Georges St-Pierre twierdzi, że mimo działalności USADA w UFC, wciąż łatwo jest oszukiwać

Josh Hedges Getty IMages

Georges St-Pierre wielokrotnie wypowiadał się na temat dopingu w MMA krytykując go i wymieniając jako jeden z głównych powodów dla których odszedł ze sportu na cztery lata. GSP ponownie zabrał głos w kwestii dopingu i walki z nim.

W trakcie nieobecności St-Pierre’a w UFC w latach 2013-2017, w największej organizacji MMA na świecie zaszło wiele zmian jak chociażby nawiązanie przez UFC współpracy z Amerykańską Agencją Antydopingową (USADA), która przeprowadza testy zawodników poza rywalizacją oraz przed i po walkach. Co jakiś czas pojawiają się informacje o kolejnych zawodnikach lub zawodniczkach, którzy oblali swoje testy antydopingowe.

Jednak według byłego mistrza kategorii półśredniej i średniej Georgesa St-Pierre, nadal istnieje wiele sposobów na „oszukiwanie” mimo programu antydopingowego USADA, który jest jaki jest, oraz dzięki dostępności leków i zaawansowanej technologii. GSP dyskutował na ten temat w jednym z ostatnich odcinków podcastu komentatora UFC Joe Rogana.

„Nawet teraz, łatwo jest [oszukiwać]. Nawet teraz. Powiedzmy, że chcę wstrzyknąć sobie produkt, który będzie obecny w moim organizmie przez dwa dni lub jeden dzień. Wiem, że tego konkretnego dnia nie mogę poddaćsię testom, bo jeśli tak się stanie, to jestem skończony. Wpisuję więc w swoją aplikację mobilną USADA miejsce pobytu, którym będzie chociażby Antarktyda lub gdziekolwiek, co będzie niewiarygodne, ale gdzie przeprowadzenie testu będzie niemożliwe, a potem wracam dwa dni później. Ta substancja pozostanie w moim organizmie przez pewien czas, ale efekty jej zastosowania mogą trwać miesiąc. A teraz mówimy o lekach poprawiających wydajność – ludzie tego nie rozumieją.

Oni uważają, „no tak, ale to nadal nie robi różnicy.” Otóż, to robi różnicę u sportowca tak samo jak w latach latach osiemdziesiątych i wcześniej, [doping] dał ci więcej mocy, więcej wytrzymałości, więcej odporności. Teraz, z tą technologią, mają coś, co zmieni twój czas reakcji, twoją pewność siebie, czas regeneracji. I to jest coś wielkiego. Jeśli grasz w baseball lub walczysz, widzisz co nadchodzi, masz czas reakcji, masz wyostrzony umysł. Co sprawia, że ​​facet jest wysportowany, to nie jego mięśnie. Powodem, dla którego Usain Bolt biega szybciej – jest wiele powodów, ale jednym z głównych powodów jest to, że jego mózg, jego układ nerwowy jest szybszy, a jeśli sprawisz, że twój system nerwowy będzie pracował lepiej i bardziej sprawnie, będziesz lepszym sportowcem. Jesteś lepszym fighterem, jesteś lepszym graczem w baseball. W pewnym sensie jesteś lepszą osobą. Oczywiście ten efekt jest ograniczony, ale wciąż istnieje pamięć mięśniowa, która przetrwa i może trwać wiecznie.”

Joe Rogan zapytał St-Pierre’a, czy czuje, że Johny Hendricks był na dopingu, gdy walczył w ostatniej walce GSP w 2013 roku przed swoją czteroletnią przerwą.

„Zapytałeś mnie, czy myślę, że on stosuje [doping]. Nie wiem. Mam pewne podejrzenia, ale to nie w porządku mówić o tym, jeśli nie masz dowodów, by kogoś oskarżyć. Nawet dzisiaj, czy uważam, że jest wielu gości, którzy biorą sterydy i leki zwiększające wydajność? Tak. I mam też podejrzenia, kto i jestem pewny tego na 99,9 procent, ale nie mam dowodów. Tu nie chodzi o to, co myślisz lub co wiesz, tylko o to, co możesz udowodnić. Jestem w grze, rozmawiam z wieloma ludźmi. Pomiędzy nami zawodnikami wiemy, kto to robi. Jest tylko garstka ludzi, którzy robią to wszystko [jeśli chodzi o dostarczanie dopingu]. Jeden facet mógłby zaopatrzyć ten zespół, ten zespół, ten zespół, a inny może to zrobić z dwoma innymi teamami. Wieści szybko się roznoszą. Zwłaszcza gdy jesteś kompletnym zawodnikiem, wieści szybko się roznoszą.

Bardzo trudno jest złapać ludzi. Tak jak powiedziałem, łatwo jest coś wziąć. Zawsze istnieje szansa, że ​​zostaniesz złapany, ale gdybym miał to zrobić, to zrobiłbym to właśnie w taki sposób. Udawałbym, że jadę na Antarktydę, biorę zastrzyk, potem wracam i jest dobrze.”

(fragment w którym GSP odnosi się do dopingu w UFC – od 2:45:26)

4 thoughts on “Georges St-Pierre twierdzi, że mimo działalności USADA w UFC, wciąż łatwo jest oszukiwać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *