Kobiety łamią bariery: MKOl wprowadzi kobiecy boks na IO 2012

W świecie MMA pierwsza walka o tytuł kobiet odbyła się pomiędzy Giną Carano i Cris „Cyborg” Santos. Boks także przełamie tą barierę, gdyż MKOl ogłosił, że boks kobiecy będzie dyscypliną na Igrzyskach Olimpijskich w 2012. Na ostatnich letnich IO boks był jedyną dyscypliną, w której startowali wyłącznie mężczyźni. MKOl rozważał już dopuszczenie kobiecego boksu na IO 2008, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Najprawdopodobniej zostanie usunięta jedna kategoria wagowa u mężczyzn, ale dodane będą 3 kategorie kobiece: musza (105.6-112.2lbs., 48-51kg), lekka (123.2-132lbs., 56-60kg) i średnia (151.8-165lbs., 69-75kg).

MMA oraz jego fani dowiedli, że o wiele bardziej aprobują kobiece walki niż fani boksu. Jako, że letnie IO 2012 odbędą się w Londynie, decyzja MKOl jest bardzo kontrowersyjna, gdyż w Anglii działa ruch na rzecz całkowitego zakazu uprawiania boksu – a co za tym idzie, także MMA – i włączenie kobiecego boksu w program IO spotyka się z dużym oporem.

Brytyjski polityk Paul Flynn określił tą decyzję jako „głupią” i stwierdził, że to wcale nie jest krok ku równouprawnieniu kobiet: „To głupie działanie. Jestem rozczarowany faktem, że prezentuje się to jako coś związanego z prawami kobiet. Jeśli ktoś nadal uważa, że boks jest sportem uprawianym dla zdrowia, to mam dla nich dwa słowa – Muhammad Ali.”

Brytyjski bokser Amir Khan, srebrny medalista IO 2004 mówi: „W głębi duszy uważam, że kobiety nie powinny walczyć Ale to tylko moje zdanie. Każdy cios jest bardzo bolesny. Kobiety też mogą knockoutować.”

Z jednej strony, ta decyzja to fantastyczny wkład w rozwój sportu kobiecego i w rozwój boksu. Jednakże, doskonale pokazuje też ogromną rozbieżność w społecznej akceptacji pomiędzy starą gwardią fanów boksu oraz nowym pokoleniem fanów MMA. Być może to kolejny znak, dlaczego boks traci popularność?

3 thoughts on “Kobiety łamią bariery: MKOl wprowadzi kobiecy boks na IO 2012

  1. Boks traci popularność, jakos po ogladalnosci tego nie widać. Odbywajace sie tego samego dnia ufc 103 i walka bokserska mayweather vs marqez wykazała, że boks ma sie świetnie. De la Hoya sprzedał o wiele wiecej ppv niz dana white, mimo, że ppv na boks było o 10$ drozsze. Pacman gromadzi na stadionie w teksasie 65 tys fanów i miliony przed telewizorami. Walki braci K, choc nudne przebijaja w europie 4 krotnie gale mma… To ma byc spadek popularnosci boksu? Już nie musicie pod kazdym newsem zwiazanym z boksem pisac, że mma zaczyna doganiac boks, bo robicie to z uporem maniaka, a nie ma to przelozenia na fakty i liczby. Boks to dyscyplina z setkami (sic!) lat tradycji, uprawia sie ja na olimpiadach a najlepsi zawodnicy dostaja dziesiatki milionów dolców. ZSport o tak wielkiej historii nigdy nie straci widowni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *