Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: walka o medale i bilety na World Games

ME Kickboxing Maribor 2016

Polscy kickboxerzy przebywają już w Mariborze, gdzie od wtorku rozgrywane będą Mistrzostwa Europy w K-1, low kicku i wersji light contact. Rywalizacja w K-1 będzie jednocześnie kwalifikacjami do prestiżowych zawodów World Games 2017 we Wrocławiu. Łącznie na Słowenii wystartuje 35 Biało-Czerwonych.

Kadrę K-1, która jest najliczniejsza – 7 zawodniczek i 10 zawodników – prowadzą trenerzy Tomasz Skrzypek i Tomasz Mamulski. Z grona podstawowych reprezentantów brakuje m.in. Eliasza Jankowskiego (-63,5kg). Poza nim wystąpi wielu doskonałych kickboxerów.

– Na Słowenii powalczymy w 12 wagach o kwalifikację na przyszłoroczne World Games. Wśród kobiet rywalizacja odbywa się w kategoriach -52kg, -56kg, -60kg, -65kg oraz w ośmiu męskich – od -63,5kg w górę. Warunkiem uzyskania prawa występu we wrocławskim turnieju jest medal w Mariborze – powiedział Tomasz Skrzypek.

Biało-Czerwoni walczyć będą także w 5 wagach, których nie ma w programie World Games 2017. – W tych kategoriach mam nadzieję, że znów medal przywiezie np. Paulina Bieć +70kg. W ogóle liczymy na wszystkich naszych kadrowiczów. Niespodziankę może sprawić debiutantka Natalia Nikołajczuk -70kg – mówi szkoleniowiec.

Oczy kibiców zwrócone będą głównie na 12 kategorii, które będą podczas World Games. – Dobrym wynikiem będą 4 kwalifikacje i łącznie 5-6 medali. Oczywiście marzymy o jeszcze lepszym rezultacie, ale inne kraje też mają swoje ambicje. W naszej drużynie są świetne osoby, przecież Małgorzata Dymus, Marta Waliczek i Róża Gumienna były już Mistrzyniami Świata. Znakomitych zawodników mamy też w męskiej reprezentacji, na czele z chyba największym pewniakiem Dawidem Kasperskim -86kg. Na pewno szczególnie ciężko będzie w królewskiej wadze -71kg, gdzie startuje Marcin Kret oraz najbardziej obleganej -81kg z Arkadiuszem Kaszubą – dodał Tomasz Skrzypek.

W formule light contact Polskę reprezentować będzie 7 zawodników – 3 kobiety i 4 mężczyzn. O ich szansach opowiada słynny przed laty zawodnik, były Mistrz Świata Piotr Siegoczyński, który jest jednocześnie kierownikiem drużyny narodowej Biało-Czerwonych.

– Największe szanse na wywalczenie tytułów Mistrzyń Europy mają Dorota Godzina -55kg i Paulina Jarzmik -60kg. W wadze -50kg zabrakło m.in. Anny Knobel, która wcześniej miała kontuzję kolana i nie startowała na Mistrzostwach Polski. W Mariborze mamy siedmioro obecnie najlepszych kadrowiczów w light contact. W przypadku Łukasza Wichowskiego -79kg wiele będzie zależało od jutrzejszego losowania, bowiem w jego wadze jest doskonały bułgarski zawodnik. Reszta myślę, że ma szanse powalczyć o brąz, a każdy awans do finału będzie wielkim sukcesem. Nasza formuła nie jest łatwa, to konkurencja bardzo techniczna, w której samym sercem się nie wygrywa – powiedział Piotr Siegoczyński.

Przed rokiem w Dublinie Dorota Godzina i Paulina Jarzmik zostały Mistrzyniami Świata w wersji light contact. Druga część MŚ odbyła się w Belgradzie, a po złoto sięgnęły m.in. w low kicku Iwona Nieroda i Marta Waliczek (w Mariborze startuje w K-1) oraz w K-1 Paulina bieć.

W low kicku na Słowenii startować będzie 11 Polaków – 3 kickboxerki i 8 kickboxerów. Trenerzy Andrzej Garbaczewski i Witold Kostka nie ukrywają, że największe szanse na złoto mają Iwona Nieroda -56kg i Radosław Paczuski -81kg.

– Najbardziej liczę na Iwonę Nierodę, która jest w dobrej dyspozycji i myślę, że będzie finał. Jest wierna naszej formule i bardzo jej za to dziękuję. Z męskiej strony to Radek Paczuski – ma duże szanse na tytuł. Oczywiście każdy nasz zawodnik przy optymalnym losowaniu ma szansę zdobyć medal. Chciałbym bardzo, żeby powiodło się Łukaszowi Kaczmarczykowi -71kg, bo ostatnio był bardzo blisko… – przyznał Andrzej Garbaczewski.

W wadze -81kg rywalizowało o miejsce w kadrze dwóch świetnych młodych zawodników Radosław Paczuski i Kamil Ruta. – Chciałem dać także Kamilowi szansę, dlatego powołałem go w kategorii -86kg. Uważam, że jak zacznie się słuchać narożnika to może sprawić nam miłą niespodziankę. Jest to dobry i sprawdzony zawodnik, więc zobaczymy jak sobie poradzi – dodał trener z Siedlec.

W kategorii -48kg brakuje m.in. Mistrzyni Europy 2014 Joanny Walkiewicz.

ME w pozostałych formułach odbędą się w listopadzie w Grecji. Poprzednie Mistrzostwa Europy podzielone na 2 turnieje odbyły się w 2014 roku w Słowenii i Hiszpanii. Polacy w sumie zdobyli 29 medali, w tym 5 złotych.

Kadra Polski na ME Maribor 2016:

K-1
-48kg Ewa Boś (SKF Boksing Zielona Góra)
-52kg Anna Kozera (Nowotarski Klub Sportów Walki)
-56kg Małgorzata Dymus (UKS Puncher Wrocław)
-60kg Marta Waliczek (Dragon Bielsko-Biała)
-65kg Róża Gumienna (Puncher Wrocław)
-70kg Natalia Nikołajczuk (Fighter Wrocław)
+70kg Paulina Bieć (KS Gym-Fight Wrocław)

-57kg Krystian Bernatowicz (Fighter Wrocław)
-60kg Michał Królik (Paco Team Katowice)
-63,5kg Aleksander Kalicki (AZS Politechnika Warszawska)
-67kg Wojciech Kazieczko (Funfit Boxing Team Zielona Góra)
-71kg Marcin Kret (Puncher Wrocław)
-75kg Michał Ronkiewicz (KS Gym-Fight Wrocław)
-81kg Arkadiusz Kaszuba (Rzeszowski Klub Sportów Walki)
-86kg Dawid Kasperski (Puncher Wrocław)
-91kg Mateusz Pluta (Puncher Wrocław)
+91kg Michał Turyński (Fighter Wrocław)

LC
-55kg Dorota Godzina (X Fight Piaseczno)
-60kg Paulina Jarzmik (X-Fight Piaseczno)
-65kg Monika Marchlewska (Zamek Kurzętnik)

-69kg Piotr Owczarzak (KKS Sporty Walki Poznań)
-74kg Adrian Durma (Elbląski Klub Karate)
-79kg Łukasz Wichowski (X-Fight Piaseczno)
-84kg Wojciech Wiśniewski (Zamek Kurzętnik)

LK
-48kg Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki)
-56kg Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa)
-65kg Katarzyna Jaworska (Paco Team Katowice)

-57kg Michał Marszał (Golden Dragon Bydgoszcz)
-63,5kg Jan Lodzik (LKSW Tajfun Legionowo)
-67kg Karol Sadłocha (Sportowy Klub Kick Boxing Kielce)
-71kg Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym-Fight Wrocław)
-75kg Kamil Sójkowski (ŁKS Boks Łódź)
-81kg Radosław Paczuski (Uniq Fight Club Warszawa)
-86kg Kamil Ruta (MKS Wicher Kobyłka)
+91kg Tomasz Klimiuk (Human Białystok)

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *