Association of Boxing Commissions zatwierdziła nowe zasady MMA

MMA Rules

The Association of Boxing Commissions (ABC) zatwierdziła we wtorek pakiet nowych reguł mających zostać dodanych do zunifikowanych zasad MMA.

Nowe zasady obejmują m.in. punktację walk, nową definicję określającą kiedy zawodnik może atakować kolanami w parterze, konsekwencje wobec zawodników zadających ciosy otwartą dłonią oraz zmiany w kobiecym ubiorze.

Znaczącą zmianą jest ocena i punktacja walki. Od teraz większe znaczenie w ocenianiu rund będzie mieć efektywniejsze zadawanie ciosów oraz walka z gardy w parterze. Te rzeczy będą brane pod uwagę wyłącznie jeśli będą poparte agresywniejszym atakiem lub większą kontrolą w klatce.

Zwrócono również uwagę na punktację 10-8, prosząc sędziów, aby zwracali uwagę na dominację, czas oraz wpływ zadanych obrażeń. Jeśli dana runda będzie charakteryzowała się dwoma z tych trzech cech, powinna być wówczas rozważona punktacja 10-8. Jeżeli runda będzie charakteryzowała się trzema cechami, to wtedy punktacja musi wynosić 10-8.

Zmianie uległa zasada trzech punktów podparcia, która niosła za sobą wiele kontrowersji. Nowa zasada mówi, że zakaz kopania i zadawania ciosów kolanem na głowę będzie obowiązywał gdy zawodnik oprze się dwoma rękoma i stopami i/lub jakakolwiek inna część ciała będzie dotykać podłogi obszaru walki.

Kiedy w pozycji stójkowej zawodnik wykona ruch/cios w stronę przeciwnika mając otwartą dłoń i wystające palce, akcja ta zostanie uznana jako faul co ma zapobiec uderzeniom palcem w oko. Sędziowie mają zapobiegać takim niebezpiecznym sytuacjom poprzez jasne komunikaty do zawodników.

Zmiany sięgnęły również strojów zawodniczek, które od teraz będą musiały nosić rashguardy  przylegające do ciała mające rękawy powyżej łokcia lub przylegające bezrękawniki oraz sportowy biustonosz. Luźne topy będą zabronione. Jeśli chodzi o dolną część stroju, to zawodniczki będą nosiły takie same szorty lub spodenki zapaśnicze jak mężczyźni.

Komisja usunęła również z listy fauli ciosy piętami na nerki oraz chwytanie za obojczyk. Stan New Jersey nie akceptuje nowej definicji zadawania ciosów na głowę podczas gdy zawodnik jest w pozycji obronnej. Stan chce także utrzymać ciosy piętami na nerki na liście fauli, ponieważ żaden inny sport walki nie zezwala na zadawanie takich ciosów.

Pełny opis nowych zasad MMA do pobrania [ENG]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *