Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: 8 medali w kick light i 7 w full contact

WAKO Senior European Championships Loutraki

Bardzo dobrze spisują się reprezentanci Polski w Mistrzostwach Europy w Kickboxingu w Loutraki (Grecja). Biało-Czerwoni mają zapewnionych 8 medali w formule kick light i 7 krążków w full contact. Z medalem w pointfightingu wróci tylko Paulina Jarzmik.

– W dzisiejszych walkach ćwierćfinałowych zwycięstwa odnieśli Patryk Kuryłek (-57kg, MKS Wicher Kobyłka), Mateusz Niżejewski (-63kg, Pomorze Świnoujście), Wojciech Wiśniewski (-79kg, Zamek Expom Kurzętnik), Piotr Wypchał (-94kg, KAT Kraków) i Michał Bławdziewicz (+94kg, Palestra Warszawa). Już we wtorek do półfinału awansowała Karolina Kubiak (-50kg, Łaski Klub Sztuk Walki Proyama). Z losowania brąz ma zapewniony Paulina Jarzmik (-60kg, KS X Fight Piaseczno), a w finale powalczy Katarzyna Kwiecień (-70kg, NKSW Bastion Nowy Dwór Maz.) – powiedział I trener kadry kick light Tomasz Biernacki, na co dzień pracujący w Duecie Gdańsk.

– Rozkręcałem się z minuty na minutę i czułem się coraz bardziej swobodnie. Mój włoski przeciwnik w drugiej rundzie troszeczkę rozbił mi nos, jednak lekarz zezwolił na walkę. Prowadziłem wtedy na punkty 3-0. Na początku trzeciej po krótkiej wymianie ciosów, tym razem rywal doznał kontuzji nosa. Krwawienie było na tyle mocne, że lekarze nie pozwolili mu kontynuować pojedynku. W półfinale zmierzę się z zawodnikiem z Ukrainy – stwierdził Patryk Kuryłek.

– Pojedynek był wyrównany, początkowo prowadził Bułgar, ale ja cały czas odrabiałem straty. W ostatniej rundzie rzutem na taśmę udało mi się osiągnać minimalną przewagę punktową – cieszył się Mateusz Niżejewski.

– Moja walka także nie była łatwa, do samego końca musiałem być czujny i atakować. Ostatecznie to ja byłem lepszy i wygrałem jednogłośnie 3:0. Nie ukrywam, że chciałbym powtórzyć ubiegłoroczny wynik z MŚ, gdzie walczyłem w finale – dodał Wojciech Wiśniewski.

– Pierwsza walka – z gospodarzem Grekiem – wygrana, jutro bardzo wymagający przeciwnik z Ukrainy. Po zeszłorocznych MŚ skupiłem się praktycznie na formule Kick light, choć oczywiście startowałem na zawodach Taekwondo ITF oraz na MP w light contact oraz pointfighting, lecz były to starty typowo szkoleniowe – mówił Piotr Wypchał.

W 1/4 finału w KL odpadło czworo Polaków – Katarzyna Kleczkowska (-55kg, KTE Legia Warszawa), Natalia Panas (+70kg, Palestra Warszawa), Jerzy Wroński (-74kg, Palestra Warszawa) i Mikołaj Krause (-84kg, KKK Rebelia Kartuzy).

Z 7 medalami do Polski wrócą zawodniczki i zawodnicy startujący w wersji full contact. Głównym szkoleniowcem reprezentacji jest Radosław Laskowski (KSK Sporty Walki Poznań). – Swoje walki dające awans do strefy medalowej wygrali dziś Karolina Mośko (-48kg, KSK Sporty Walki Poznań), Dorota Godzina (-55kg, KS X Fight Piaseczno), Kamil Dajwłowski (-71kg, Piotrkowska Szkoła Sztuk Wali Tom-Center Piotrków), Mateusz Kubiszyn (-86kg, Kickboxing Game Over Lubaczów) i Aleksander Stawirej (+91kg, KS Ziętek Team Kalisz). Z losowania w półfinale są jeszcze Karolina Dziedzic (-70kg UKS Diament Pstrągowa) i Paweł Strykowski (-91kg, KSK Sporty Walki Poznań).

– Walczyłam z reprezentantką gospodarzy, byłam trochę spięta, ślizgałam się też na ringu, nie pokazałam swoich atutów, ale wygrałam 3:0. Jutro zmierzę się w półfinale z Norweżką. To będzie moje drugie starcie z tą zawodniczką, w maju tego roku pokonałam ją po wyrównanej walce w finale Pucharu Świata w Budapeszcie – mówiła Dorota Godzina.

– Z najciekawszych walk – Mateusz Kubiszyn pokonał przed czasem w 2 rundzie rywala z Hiszpanii, a Aleksander Stawirej świetnie zawalczył z doświadczonym Turkiem. O krok od wielkiej niespodzianki była Agata Piechowicz. Jej przeciwniczka mistrzyni świata Rosjanka Szarapowa była 2 razy liczona, ale niestety naszej zawodniczce zabrakło doświadczenia – mówił Radosław Laskowski.

– Walka wygrana w 2. rundzie. Nie czuję się w 100 proc. zadowolony, ponieważ był lekki chaos z mojej strony. Czasem zdarza mi się to w pierwszej walce turnieju. Jutro biję z Turkiem i myślę, że będzie lepiej – ocenił swój występ Mateusz Kubiszyn.

Oprócz Agaty Piechowicz (-60kg KB Legia Warszawa), w środę odpadli także Emilia Czerwińska (-65kg, SKF Boksing Zielona Góra), Robert Niedźwiedzki (-57kg, KS Ziętek Team Kalisz), Michał Pomieciński (-60kg, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Inowrocław), Jakub Pokusa (-67kg, KSK Sporty Walki Poznań), Robert Krasoń (-75kg, Piotrkowska Szkoła Sztuk Wali Tom-Center Piotrków), Tomasz Borowiec (-81kg, SKKB Politechniki Lubelskiej) – dodał trener kadry narodowej FC.

Niestety nie powiodło się kilku innym polskim kickboxerom. – Nie przegrałem jakoś wyraźnie, i ja i mój rywal mieliśmy taki sam styl – przepuścić atak i zadać cios. Walka miała szybkie tempo. No cóż, jestem jeszcze młody i jeszcze wszystkim pokażę, że Niedźwiedzki zostanie mistrzem – powiedział Robert Niedźwiedzki, który wcześniej w tym roku wygrał 6 z 7 walk full contact.

– Ja nie wykorzystałem swoich atutów bokserskich. Chciałem mocno wygrać do końca, napierałem z całych sił do ostatniej sekundy. Niestety się nie udało. Nie poddaje się, pracuje dalej i wiem, że ciężką pracą zajdę jeszcze daleko – twierdzi Robert Krasoń.

Natomiast Michał Pomieciński dodał: – Cała walkę prowadziłem 2:1. Niestety w 3 rundzie wdałem się w niepotrzebną bójkę. Na koniec jeszcze otrzymałem kopnięcie na splot, co poskutkowało tym, że punktacja przeszła na korzyść mojego przeciwnika.

– Czułem się dobrze fizycznie i psychicznie, wierzyłem w powodzenie w Grecji. Od początku roku stoczyłem 17 walk, z czego wygrałem 14, zdobywając miedzy innymi dwa razy Puchar Świata – przyznał Jakub Pokusa.

W 1/4 finału pointfightingu wystąpiła dwójka Polaków z klubu KS X Fight Piaseczno. – Paulina Jarzmik zwyciężyła Szwajcarkę Cassandrę Fasolo i ma brązowy medal, jutro walczy o wejście do finału z Włoszką. Tomasz Kurzeja przegrał z Niemcem Saschą Graeske po wyrównanym pojedynku i kończy rywalizację bez medalu – powiedział trener reprezentacji Polski i KS X Fight Piaseczno Bartosz Baczyński.

– Jutro walczę w pointfightingu z Włoszką Luisą Gullotti i w kick light z Turczynką Dundar Goknur Yasin. Rok temu na Mistrzostwach Świata trafiłam na Turczynkę w pierwszej rundzie i wygrałam wysoko na punkty – przyznała Paulina Jarzmik.

– W trakcie przygotowań miał drobną kontuzję mięśnia dwugłowego nogi, jednak szybko wróciłem do formy trenując pod okiem Bartka Baczyńskiego – mówił Tomasz Kurzeja, którego zabraknie na podium ME.

Wyniki walk ćwierćfinałowych Polaków – 23 listopada

Full Contact
-48kg Karolina Mośko – Nazmiye Tatar (Turcja) wygr. Mośko
-55kg Dorota Godzina – Savvina Vatista (Grecja) wygr. Godzina
-60kg Agata Piechowicz – Lilia Sharapova (Rosja) por. Piechowicz
-65kg Emilia Czerwińska – Nicole Trimmel (Austria) por. Czerwińska
-57kg Robert Niedźwiedzki – Vladyslav Hyda (Ukraina) por. Niedźwiedzki
-60kg Michał Pomieciński – Ramil Agabekov (Ukraina) por. Pomieciński
-67kg Jakub Pokusa – Jurii Fedorov (Rosja) por. Pokusa
-71kg Kamil Dajwłowski – Sascha Schuchardt (Niemcy) wygr. Dajwłowski
-75kg Robert Krasoń – Izzet Arabaci (Turcja) por. Krasoń
-81kg Tomasz Borowiec – Carlos Manuel Carrasco Montero (Hiszpania) por. Borowiec
-86kg Mateusz Kubiszyn – Antonio Garcia Iglesias (Hiszpania) wygr. Kubiszyn
+91kg Aleksander Stawirej – Hamza Kendircioglu (Turcja) wygr. Stawirej

Pointfighting
-60kg Pauliny Jarzmik – Cassandra Fasolo (Szwajcaria) wygr. Jarzmik

-74kg Tomasz Kurzeja – Sascha Graeske (Niemcy) por. Kurzeja

Kick Light
-55kg Katarzyna Kleczkowska – Gabriella Busa (Węgry) por. Kleczkowska
+70kg Natalia Panas – Natalia Tsouroufli (Grecja) por. Panas

-57kg Patryk Kuryłek – Edoardo Tranquillino (Włochy) wygr. Kuryłek
-63kg Mateusz Niżejewski – Mincho Hadjiev (Bułgaria) wygr. Niżejewski
-74kg Jerzy Wroński – Marek Karlik (Słowacja) por. Wroński
-79kg Wojciech Wiśniewski – Szandor Bardosi (Węgry) wygr. Wiśniewski
-84kg Mikołaj Krause – Kiril Petrov (Bułgaria) por. Krause
-94kg Piotr Wypchał – Fotios Gkionis (Grecja) wygr. Wypchał
+94kg Michał Bławdziewicz – Roman Melnyk (Ukraina) wygr. Bławdziewicz

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *