4 nurtujące pytania przed UFC 157

Przy okazji każdej gali UFC pojawiają się pytania, spekulacje, teorie… Czy ukażą się nowi pretendenci? Co się stanie ze zwycięzcami? Czy przegrani nadal będą mieli pracę po gali? Kto jest w formie? Kto walczy z kontuzją?

W najbliższą sobotę, 23 lutego odbędzie się bardzo oczekiwana gala UFC 157. Na niej zobaczymy historyczną, pierwszą walkę kobiet w UFC między Rondą Rousey a Liz Carmouche. Mimo, że rozpiska całej gali jest ciekawa, skupmy się na 4 najbardziej palących pytaniach:

4. Czy Lyoto Machida znokautuje Dana Hendersona?

Machida i Henderson są świetnymi grapplerami, ale znani są również z potencjału do nokautowania. Machida w karierze tylko raz został wykończony uderzeniami (przez Mauricio Rua), natomiast Henderson – nigdy w ten sposób. Dragon ma na koncie 7 zwycięskich nokautów, natomiast Hendo – 13, z czego 9 w pierwszej rundzie.

Twarda szczęka Hendo jest dobrze znana – w ostatnich walkach z Fedorem Emelianenko i Mauricio Rua przyjął mnóstwo uderzeń, ale przetrwał te nawałnice i wyszedł z obu walk zwycięsko. Jednak z każdą walką Hendo jest coraz bardziej porozbijany, można się więc zastanawiać, kiedy zostanie przełamana odporność 42-latka, który stoczył już 37 walk.

Statystyki sugerują, że walka zakończy się nokautem, albo klasycznym albo technicznym. Pozostaje pytanie, czy Machida będzie pierwszym, który uśpi żelaznoszczękiego Hendo.

3. Czy Dan Henderson dostanie walkę o pas wagi półciężkiej?

Dan Henderson wraca do octagonu po ponad roku – w listopadzie 2011 pokonał Shoguna Rua i miał mierzyć się z mistrzem dywizji półciężkiej Jonem Jonesem, ale doznał kontuzji w trakcie przygotowań i jak wszyscy wiemy – gala UFC 151 nie odbyła się. Według prezesa UFC Dany White, wygrana z Brazylijczykiem zagwarantuje Danowi walkę o pas mistrzowski.

Kolejne pytanie: czy Dragon może przeszkodzić Hendo w drodze po walkę o tytuł mistrzowski?

2. Czy Liz Carmouche może przerwać panowanie Rondy Rousey?

Przez cały medialny szum wokół debiutującej w UFC Rondy Rousey, można zapomnieć że ma ona przeciwniczkę w walce. Carmouche jest byłą wojskową, w 10 walkach w MMA stawiała czoła mocnym rywalkom. W statystykach Carmouche wygrywa zapleczem bokserskim, natomiast Rousey jest lepszą grapplerką. Mimo, że Carmouche jest dobra w sprowadzaniu walki do parteru, mądrą taktyką byłoby trzymanie walki w stójce i przetestowanie umiejętności bokserskich Rondy, które jeszcze nie zostały sprawdzone. Z pięcioma nokautami na koncie, Liz ma szansę wykończyć Rousey, ale musiałaby trzymać walkę na dystans przez większość czasu. Ta sztuka nie udała się jeszcze żadnej z rywalek Rousey.

1. Jak Ronda zareaguje na walkę trwają dłużej niż jedną rundę?

Wszystkie 6 walk, jakie Ronda Rousey stoczyła w zawodowym MMA, skończyła balachą na łokieć w pierwszej rundzie. Ronda jest bez wątpienia największą gwiazdą kobiecego MMA na świecie i dowodzą tego dwa pasy (Strikeforce i UFC). Co jednak się stanie, jeśli walka potrwa dłużej niż jedną rundę? Jak Ronda jest przygotowana kondycyjnie? Jak zareaguje gdy dostanie ciosy na twarz? Co zrobi, gdy nie będzie mogła poddać rywalki? Czy ma „plan B”?

Wcześniej tych pytań nie było, ale też wcześniej Ronda nie walczyła z tak twardą psychicznie jak Liz Carmouche. Jeśli Rousey podda rywalkę w pierwszej rundzie, nie będzie to nic nowego. Natomiast jeśli zegar po 5 minutach dalej będzie tykać, zrobi się interesująco.

One thought on “4 nurtujące pytania przed UFC 157

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.