Fosforan Kreatyny – Czysta Energia

Wiele osób uważa, że kreatyna, to kreatyna i tyle. Znaczna część rozpatruje jej formy jako słabsze, początkowe oraz mocniejsze dla osób z większym stażem. Natomiast mniejsza liczba osób bierze pod uwagę fakt, że każda jej forma jest dobra dla rozwoju czegoś innego. Na pewno nie należy bezpośrednio mylić fosforanu kreatyny z fosfo-kreatyną. Ta ostatnia jest już związkiem wewnątrzkomórkowym odpowiedzialnym za odnowę ATP i naszej energii.

Wchłanianie fosforanu kreatyny jest identyczne jak w przypadku jej innych form:

Przewód pokarmowy -> krwioobieg -> tkanka mięśniowa

Tak wygląda to najzwięźlej. Fosforan kreatyny ma na celu odnowę określonej ilości fosfo-kreatyny i ewentualnie doprowadzenie do szczytowej fazy jej poziomu wewnątrz komórek. Co za tym idzie? Otóż z racji działania fosfo-kreatyny, rozpoczyna się odnowa ATP oraz jego intensyfikacja w naszym organizmie. Podczas nadmiernego wysiłku fizycznego, a co za tym idzie również psychicznego (nie pomijając także takich kwestii jak kontuzje), może nastąpić zjawisko degradacji niektórych komórek. Zwiększenie poziomu ATP pomaga chronić komórki przed tym zjawiskiem. W szczególności są to komórki: mózgowe, mięśniowe oraz sercowe.

Można się zastanawiać: Do czego może posłużyć nam taka forma kreatyny? Oczywiście w kulturystyce oraz we wszelkich sportach siłowych jest nieocenionym dodatkiem. W szczególności jeśli chodzi o bicie rekordów lub postępy w ostatnich fazach serii danego ćwiczenia. Każde powtórzenie lub każdy progress ciężarów (zależnie od indywidualnego planu treningowego), to sukces. Właśnie w tym momencie przydaje się fosforan kreatyny. Ma on za zadanie utrzymać poziom energii przez okres około 30 sekund na maksymalnych możliwych obrotach, a wiadomo, iż nie zawsze na treningach ów postęp może się zdarzyć.

Możecie pomyśleć: Po co nam taka krótkotrwała pomoc? Takie myślenie jest błędem, gdyż nasze mięśnie z czasem przyzwyczajają się do określonych schematów. Potrzebują coraz nowszych bodźców do pobudzenia uśpionych włókien mięśniowych i odnowy starych. Nowe bodźce wciąż rozbudowują  partie naszego ciała i dzięki temu ustrzegamy się przed stagnacją  (zastojem) – to tak jak w przypadku zmiany planu treningowego lub zakresu, czy kąta wykonywanych ruchów przy danym ćwiczeniu. Wiadomo, że gdy naszych organizm ma już mniejsze rezerwy energii, czyli jest podmęczony, to coraz trudniej jest mu wykonać pracę w takim samym stopniu jak na początku… Obniżający się poziom ATP jest tak jakby ratowany przez fosforan kreatyny, przy ekstremalnym wysiłku trwającym jak wspomniałem około 30 sekund.

Przy dłuższej pracy odbudowa ATP następuje standardowo przy udziale węglowodanów oraz tłuszczów.

Dla jakich korzyści warto spojrzeć na fosforan kreatyny? Są  to:

  • Ochrona komórkowa.
  • Funkcje antyoksydacyjne.
  • Funkcje antykataboliczne (jak wiadomo kreatyna jest jednym z najlepszych antykatabolików).
  • Funkcje anaboliczne (zwiększenie poziomu białek we włóknach mięśniowych zarówno typu kurczliwego jak i te rodzaju niekurczliwego).
  • Odbudowa pól ATP (ATP w celu uzyskania dla nas energii, uwalnia tzw. wysokoenergetyczne grupy fosforanowe podczas skurczów mięśniowych. ATP przechodzi do postaci ADP, a wtedy przy pomocy fosforanu kreatyny dochodzi do tzw. procesu refosforyzacji ADP, co powoduje odbudowę ATP – proces się zamyka).
  • Zwiększony zakres anergii związany z przemianami ATP, co pozwala zintensyfikować wysiłek i polepszyć wyniki oraz zwiększyć poziom suchej masy mięśniowej drogą bodźcową dla uśpionych włókien mięśniowych (również odnowa starych).
  • Zwiększenie wytrzymałości treningowej.
  • Zwiększenie komfortu psychicznego.

Janusz Ziółkowski – Dietetyk
[email protected]

ACTIVLAB to odżywki i suplementy zarówno dla sportowców i osób aktywnych, jak również dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję, zdrowie, urodę i witalność.

Dzięki odpowiednio dobranym surowcom sprowadzanym z najlepszych światowych laboratoriów, naszemu długoletniemu doświadczeniu w branży żywienia i dietetyki, profesjonalnej i wykształconej kadrze pracowniczej, a także ścisłej współpracy ze światem nauki jakość produktów marki ACTIVLAB w niczym nie ustępuje najlepszym tego typu produktom na świecie.

www.activlab.pl