[ART] Siła ciosu

y

Zanim napiszesz cos o tym ze nabiles na gruszcze na wesolym miasteczku dobry wynik zastanow sie czy to jest jakis wymierny sukces. Ostatnio pojawia sie wiele pytan na ten temat, wiec przygotowalem maly artykulik na podstawie serwisu tko.pl – Salety i ksiazki Boks Gradopolowa.. Chodzi o sile udezenia inaczej nokautujacy cios w rozumieniu walki na piesci..

Tylko cios decyduje mawiali bokserzy, dajc w swojej taktyce pierwszenstwo silnemu ciosowi.
Przepisy nieco się zmienily i ograniczaja znaczenie taktyki silnego ciosu. Rekawice maja rozne wagi a czas walki ulegl skroceniu. Co zmniejsza mozliwosc zakonczenia walki przez nokaut.
Silny cios pozostaje nadal ważna bronia lecz inne aspekty w walce sa również ważne.

Tacy mistrzowie wagi ciężkiej jak Jack Dempsey (ważył ok.86 kg), Rocky Marciano (ok.85 kg), Joe Louis (ok.90 kg) czy Mike Tyson (ok. 98 kg w szczycie formy) nokautowali wielokrotnie pięściarzy znacznie większych i cięższych od siebie. Wnikało to z nieproporcjonalnie dużej w stosunku do masy ciała, siły fizycznej i dużej szybkości (z wyjątkiem Marciano – nie był szybki, ale miał dobry timing i precyzję ciosu). Znane są też przypadki, gdy podczs sparingów pięściarz np. wagi półciężkiej nokautuje zawodnika wagi ciężkiej.
Nokautujące uderzenie to dosyć skomplikowana sprawa, gdyż składa się na nie wiele elementów:
a) siła fizyczna zawodnika – czasami nie musi być ogromna, żeby znokautować przeciwnika, z poniższych powodów
b) szybkość wyprowadzanego uderzenia – niektórzy trenerzy mawiają, że najłatwiej jest znokautować przeciwnika, gdy nie widzi on „nadchodzącego” uderzenia
c) precyzja uderzenia – jak mawiał Jerzy Kulej, „nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni”. Jest to bardzo ważny element – zawodnik trafiony mocno „na punkt”, tzn. idealnie w czubek brody ma niewielkie szanse na przetrwanie, nawet jeżeli ma tzw. twardą szczękę. Nokaut może być też spowodowany mocnym uderzeniem w skroń, bok szczęki, w okolice wątroby lub w tzw. splot słoneczny – są to czułe punkty
d) timing, czyli zadanie uderzenia we właściwym momencie – tacy wielcy mistrzowie jak Roberto Duran i Alexis Arguello czy chociażby Michael Moorer (gdy walczył w wadze półciężkiej) byli królami nokautu, chociaż nie byli szybcy, mieli jednak bardzo dobry timing, precyzję i siłę fizyczną
e) technika – dobry technicznie zawodnik bije „z ciała”, tzn. wykorzystuje ciężar i siłę całego ciała (odbicie nogą, skręt bioder, tułowia, barku, wyrzut ramienia, końcowe zgięcie(haki i sierpy) lub wyprost (c. proste) ramienia. Są pięściarze, którzy biją „z ręki” – takie uderzenia są znacznie słabsze.

Róznorosnosc walki na ringu i ulicy nie pozwala zawczasu przewidziec wszystkich możliwych w walce przypadków. Daltego w taktyce odrzuca się jakiekolwiek bądź schematy i recepty. Zawczasu przygotowane schematy prowadzenia walki ograniczaja dzialanie boksera i czynia je szablonowym.

Autor: Kask / SFD.PL

Dyskusja na temat artykułu TUTAJ 

5 thoughts on “[ART] Siła ciosu

  1. tyson sportscience na yt mzoesz filmiki obejrzec mierzyli paru zawodników mma i boksu jak mocno uderzaja szkoda ze dalej tego nierobia bo to wh,i ciekawe wiec napisze ci kto ile wypiertolił na tych tensometrach akcelerometrach cisnieniomeirzach i manekinach do testow zderzeniowych czy co to tam było wiec tak : chris bird 2 krotny mistzr wagi ciezkiej boksu 590 kg przed se.em i 650 po james toney 590 kg randy coutur 455 kg houston alexander 455 kg valesquez 1011 kg george st.pierre 1290 kg john fithc 670 kg uderzenie 3 calowe ! ramopage jakcson 820 kg shogun rua 530 kg bass rutten 570 kg lucia riker boxerka 420 kg gina carano 300 kg jeszcze jakas boxcerka wagi 63 kg tez cos kolo 400 kg i jakis boxer wagi 63 kg uderzył zsiła 320 kg a to niebyle jaki boxer bo wygrał 100 walk i wiele przed czasem jakis murzyn

  2. siła uderzenia to masa uderzeniowa jak ja to nazywam wlozona w momencie styku piesci z celem i predkosc jaka mamy w tym momencie tej piesci i generalnie z wzrou energi kinetycznej wynika ze predkosc ma 2 razy wieksze znaczenie od masy tzn ze jak masa wzrosnie 2 razy siła uderzenia wzrosnie równiez 2 razy ale predkosc zwiekszysz 2 razy siła ta rosnie 4 razy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *