Fight Medic – przykurcze i ograniczenia ruchomości

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, chcielibyśmy przedstawić Wam nowy program FIGHT MEDIC.

Będzie to seria programów w której zajmiemy się  tematem kontuzji w sportach walki oraz metodom ich zapobiegania i leczenia. W związku z wprowadzeniem programu podjęliśmy współpracę z ekspertem Bartłomiejem „Mawashi” Mateńką.

Bartłomiej „Mawashi” Mateńka – Instruktor kulturystyki, Trener personalny i Menedżer sportu. Od ponad dziesięciu lat związany z forum www.sfd.pl i portalem www.kulturystyka.pl jako moderator działów treningowych. Autor wielu artykułów z zakresu treningu ogólnorozwojowego, kulturystycznego i siłowego, odżywiania oraz suplementacji. Współtwórca programów dla TV.SFD, oraz wykładowca na kursach dla Instruktorów kulturystyki i Trenerów personalnych. Specjalizuje się w treningu mającym na celu przywrócenie prawidłowej mobilności aparatu ruchu i eliminacji występujących na tej podstawie dolegliwości bólowych.

W pierwszym odcinku będziemy prezentować rozwiązania do samodzielnego wykonania w celu uwolnienia się od najpopularniejszych dolegliwości bólowych, które są spowodowane przykurczami i ograniczeniami ruchomości.

W tym temacie możecie także zadawać pytania

10 thoughts on “Fight Medic – przykurcze i ograniczenia ruchomości

 1. Zestaw ćwiczeń ma na celu poprawę mobilności łopatek i likwidację nadmiernych napięć powięzi mięśniowych. Przy zwiększonej kifozie piersiowej można go wykonywać, szczególnie przykładając się do pracy z klatkę piersiową i Power Bandem. Oczywiście należy położyć szczególny nacisk na odpowiedni dobór ćwiczeń siłowych i korygujących w celu pracy nad zmniejszeniem występujących wad postawy. Rozciąganie obręczy barkowej i klatki piersiowej, oraz poprawa mobilności łopatek i wzmacnianie mięśni znajdujących się w górnej i środkowej cz.pleców (głównie m. czworoboczny, równoległoboczny).

 2. Przy pogłębionej kifozie należałoby skupić się na ćwiczeniach wykonywanych w osi pionowej (podciąganie wąsko neutralnie, podchwytem, wyciąg górny, etc.) oraz na wykonywaniu ćwiczeń w poziomie jednorącz (wszelkie odmiany wiosłowań jednorącz na wolnych ciężarach lub na maszynach).
  uzupełniająco można stosować inne ćwiczenia na plecy jako dodatek.

 3. Student – to zależy. Duża część bocznych skrzywień kręgosłupa to skoliozy idiopatyczne (niewiadomego pochodzenia). Tutaj przyczyny powstania są niejasne. Natomiast istnieje równie duża część skolioz których przyczyny powstania mogą pochodzić od konkretnych, rozpoznanych czynników:
  – różnica długości kończyn dolnych,
  – nieprawidłowe, nawykowe asymetryczne położenie miednicy,
  – przykurcze powięzi mięśniowych i mięśni grupy k.goleniowej, pośladków i rotatorów bioder.

  Tutaj można już działać, oraz próbować wpłynąć na istniejącą wadę postawy. Jeśli skrzywienie nie spowodowało zmian zwyrodnieniowych kręgów, a wada nie jest utrwalona to można w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia a tym samym na poprawę komfortu życia.
  Niestety 100% skuteczności nie ma nigdy, natomiast w zależności od rozpoznania problemu i zaangażowania osoby ćwiczącej w realizację planu treningowego.

 4. czy jest szansa na jakiekolwiek rozciągnięcie nóg w wieku 35 lat. ? rozciągam sie ok 3 razy w tygodniu (statycznie i dynamicznie) od ok. 3 lat a postępu nie ma – po rozgrzaniu jest trochę lepiej ale mija dzień i maksymalny rozstaw wraca do konta prostego + ból bioder.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *