sądzę, że właśnie z 75% sędziów przerwałoby tę walkę w 1 rundzie. Brock się bronił ale przez zdecydowaną większość czasu nie było to „intelligently defending”, jak to ma w zwyczaju mawiać Rogan, i taki Herb Dean na bank by to przerwał.

Jeżeli chodzi o sytuacje gdzie po KO zawodnikowi wyłącza się zasilanie na 1-2 sekundy to to jest i zawsze będzie sporna kwestia. Kwestia według mnie nie do rozstrzygnięcia, bo każda sytuacja jest trochę inna, choć dla mnie ważne wtedy jest jak wygląda ciało zawodnika. Jeżeli następuje takie choćby sekundowe odłączenie ciała od mózgu (body goes limp) wtedy należy przerwać.

8. Ogarnij sie człowieku z bardzo inteligetnym nickiem ,,ja,, powiedz o co ci chodzi a nie bedziesz pisał ,, Co Ty za przeproszeniem pie*dolisz?,, Mi chodzi o to ze Ronda boi sie dociagnac balache na 100% bo nie chce zrobic przeciwnikowi krzywdy jakby walczyła na zawodach.