Wygrana walka Marca-Andre Barriault z Oskarem Piechotą uznana za nierozstrzygniętą po oblanych testach antydopingowych

UFC

Marc-Andre Barriault po trzech przegranych walkach w UFC, w końcu odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Oktagonie 20 czerwca w pojedynku z Oskarem Piechotą na gali UFC on ESPN 11. Wygrana ta została jednak cofnięta po pozytywnym wyniku testu antydopingowego.

W środę, pierwsze zwycięstwo Barriault’a w organizacji, zdobyte przez TKO w pierwszej rundzie walki z Oskarem Piechotą UFC Vegas 3, zostało zmienione przez Komisję Sportową Stanu Nevada (NAC) na walkę nierozstrzygniętą. Powodem zmiany wyniki walki jest pozytywny wynik testu antydopingowego Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), w którym Barriault uzyskał wynik na obecność ostaryny w organizmie – „selektywny modulator receptorów androgenowych (SARM), który nie jest zatwierdzony do stosowania u ludzi ani do konsumpcji w USA, ani w żadnym innym kraju” – według USADA.

Barriault został zawieszony na dziewięć miesięcy, ukarany grzywną w wysokości 2,100 dolarów i musi zapłacić opłatę za rozprawę w wysokości 254,38 dolarów, o czym poinformował urzędnik komisji.

5 sierpnia Barriault wydał oświadczenie na łamach MMAJunkie. Zaprzeczył wszelkim zarzutom o naruszenie zasad i twierdził, że nie wiedział w jaki sposób ostaryna została wprowadzona do jego organizmu.

Oświadczenie Barriaulta:

„Po komunikacie z Nevada State Athletic Commission (NSAC) w zeszłym tygodniu, chciałem wyjaśnić obecną sytuację wszystkim moim fanom, mediom i wszystkim zaangażowanym w mieszane sztuki walki.

W zeszłym tygodniu zostałem poinformowany, że próbka pobrana po walce, którą dostarczyłem NSAC w nocy po mojej ostatniej walce 20 czerwca 2020 roku, dała wynik pozytywny na bardzo niski poziom (około 190 pikogramów lub 190 cząsteczek na bilion) zakazanej substancji, ostaryny. Przede wszystkim chcę, aby wszystko było jasne, nie stosowałem ostaryny celowo, ani nigdy świadomie nie używałem żadnej zakazanej substancji w całej mojej karierze. Od początku mojej kariery zawodowej byłem 3 razy testowany przez komisję sportową w Quebeku, a łącznie 7 razy w ramach programu UFC/USADA i zawsze otrzymywałem wynik negatywny.

Od czasu, gdy dowiedziałem się o tym w zeszłym tygodniu, dowiedziałem się sporo o ostarynie, a konkretnie o tym, że jest ona powszechnie spotykana jako zanieczyszczenie o niskim poziomie w niektórych suplementach diety, często na poziomach, które nie przynoszą absolutnie żadnych korzyści zwiększających wydajność. Mocno wierzę w to, że zanieczyszczenie suplementem jest powodem mojego dodatniego wyniku i aktywnie współpracuję z UFC nad przeglądem i testowaniem suplementów, których używałem przed moją walką 20 czerwca, w nadziei na identyfikację winowajcy.

Chociaż jestem bardzo rozczarowany tym rozwojem sytuacji, z niecierpliwością czekam na ostateczne wyjaśnienie mojego wyniku testu z niskim poziomem, na pełną współpracę z NSAC i na szybki powrót do pracy w Oktagonie.”

30-letni Marc-Andre Barriault, będzie mógł wrócić do rywalizacji od 20 marca przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *