Fedor Emelianenko odpowiada na pytania fanów

Fedor Emelianenko (32-2 w MMA) spowoduje, że jego długo oczekiwany powrót w nadchodzący weekend, stawia nie lada wyzwanie brazylijskiemu specjaliście od KO Antonio „Big Foot” Silvie. Pojedynek między Brazylijczykiem i Rosjaninem będzie walką otwierającą ośmioosobowy turniej wagi ciężkiej Strikeforce, który będzie miał miejsce w Izod Center w East Rutherford, New Jersey.

Walka Fedora z Antonio będzie jego trzecim pojedynkiem pod flagą Strikeforce oraz pierwszym starciem od czasu szokującej porażki z Fabricio Werdumem w zeszłym roku. Jeśli zwycięży, Emelianenko będzie miał szansę spotkać się albo ze swoim pogromcą Werdumem albo z obecnie panującym mistrzem wagi ciężkiej Strikeforce Alistairem Overeemem. Pojedynek ten miałby odbyć się 9 kwietnia.

Zanim jednak Fedor wejdzie do klatki Strikeforce, poświęcił chwilę w swoim napiętym harmonogramie aby odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez użytkowników serwisu LowKick.com. Niedawno Fedor Emelianenko został wybrany  zawodnikiem dekady otrzymując 46 % głosów, które świadczą o uznaniu osiągnięć „Ostatniego Imperatora”.

Zapraszamy

Pound4pound: Walczysz już od ponad 10 lat i z wszystkich walk wyszedłeś niepokonany do czasu walki z Fabricio Werdumem. Kto był dla ciebie największym wyzwaniem przed walką z Werdumem?

FE: Miałem wiele ciekawych walk w swojej karierze ale uważam, że walka z Mirko „Cro Cop” Filipovicem oraz Antonio Nogueira w federacji Pride były dla mnie najtrudniejsze.

Wartaal677: Drogi Fiodorze, co myślisz o Alistairze Overeemie i o ciągłym rzucaniu przez niego wyzwań do pojedynku oraz słowach, że jest lepszy od Ciebie?

FE: Myślę, że Alistair Overeem jest świetnym zawodnikiem i poważnym sportowcem. Jest bardzo silny fizycznie i jego zwycięstwo na K-1 World Grand Prix w zeszłym roku było bardzo imponujące.

UrHype: Czy nie uważasz, że szacunek w MMA jest tylko martwym przekonaniem? Twoi prawdziwi fani zawsze będą szanować to co zrobiłeś dla tego sportu. Zawsze będziesz pamiętany jako skromny i szanowany zawodnik.

FE: Dzięki za miłe słowa. Myślę, że szacunek między zawodnikami zależy od nich samych. To zależy od ich charakteru i wychowania, które decyduje czy będzie szanował swojego przeciwnika czy nie.

Arthur_Knoqout: Sambo jest jednym z najskuteczniejszych systemów walki, które posiada wiele elementów zaczerpniętych z Judo podobnie jak BJJ. Czy jest sens łączyć to ze specjalistycznym treningiem BJJ?

FE: W mojej opinii Sambo jest najbardziej skuteczną formą sztuki walki. Co do mojej zbliżającej się walki z Antonio Silvą, przygotowywałem się z holenderskim trenerem kickboxingu Peterem Taesse.

Jasons: Fiodor, widzisz jakieś elementy w swoich metodach treningowych, która są bardziej skomplikowane od tych stosowanych na Zachodzi?

FE: Robie to co uważam najlepsze dla siebie. Każdy zawodnik ma swój styl trenowania i metody szkolenia w procesie przygotowywania do walki.

Kon: Ostatnio dużo zawodników wpada przez pozytywne wyniki na obecność sterydów. Co sądzisz o używaniu sterydów i czy uważasz, że jest to powszechne zjawisko w MMA?

FE: Nigdy w swojej karierze nie używałem sterydów. Jest kilku zawodników, którzy używaj takich środków w celu poprawy swojej siły i szybkości. Nie popieram takich metod wspomagania. Uważam, że wszystko powinno być robione sprawiedliwie i wszyscy zawodnicy powinni być „czyści”. Chodzi o to aby każdy zawodnik miał równe szanse na zwycięstwo.

Footlancer: Co chciałbyś powiedzieć dzisiejszemu pokoleniu, które dorasta z wszechobecnym, negatywnym wpływem otoczenia? Co sądzisz o dzisiejszym wpływie MMA na młodzież oraz co byś zmienił w tej kwestii? Czy jest to jeden z powodów dla którego zdecydowałeś się nie walczyć w UFC?

FE: Radziłbym młodym ludziom bardziej zaangażować się w sport, zamiast tracić czas na robienie złych rzeczy.


14 thoughts on “Fedor Emelianenko odpowiada na pytania fanów

 1. Odpowiedzi trochę na zasadzie „masz i odczep się”… Sambo jest najskuteczniejszą formą sportu walki (nie mylić z systemem walki). Gdzieś już słyszałem, że parter to mają najlepszy, ale generalnie jak chodzi np. o obronę przed dźgnięciem nożem, to lepsze jest krav-maga.

 2. kaczka41: ^ a nie bo “Fiedor” powinno być w wymowie

  „ё” czyta się „jo”

  Btw jakiś taki dziwny ten wywiad. Niekiedy zbieżność tematów trochę nie za bardzo, np:

  „Arthur_Knoqout: Sambo jest jednym z najskuteczniejszych systemów walki, które posiada wiele elementów zaczerpniętych z Judo podobnie jak BJJ. Czy jest sens łączyć to ze specjalistycznym treningiem BJJ?

  FE: W mojej opinii Sambo jest najbardziej skuteczną formą sztuki walki. Co do mojej zbliżającej się walki z Antonio Silvą, przygotowywałem się z holenderskim trenerem kickboxingu Peterem Taesse.”

  Nie, żebym się czepiał, ale na pytanie o sens łączenia elementów BJJ i sambo, nasz bohater odpowiada, że przygotowuje się do walki z trenerem kickboxingu. WTF?

  Zresztą, ważne, żeby dał zajebistą walkę i pokonał Bigfoota, a nie jakieś tam wywiady.

 3. „ale generalnie jak chodzi np. o obronę przed dźgnięciem nożem, to lepsze jest krav-maga.”

  Najlepszą obroną przed nożem jest… ucieczka, albo zagarnięcie jakiegoś przedmiotu. Poza tym jest coś takiego jak sambo BOJOWE. Mało tego, Fiodor je też trenuje 😉

 4. Oj normalnie tak jak w rosji wymawiane jest fiodor Ale pisze fedor zreszta jak my polacy to mowimy Fioder jeszcze jemieljanenko to glupioo brzmi a amerykanie sie nie przejmuja i mowia jak im pasuje i szczerze irytuje mnie jak slysze Fiodor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *