Alistair Overeem: „Mam nadzieję, że Fedor to przeczyta i odkryje prawdę”

(fot. valetudo.ru)

Ekskluzywny wywiad (dla valetudo.ru) z triumfatorem K-1, Alistairem Overeem, w którym jest zawarte oświadczenie do Fedora Emelianenko oraz M-1, które oskarża go o branie sterydów. Alistair opowiada także o swoim fantastycznym programie dokumentalnym „The Reem” oraz o planach na rok 2011.

Alistair pozwól, że na początku pogratuluję Ci ostatniego zwycięstwa w walce z Benem Edwardsem. Imponujące przygotowanie do walki. Czy wszystko poszło tak jak zakładałeś?

Tak, walka poszła zgodnie z planem tak jak zakładałem i od początku zapowiadałem, że będę chciał zakończyć pojedynek przez KO w pierwszej lub drugiej rundzie (śmiech). Nigdy jednak nie wiesz jak walka się zakończy  i nie zakładaliśmy, że właśnie w ten sposób tak to się skończy. Próbujesz wszystkiego i musisz być przygotowany na wszystko. Nigdy nie wiesz co zrobi twój oponent. Mogę ci powiedzieć, że Ben Edwards jest bardzo mocnym i silnym gościem  i dobrze się pokazał w drugiej walce.

Jakie masz teraz plany, weźmiesz sobie trochę wolnego zanim zaczniesz przygotowywać się do finału w grudniu?

Do grudnia zostało już niewiele czasu więc nie będzie kiedy odpocząć. Zacznę treningi od przyszłego tygodnia a odpocznę sobie dopiero po finale.

Jak idą twoje przygotowania? Będzie to kolejny ciężki trening w Holandii zakończony trzema tygodniami spędzonymi na wyspie Pattaya czy będzie to coś innego tym razem?

Racja, to będzie coś w tym rodzaju. Na początku będę robił treningi w Holandii a później w naszych planach jest wypad do Tajlandii aby zakończyć tam przygotowania.

Spośród finałowej ósemki będzie tam także trzech gości z twojego teamu Golden Glory, czy nie przeszkadza ci to, że możesz stanąć w turnieju twarzą w twarz ze swoim kolegą z klubu? Jeśli tak się stanie to czy będziecie walczyć na pełnych obrotach?

Jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami i mamy świadomość tego, że może się zdarzyć taka sytuacja. Nie jest to wcale takie fajne walczyć z kimś kto trenuje z nami na co dzień i jest naszym kumplem ale wszyscy trenujemy po to aby zostać mistrzem K-1 więc musimy to zaakceptować niestety.

Wiele osób zestawia ciebie i Semmy Schilta w finale. Trenowaliście razem przez ponad 7 lat. Co sądzisz na ten temat jeśli dojdzie do tej walki. Czy obaj rozmawialiście o tym?

Myślę, że byłaby to dobra walka wielu fanów bardzo chciałoby zobaczyć ten pojedynek. Ogólnie to żartujemy sobie na ten temat ale nie dyskutujemy o tym zbyt wiele ponieważ obaj czujemy, że jest duża szansa, że będziemy walczyć.

K-1 World Grand Prix 2010 Final 8

Przeskoczmy teraz do tematu MMA. W ostatnim tygodniu, wielki Fedor Emelianenko wypowiedział kilka komentarzy w których stwierdził, że „uciekasz od niego”. Tutaj jest cytat: „Na dzień dzisiejszy, Strikeforce nie może znaleźć mi poważnego kandydata do walki. Alistair Overeem ciągle znajduje jakieś wymówki aby tylko ze mną nie walczyć”. Następnie Fedor powiedział także, że odmówiłeś walki z nim.

Znowu to samo (śmiech). Było już dużo dyskusji na temat tego czy to faktycznie były słowa Fedora ponieważ ludzie uważają, że Fedor nigdy by w taki sposób nie zareagował. Wiem na pewno, że M-1 przeprowadza wywiady z Fedorem na piśmie więc nie zdziwiłbym się gdyby to M-1 dało taką odpowiedź. Z drugiej strony mógł to powiedzieć ale nie był dobrze poinformowany przez M-1 odnośnie negocjacji jakie prowadzi Strikeforce. M-1 robi niezłą robotę trzymając Fedora z dala od prawdy i tego co się tak naprawdę dzieje. Jeśli Fedor czyta Internet a szczególnie strony w USA to na pewno dozna szoku jak wiele złych rzeczy mówi się o nim a w szczególności o M-1. Oni dali mu bilet w jedną stronę i dalej gwarantują mu spadek z tymi wszystkimi dziwnymi żądaniami i komentarzami w ciągu całego roku. Mam tylko nadzieję, że Fedor przeczyta to i powiem im jak jest naprawdę. Wyzwałeś mnie do walki trochę za późno i podpisałem umowę z K-1. Nie obwiniaj mnie teraz ponieważ dzwoniłem do Ciebie wiele razy przez ponad rok ale twoi menadżerowie ciągle wymyślali jakieś wymówki aby ze mną nie walczyć. Oni potrzebują miesięcy na negocjacje ze Strikeforce zanim podpiszą umowę na walkę a ja niestety nie jestem osobą, która będzie czekać na ciebie ponieważ chcę walczyć tyle ile będę mógł. Byłbym bardziej niż szczęśliwy móc walczyć z tobą ale tym razem to ty musisz poczekać na mnie, sorry za to (śmiech).

Proszę mógłbyś skomentować tę sytuacje? Wiemy, że masz teraz zobowiązania wobec K-1 ale czy była tam oferta walki z Fedorem przed październikiem? Co z jego ostatnimi walkami w Strikeforce, miał wtedy szansę walczyć z Tobą a nie z Brett’em czy Fabricio?

Kiedy w tamtym czasie byłem posiadaczem pasa, wyzwałem Fedora po raz pierwszy podczas pobytu w Japonii i było to w czasie kiedy on podpisywał umowę ze Strikeforce. Byłem chętny walczyć wtedy z Fedorem ale on wybrał Brett’a Rogersa.  Mogę to jeszcze zrozumieć ponieważ Strikeforce i M-1 chciało podbudować go przed walką ze mną i dać dobry początek. Po tej walce wyzwałem go ponownie i wtedy powstały wszystkie te dyskusje; Vadim Finkelstein powiedział, że chce specjalnych testów antydopingowych i nazwał mnie sterydziarzem oraz że nie jestem godnym przeciwnikiem dla Fedora. Najlepszą rzeczą w tym wszystkim jest to , że ludzie z M-1 przez swoje zachowanie wychodzą głupców. To szalone nazywać mnie koksem i wyrażać pragnienie walki Joshem Barnett’em oraz mówić, że nie jestem wart tej walki jednocześnie wybierać za przeciwnika Rogersa. Ogólnie mówiąc to M-1 ma niszczycielską kontrolę (śmiech). Później postanowili podjąć decyzję o walce z Werdumem więc ja mogłem walczyć z Brett’em Rogersem. Moja walka była pierwsza i wygrałem ją a następnie poleciałem do Stanów Zjednoczonych aby wyzwać zwycięzcę pojedynku Werdum vs. Fedor. Miałem nadzieję, że Fedor wygra (wciąż jestem wielkim fanem) ale zrobił to Werdum i tak jak obiecałem wyzwałem Brazylijczyka. Jak się później okazało Werdum i Fedor powiedzieli że najprawdopodobniej dojdzie do rewanżu. Niestety Werdum musiał przejść operację łokcia i wypadł z obiegu. M-1 wciąż powtarza, że ich podopieczny bardziej wolałby walczyć ponownie z Werdumem ponieważ fani domagają się bardziej tej walki co jest oczywiście kolejnym kłamstwem. Jeśli zajrzysz w odpowiednie miejsca w Internecie to dowiesz się, że fani chcą walki Fedor vs. Overeem. Co ciekawe nawet na stronie M-1  możesz to zobaczyć a oni bardzo szybko spuszczali wyniki głosowania w dół kiedy mówiłem o tym wszystkim w mediach. Aby pokazać wam jak zwariowane są to sprawy powiem tylko tak; Fedor mnie wyzwał !! Pierwszy raz w historii Fedor wyzwał kogoś, ale sorry miałem już zobowiązania z K-1 i wiem, że M-1 także to wie, że nie odmówiłbym K-1. M-1 chciało obarczyć mnie winą za to, że nie będę walczył z Fedorem w grudniu. Wymyśliłem więc idealne rozwiązanie; Fedor niech walczy z Antonio Silva a później ja z Werdumem i zwycięzcy tych dwóch walk będą walczyć ze sobą… Niestety M-1 nie chce walki z Antonio Silvą… i tak koło się zamyka…

Wczoraj właśnie obóz Werduma wydał oświadczenie, że woleliby rewanż z Fedorem niż walkę z Tobą o pas.

Jestem przy swoim zdaniu, że Werdum pokonując Fedora jest bliski walki o tytuł. Szkoda, że Werdum mówi takie rzeczy publicznie. Nie okazuje tym samym szacunku dla tytułu i Strikeforce. Nie słyszałem jeszcze nigdy aby ktoś będąc tak blisko nie chciał walczyć o pas. Wierzę, że jestem godnym przeciwnikiem i nie wiem dlaczego Werdum chce bardziej walczyć z Fedorem niż ze mną. Nie jestem z tego powodu smutny (śmiech) i jeśli Fedor będzie chciał ze mną walczyć to będę zaszczycony i chętnie przyjmę wyzwanie.

Twój dokument „The Reem” jest bezcenny i fantastyczny, najlepszy dokument MMA jaki kiedykolwiek zrobiono. Jest to coś co będziesz kontynuował czy jest końcowa data z „Grande Finale”?

Szczerze to jeszcze nie wiem. Zacząłem ten projekt z nadzieją, że znajdę sponsorów, którzy będą wspierać ten dokument. Była to duża inwestycja z mojej strony i płaciłem za nią osobiście. Zrobiłem to dla fanów więc może uda się to podtrzymać ale muszę być realistą. Jeśli znajdziemy sponsorów do końca tego roku to obiecuję, że projekt będzie kontynuowany.

Twój menadżer Bas Boon powiedział, że będziesz walczył w Japonii na noworocznej gali Dynamite. Jakieś informacje na temat potencjalnych przeciwników? Czy będzie to walka o tytuł której wcześniej tak bardzo pragnąłeś?

Wyraziłem chęć walki na Dynamite ale to będzie zależało od tego jak pójdzie w turnieju. Być może będę musiał stoczyć 3 pojedynki więc jest duże ryzyko kontuzji ale jeśli nie będę miał problemów z kontuzjami to z ogromną chęcią będę chciał wystąpić na gali noworocznej w Japonii. Moim prawdopodobnym przeciwnikiem będzie Fedor albo Werdum (śmiech) żartuję. Byłoby wspaniale gdyby to była walka o tytuł.

Ostatnie pytanie. Jakie masz plany na rok 2011? Czy częściej będziemy Cię widzieć w klatce MMA czy będzie to mix K-1 i MMA tak jak w 2009 i 2010?

Nie wiem jeszcze, najpierw trochę wakacji a później mam nadzieję walka z Werdumem w kwietniu/maju a kilka miesięcy później ponownie Strikeforce. Co dalej to zobaczymy.

valetudo.ru

36 thoughts on “Alistair Overeem: „Mam nadzieję, że Fedor to przeczyta i odkryje prawdę”

 1. Fedor rozniesie tego koksa. Porównywanie ich walk z Rogersem jest złym pomysłem, bo Rogers ostatnio wyraźnie zmarniał. Fedor pod koniec swojej kariery powinien pożegnać się ze swoimi menadżerami, wystarczająco dużo już na nim zarobili.

 2. Myślę, że zawalczą w 2011 roku. Najpierw zapewne obaj z Werdumem się zmierzą… Dziwnie mi to mówić, ale mam nadzieję, że obie walki Emelianenko przegra. Po prostu Werduma i Overeema bardzo lubię. 😉

 3. fedor jest sprytny, nie wiem czy reem pokonalby go, ciezko snuć jakiekolwiek prognozy, nie mniej jednak ta walka (z tych realnych) interesuje mnie najbardziej w tym czasie, alistair spoko gosc, bardzo go lubie, po raz kolejny udowodnil ze nie jest szczekaczem, lamusem.

 4. dla mnie overeem przegral by ta walke z fedorem nie ze kocham fedora bo go nie lubie za te jego wymachiwaniem dupa w mediach i kozaczenie ale jesli chodzi o walke to overeem dla mnie jest ze tak sie wyraze zbyt techniczy za bardzo wyczuwa kiedy to fedor sekunda dwie i leci prawy po ktorym overeem ma juz dosc na zasadach k-1 jestem pewny ze to reem by wygral przez nokaut

 5. jak dla mnie to byłaby to największa walka w historii mma. wg mnie to obecnie 2 najlepszych cieżkich na świecie – Overeem ma niesamowity potencjał, jest świetny technicznie, ma b.dobre warunki fizyczne, jest nadal młody i przy tych gabarytach kondycyjnie jest rewelacyjny, no i ta siła i moc, ale wydaje mi sie że jego najsłąbsza strona jest jiu-jitsu – i taki grappler jak Werdum może go pokonac(choc stawiałbym na Alistaira) 🙂 Fiodor mimo wszystko byłby dla mnie faworytem – jest nieco szybszy, twardszy i ma instynkt którego nie ma zaden inny zawodnik mma :)Jestem pewny ze byłaby to niesamowita walka bo oboje chcą swoje walki kończyc przed czasem.
  oz – Fiodor kozaczy ? chyba pomylili Ci sie zawodnicy.

 6. Uważam, że ciężko aktualnie powiedzieć coś na temat realnej dyspozycji Fedora, ponieważ od walki z Crocopem w Pride w 2005 nie stoczył walki z żadnym z poważnych zawodników. Jedyni warci zauważenia to Tim Sylvia (2 lata temu) oraz Andrei Arlovski (rok temu) ale i oni wtedy nie byli w szczycie swoich form (co można zauważyć po sposobie w jaki się z nimi rozprawił). Fedor ostatnio walczy mało, co nie jest dobre dla zawodnika szczególnie w rywalizacji na takim poziomie. Overeem jest w szczycie formy, ma passę wielu zwycięstw i uważam, że w tej walce byłby faworytem. Można to poznać po sposobie w jaki wygrał z Rogersem, oraz zobaczyć to jak szybko rozprawił się z nim Alistair. Fakt, że walka ta byłaby świetna jest niezaprzeczalny.

 7. Mike_K: Uważam, że ciężko aktualnie powiedzieć coś na temat realnej dyspozycji Fedora, ponieważ od walki z Crocopem w Pride w 2005 nie stoczył walki z żadnym z poważnych zawodników. Jedyni warci zauważenia to Tim Sylvia (2 lata temu) oraz Andrei Arlovski (rok temu) ale i oni wtedy nie byli w szczycie swoich form (co można zauważyć po sposobie w jaki się z nimi rozprawił). Fedor ostatnio walczy mało, co nie jest dobre dla zawodnika szczególnie w rywalizacji na takim poziomie. Overeem jest w szczycie formy, ma passę wielu zwycięstw i uważam, że w tej walce byłby faworytem. Można to poznać po sposobie w jaki wygrał z Rogersem, oraz zobaczyć to jak szybko rozprawił się z nim Alistair. Fakt, że walka ta byłaby świetna jest niezaprzeczalny.

  Arlovski walczac z Fiodorem był w szczycie formy – to ze szybko przegrał nie swiadczy o tym ze nie był tylko o tym jak wielkim zawodnikiem jest Fidor. Walka A.Overeem vs Fiodor Emelianenko – szczyt marzeń:) wydaje mi sie że do niej musi dojść. A byłoby to wielkie wydarzenie nie tylko w świecie mma ale i ogólnie sportu.

 8. to co mówią inni nie ma znaczenie – jaki wpływa na to maja inne osoby? zastanów sie zanim coś napiszesz. nie poprałes niczym tego bo nie ma czym popierać! Kto jak kto ale Fiodor nigdy nie kozaczył – jest chyba jabardziej pokornym zawodnikiem w tym sporcie.

 9. Fedor nigdy nie kozaczył – z tego jest znany, to nie w jego stylu. Menadżerów ma – pożal się Boże… Alistair ma rację w 100%. Nie mam pojęcia jak to wszystko będzie się teraz działo. Najrozsądniej byłoby gdyby Werdum zawalczył po operacji z Overeemem o pas. W tym czasie Fedor z jakimś słabszym gościem (del Rosario, Mahe albo Rogers), a później Ostatni Cesarz ze zwycięzcą walki o pas. Barnett na razie też by z kimś innym powalczył (Arlowski?).

 10. dsa: Arlovski walczac z Fiodorem był w szczycie formy – to ze szybko przegrał nie swiadczy o tym ze nie był tylko o tym jak wielkim zawodnikiem jest Fidor. Walka A.Overeem vs Fiodor Emelianenko – szczyt marzeń:) wydaje mi sie że do niej musi dojść. A byłoby to wielkie wydarzenie nie tylko w świecie mma ale i ogólnie sportu.

  co ty dajesz hehehe stary on jeszcze walczy w sambo-bojowym 05,07,08 MŚ w wadze ciezkiej!!! 05,06,07,08,09 Mistrz Rosji !!stary tam leszcze nie zjezdzaja tam sa tacy zawodicy ze sie w pale nie miesci ludzie kaukazu i z calej rosjiii tam zjezdzaja,wiec nie gadaj ze od2005 nie napierd…sie z nikm powaznym bo nie wiem czy ty w temacie wogole jestes

 11. -84- style: co ty dajesz hehehe stary on jeszcze walczy w sambo-bojowym 05,07,08 MŚ w wadze ciezkiej!!! 05,06,07,08-3miejsce,09 Mistrz Rosji !!stary tam leszcze nie zjezdzaja tam sa tacy zawodicy ze sie w pale nie miesci ludzie kaukazu i z calej rosjiii tam zjezdzaja,wiec nie gadaj ze od2005 nie napierd…sie z nikm powaznym bo nie wiem czy ty w temacie wogole jestes

 12. Pisałem o scenie mma a nie sambo ponieważ na temat startow Fedora w sambo wiem tylko tyle, że coś tam wygrywał, i że jest dobry. Więc w temacie sambo nie jestem. 🙂 A co do mma to zawodników typu: Zuluzinho, Mark Hunt (w mma), Tim Sylvia (już w tym czasie,) Hong-man Choi, czy nawet Matt Lindland to nie była czołówka ani na tamte ani na te czasy. Co do Andreja to przegrana z Fedorem rozpoczęła jego serię porażek, dotąd żadnej walki nie wygrał więc można tu tez mówić o pewnej niedyspozycji.

 13. oby doszło do walki fedora na dynamite 2010,tyle,że gdyby z nim wygrał nie musiałby chyba walczyć z alistairem w strikeforce o pas,bo by znaczyło,że jest od niego lepszy,chyba,że był by to rewanż,ale fedor tak czy owak musi zrobić rewanż z werdume, i zrobi go i wygra,podobnie jak rewanż franka z brockiem lesnarem

 14. jak tylko dojdzie do walki o pas z demolition man[alistairem overeemem],który gabarytowo jest wyższy od fedora o 13cm i cięższy o kilkanaście kilogramów,to fedor wygra ją albo przez dźwignie,kimurę duszenie a w najgorszym wypadku na punkty

 15. a te wypowiedzi fedora np ze bjj jest gownem a sambo rozpierdala byly jeszcze inne zalosny smiech po tym jak wygral z silvia jak mowil ze cro cop jest suka po wygraniu nad jego bratem fedor jest najskromniejszy to fakt ale przez ta skromnosc jest denerwujacy jak czasem cos palnie

 16. oz: a te wypowiedzi fedora np ze bjj jest gownem a sambo rozpierdala byly jeszcze inne zalosny smiech po tym jak wygral z silvia jak mowil ze cro cop jest suka po wygraniu nad jego bratem fedor jest najskromniejszy to fakt ale przez ta skromnosc jest denerwujacy jak czasem cos palnie

  Co do bjj, to raczej nie użył słowa „gówno”, tylko „nothing special”. Że mówił, że Cro cop to suka (gdy tamten wygrał z Aleksem), to nie słyszałem, może tak było jak mówisz.

 17. oz: a te wypowiedzi fedora np ze bjj jest gownem a sambo rozpierdala byly jeszcze inne zalosny smiech po tym jak wygral z silvia jak mowil ze cro cop jest suka po wygraniu nad jego bratem fedor jest najskromniejszy to fakt ale przez ta skromnosc jest denerwujacy jak czasem cos palnie

  bo tak jest SAMBO jest najlepsze ze wszytkich styli na swiecie a Mirko no suka suka jak by ci brata obijali co bys gadal ?smiech fedora?jak wszyscy mega kozaki jak mieli sie z nim bic to akzdy sie smial z jego wygladu kazyd patrzy an wyglad a ruskie zlamali prawa fizyki jzu to pisalem keidys ehehh Fedor jest nr 1nie liczac wojska…wszyskich obil mozliwych gosci a teraz kazdy sie z nimi bije eheheh jak Fedor im szlaki juz wychodzil :)co do Holendra bedzie dobra walka ale skonczy sie nokautem dla hollendra nie pomoga mu jego kopniecia …to jest wojsko panowie to nie sa zarty SAMBO auuuu

 18. witam wszystkich! czytam wypowiedzi i uwazam ze wiekszosc nie ma pojecia o czym pisze!! wlaka jest to zawsze wielka niewiadoma nie ma zawodnika niepokonanego! ale moim zadaniem fedor jest o wiele bardziej doswiadczonym zawodniekiem niz „the reem” fedor poprostu ma juz swoje lata! najlepsze walki ma juz za soba a Alistair Overeem ma je dopiero przed soba to jest roznica miedzy tymi panami.

 19. Witam. Ja tam nie uwazam, aby „wiekszosc nie miala pojecia, o czym pisze”. Wrecz przeciwnie – to fajna sprawa, kiedy widzi sie, ze tyle osob interesuje MMA, konkretny temat i mozna podyskutowac. Jedynie, kiedy czytam posty „oz’a”, budzi sie we mnie niszczycielska sila. Wywiad z Overeemem jest bardzo ciekawy. Ukazuje troche kulisy tego sportu. Ruchy managementu Fedora faktycznie sa dosyc niepokojace w ostatnich miesiacach, a skutek jest tylko taki, ze Fedor walczy malo, a jego notowania spadaja. Nizaleznie od tego, jakie sa roznice miedzy Alistairem i Emelianenka – o innych zawodnikach (ktorzy sa rownolatkami Fedora) nikt nie pisze, ze maja swoje lata, analizuje sie jedynie ich forme i serce do walki. Overeem jest u szczytu swojej formy, a w dodatku widac u niego nieustajacy rozwoj. Jesli Fiodor go wyzwal, to znaczy, ze wie co robi i jest gotow. A kiedy jest gotow (dodajmy, ze ostatnia porazka musiala go zmobilizowac bardzo), to wszyscy nie raz widzielismy, ze nic nie jest w stanie go powstrzymac. W wielu walkach pokazywal swoje nowe oblicze, co bylo niesamowite i zaskakujace, np. oba stracia z Antonio Rodrigo Nogueira (nie licze walki zakonczonej przez lekarzy) wygladaly zupelnie inaczej: raz pokonal go w parterze( gdzie to Nogueira zawsze lubil tak konczyc walki), kolejno prowadzil atak w stojce, gdzie byl aktywny jak nigdy i to zaskoczylo Antonia zupelnie. Mysle, ze walka The Reem vs The Last Emperor moglaby byc duzym prezentem dla fanow Fedora. Pozdrawiam Wszystkich!

 20. uważam,że fedor może wygrać z overeemem nawet przez nokaut lub techniczny nokaut.overeem to silny koksiarz,widać to po nim,a naturalny fedor pokona go szybkością,być może w najgorszej sytuacji wygrać na punkty,ale wątpię,jak już nie miał by innego wyjścia postawiłby mu dźwignię,kimure lub duszenie.A jeśli chodzi o rewanż z werdumem,to werdum nie wie chyba w co się on pakuje,bo fedor potraktuje go w podobny sposób jak lesnar mira w rewanżu,albo też fedor kohsake w rewanżu,tę walkę przerwie lekarz,bo werdum będzie tak obity,skoro werdum w tak krótkim czasie załapał kontuzję łokcia w czasie walki z fedorem,to co dopiero by mu się stało gdyby ta walka trwała nieco dłużej..,także fedor pokona w rewanżu werduma,pokona overeema,antonio silve jeśli będzie trzeba i barnetta,z którym miał też walczyć na afflifiction,a zawalczy z nim w klatce w strikeforce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *