„Dirty Dozen BJJ” – pierwsze czarne pasy spoza Brazylii

Oto pierwsza 12 osób spoza Brazylii, która otrzymała czarne pasy w Brazylijskim Jiu Jitsu tzw. „Dirty Dozen BJJ”.

Podczas gdy w Brazylii, Jiu Jitsu było już znane od 90-ciu lat, reszta świata dopiero w połowie lat 80-tych dowiadywała się o tej sztuce walki, kiedy to pierwsi Gracie przybyli do Stanów Zjednoczonych. Istnieją pewne różnice zdań dotyczące tego, kto był dokładnie pierwszym czarnym pasem oraz w którym roku został promowany. Dotyczy to np. osób Kena Gabrielsona i Craiga Kukuk’a. Różne źródła podają też różne daty oraz nazwiska osób np. https://www.facebook.com/bjjdirtydozen

Według tego źródła: „Kukuk otrzymał czarny pas od samego Helio Gracie. Po tym jak opuścił Akademię Gracie w Torrance, Kukuk i Rorion Gracie popadli w konflikt lojalnościowy. Royce Gracie osobiście pojechał do Kukuk’a by odebrać mu czarny pas jednak Kukuk zaprzyjaźnił się z Renzo Gracie, który potrzebował dobrego miejsca do zamieszkania po przyjeździe do USA. Owocem ich współpracy były pierwsze filmy video BJJ.” Później ich relacje także się popsuły.

1992

Craig Kukuk (Royler Gracie)

Craig Kukuk był pierwszym Amerykaninem, który otrzymał czarny pas BJJ (1992) z rąk Roylera Gracie (Syn Helio Gracie). Kukuk jest również współautorem pierwszych filmów instruktażowych, które współtworzył z Renzo Gracie – „Renzo Gracie – Craig Kukuk Brazilian Jiu Jitsu”. Są to historyczne materiały, które pomagały reklamować Jiu Jitsu w Ameryce, w czasie, gdy ta szuka walki była jeszcze praktycznie nieznana. Craig Kukuk kontynuował treningi w swoim klubie jednocześnie rozpoczynając swój własny program nauki online. Źródło BJJ Heroes

Ken Gabrielson (Reylson Gracie)

Niewiele jest informacji na temat Kena Gabrielsona poza tym, że otrzymał czarny pas od Reylsona Gracie (Trzeci syn Carlosa Gracie). Gabrielson promował na czarny pas zawodnika MMA i BJJ Johna Lobera. Nie wiadomo, czy Ken Gabrielson jest nadal aktywnym zawodnikiem lub trenerem BJJ.

1995

David Kama (Rickson Gracie)

Kama był pierwszym czarnym pasem BJJ spoza Brazylii nominowanym przez Ricksona Gracie. Aktualnie jest trenerem w Rickson Gracie Laguna Niguel w Kalifornii. Więcej informacji o Davidzie Kama tutaj.

Bob Bass (Rigan Machado)

Bob Bass jest czarnym pasem z pięcioma belkami nadanym mu przez Mistrza Rigana Machado. Bob jest pierwszym Amerykaninem, który otrzymał czarny pas od braci Machado. Bob Bass jest w połowie krwi Filipińczykiem. Jest pierwszym Amerykaninem, który wygrał pierwsze mistrzostwa Pan American Championships w 1995 roku wygrywając z niepokonanym wówczas Márcio Feitosa. Bob jest obecnie właścicielem i głównym instruktorem w South Bay Jiu Jitsu w Hermosa Beach w Kaliforni. Nadal kontynuuje naukę BJJ oraz No Gi Grappling 5 dni w tygodniu.

1996

John Lewis (Andre Pederneiras)

John Lewis (ur. 8 lutego 1968r.) jest byłym zawodnikiem i mistrzem MMA, ma na swoim koncie także trzy walki w UFC (3-4-3 MMA, 2-1), (Wikipedia podaje rekord 23-4-3). Jest także cenionym trenerem, który uczył mistrzów UFC oraz innych znakomitych zawodników takich jak: Chuck Liddell (przez 10 lat), Tito Ortiz (do zdobycia pierwszego tytułu), Randy Couture, Kevin Randleman, Matt Lindland, Egan Inoue, Enson inoue, Frank Trigg, Pat Smith, Rico Rodriguez, Gilbert Yvel oraz BJ Penn. Podczas swojej kariery MMA wygrywał z takimi zawodnikami jak legenda japońskiego MMA Rumina Sato, czy mistrz Brazylii Johil De Oliviera. Oprócz tego stoczył pojedynek z  Carlsonem Gracie Jr. który zakończył się remisem. Lewis ma także na koncie występ na dwóch turniejach ADCC Submission Wrestling World Championship zorganizowanych w Abu Dhabi.

Chris Haueter (Rigan Machado)

Chris Haueter jest najbardziej znany z innowacyjnego stylu nauczania oraz nazewnictwa nowych pozycji, które bardzo szybko wdrożył do BJJ w latach 90-tych, włączając je do nowej platformy nadając jej nazwę „Combat Base”. W latach 90-tych rozpowszechnił BJJ w Wielkiej Brytanii oraz w całych Stanach Zjednoczonych. Jest pierwszym Amerykaninem z czarnym pasem, który rywalizował na Mundialu De Jiu Jitsu w Brazylii oraz pierwszym Amerykainem, który wygrał pojedynek czarnych pasów. Przez wiele lat, Chris wygrywał na wielu turniejach Pan American oraz innych superfightach. Haueter jest również bardzo szanowanym uczniem Jeet Kune Do od Mistrza Dana Inosanto. Haueter promował na czarne pasy 15 innych osób.

1997

David Meyer (Rigan Machado)

David Meyer rozpoczął treningi Brazylijskiego Jiu Jitsu w 1992 roku i jest jednym z pierwszych obywateli USA, którzy otrzymali czarny pas. Na tę nominację czekał niespodziewanie krótko, bo już po pięciu latach został promowany na czarny pas. Jest uczniem Rigana, Jean Jaquesa, Carlosa, Johna i Rogera Machado. Do największych sukcesów można zaliczyć zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Świata BJJ w kategorii Open czarnych pasów w 1998 roku w Brazylii, złotego medalu na Mistrzostwach Pan Am w dywizji senior oraz medal na Mistrzostwach Świata 2007 IBJJF Submission Grappling w dywizji czarnych pasów 2. Meyer jest także zwycięzcą wielu superpojedynków w zawodach BJJ w Gi oraz NoGi zarówno na szczeblu regionalnym jak i narodowym.

Rick Williams (Rigan Machado)

Rick jest czarnym pasem Brazylijskiego Jiu Jitsu znanym z wyśmienitych umiejętności zapaśniczych.

Rick Minter (Rigan Machado)

Rick Minter otrzymał czarny pas z rąk Rigana Machado. Posiada solidną bazę w boksie i często jest obecny w narożnikach wielu zawodników. Prowadzi treningi w Innertruth Martial Arts.

Chris Saunders (Rickson Gracie)

Chris Saunders rozpoczął treningi Gracie Jiu Jitsu w 1984 roku z Rorionem Gracie (Twórcą UFC). Między 1986 a 1988 rokiem spędził dziewięć miesięcy trenując i rywalizując w Brazyli w Gracie Academy w Rio de Janeiro. W 1992 roku rozpoczął treningi z legendą MMA i BJJ Ricksonem Gracie od którego otrzymał czarny pas.

1998

Roy Harris (Joe Moreira)

Roy Harris jest instruktorem sztuk walki w San Diego. W 2007 roku został wprowadzony do Masters Hall of Fame za jego wkład w rozwój społeczności sztuk walki. Wśród jego najwybitniejszych uczniów znajdują się takie nazwiska jak Dan Inosanto, czy były zawodnik UFC Jason Lambert. Roy jest znany jako jeden z niewielu instruktorów Brazylijskiego Jiu Jitsu, który posiada usystematyzowane testy dla każdej rangi od białego do czarnego pasa. W swojej akademii uczy studentów z 27 różnych styli walki wliczając w to Jeet Kune Do, Sambo, Wing Chun, Pentjak Silat, Savate, Kali czy Panantuken. Roy Harris jest również instruktorem jednostek policji w tym S.W.A.T, agencji państwowych FBI i DEA oraz  jednostek specjalnych takich jak US Navy Seals, US Marine Corps, Słowackie Siły Specjalne oraz Jednostki Wojskowej GROM.

John Will (Rigan i Jean Jaques Machado)

John Will (ur. 16 kwietnia 1957r.) jest poważanym instruktorem sztuk walki pochodzącym z Australii. W 1981 roku John wygrał nagrodę Best Exponent Award w pierwszych Mistrzostwach Świata Silat, które odbyły się w Dżakarcie. Czarny pas odebrał z rąk braci Machado w 1997 roku co uczyniło go jednym z pierwszych cudzoziemców promowanych na ten stopień. Jest bardzo znanym i aktywnym członkiem społeczności BJJ.

Rick Lucero (Joe Moreira)

Rick Lucero jest posiadaczem czarnych pasów w Brazylijskim Jiu Jitsu oraz w Judo. Ma także swój klub Lucero BJJ Academy.

Należy odnotować, że poniższa lista czarnych pasów została promowana niedługo po wymienionych wyżej bohaterach BJJ Dirty Dozen:

“Doc” Baquerizo ( Joe Moreira) w 1997, Sean Alvarez (Nelson Monteiro) w 1999, Alan Mohler (Rigan Machado) w 1999, Chris Poznik (Rigan Machado) w 1999, Matt Serra (Renzo Gracie) w 1999, Nick Serra (Renzo Gracie) w 1999, John De La O, Peter De Been (Carlinhos), Nelson Solari (Carlson Sr) – pierwszy urugwajski czarny pas, Yuki Nakai (Carlinhos) w 1999 – pierwszy japoński czarny pas.

Źródło: http://www.bjjee.com/articles/old-school-the-dirty-dozen-the-first-12-non-brazilian-black-belts/
Tłumaczenie
Paweł „Yoshi” Pradyszczuk
Fight24.pl

2 thoughts on “„Dirty Dozen BJJ” – pierwsze czarne pasy spoza Brazylii

  1. Dzięki 🙂 Myślę, że to dość ciekawe i wartościowe informacje dotyczące historii BJJ. Zdaję sobie sprawę, że mogą być pewne nieścisłości i błędy w datach ponieważ różne źródła podają różne dane. Starałem się szukać dodatkowych informacji na ten temat by tekst był bardziej wiarygodny. Mimo wszystko daje to pewien pogląd na to jak to wszystko wyglądało. Sam nie wiedziałem o pewnych kwestiach. Jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe informacje na ten temat lub widzi jakieś nieścisłości to proszę śmiało pisać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *