Kategoria | Polskie MMA

Statystyki w polskim MMA (sierpień, wrzesień, październik 2012)

Serwis fightrank.pl postanowił stworzyć statystykę walk z udziałem polskich zawodników na przestrzeni kilku miesięcy 2012 roku.

Jest to chyba jedno z pierwszych zestawień statystycznych dotyczące polskiego MMA. W statystykach ujęte zostały walki z udziałem polskich zawodników,  którzy walczą zarówno w Polsce jak i za granicą. Badaniami zająłem się w sierpniu tego roku, dlatego też wszystkie statystyki zaczynają się właśnie od tego miesiąca.

Szczegółowe statystyki każdego z miesiąca znajdziecie na stronie www.fightrank.pl. W poniższym zestawieniu, znajdziecie analizę porównawczą sierpnia, września i października tego roku.

Liczba zawodowych walk MMA w Polsce

Na podstawie badań z ostatnich trzech miesięcy, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z tendencją rosnącą i rosnącą popularnością MMA w Polsce. W sierpniu odbyło się tylko 20 walk zawodowych z udziałem polskich zawodników, z tego tylko jedna (5%) za granicą i tylko właśnie ta jedna była walką, w której Polak zmierzył się z przeciwnikiem z zagranicy. We wrześniu było już znacznie lepiej i zanotowaliśmy 64 walki, z tego 52 (81%) odbyły się w Polsce, a 12 krotnie Polacy walczyli za granicą. W 21 walkach przeciwnikami Polaków byli obcokrajowcy. W październiku liczyliśmy na wzrost liczby walk, niestety tak się nie stało, gdyż zanotowaliśmy tylko (a może aż) 54 pojedynki, z których 42 (78%) odbyły się w Polsce i ponownie 12 za granicą. W 14 pojedynkach przeciwnikami Polaków byli obcokrajowcy.

Poniższy wykres przedstawia to wszystko bardziej czytelnie:

Z powyższego wykresu możemy wyczytać, iż procentowo co raz więcej walk nasi zawodnicy toczą za granicą. W sierpniu było to tylko 5%, ale już we wrześniu 19%, a w październiku aż w 22% walk Polacy stoczyli za granicami naszego kraju. Jest to dosyć wysoka tendencja wzrostowa, jednak w listopadzie spodziewam się spadku do poziomu około 15%. Nie mniej jednak, rosnąca liczba walk za granicą, pozwala przypuszczać iż nasi zawodnicy są co raz bardziej doceniani poza granicami Polski.

Przeciwnicy z zagranicy.

Ten zrymowany mimochodem tytuł, nie jest zbyt wiele mówiący, więc postaram się go Wam przybliżyć. W tym punkcie chciałem zająć się badaniem liczby walk, które stoczyli Polacy z przeciwnikami z zagranicy. W statystyki te wliczam walki stoczone w Polsce, jak i po za nią. I tak patrząc na poniższy wykres, bardzo łatwo wyciągnąć wnioski, że na chwilę obecną, nie ma żadnych tendencji ani wzrostowych ani spadkowych. Być może, badaniem jest objęty zbyt krótki okres. Nie mniej jednak z wykresu możemy wyczytać, że w sierpniu tylko w 5% pojedynków Polacy stawali w oktagonie/ringu naprzeciw zawodnika z innego kraju. Znacznie lepiej pod tym względem prezentował się wrzesień (33%) i październik troszeczkę słabiej (26%). Z niecierpliwością czekam, jakie wyniki będą za miesiąc listopad.

Rodzaje zakończenia walk

Tutaj pod uwagę wziąłem to, w jaki sposób walki kończyły się: KO, TKO, poddanie, decyzja sędziów, no contest i remis. Postanowiłem jednak, od kolejnych notowań : no contest i remis zaliczyć do decyzji sędziowskich. Jednak jeszcze w tym zestawieniu pojawią się osobno. Co możemy wyczytać z poniższego wykresu? W sierpniu najwięcej walk kończyło się poddaniem, decyzją i TKO (po 30 %) i KO 10%. Z kolei we wrześniu zdecydowanie najwięcej walk zakończyło się przez decyzję (38%) oraz przez TKO i poddanie (po 28%) i KO (4%). W październiku najwięcej walk zakończyło się przez poddanie, bo aż 46% (to rekord w tym zestawieniu), w następnej kolejności znalazły się TKO (24%) i decyzja (22%), a KO tylko 6%.

Porównałem też stosunek walk zakończonych przed czasem do walk zakończonych decyzją, co obrazuje poniższy wykres. Możemy z niego wyczytać, że zdecydowanie więcej walk w Polskim MMA kończy się przed czasem, w zależności od miesiąca jest to od 78% w październiku do 63% we wrześniu.

Kategorie wagowe !

Ostatni element, którym się zająłem są kategorie wagowe, o którym prawie wszystko mówi poniższy wykres. Wyraźnie z niego widać, że w polskim MMA dominuje kategoria wagowa 77 kg (od 25% do 30% wszystkich walk) i 70 kg (od 17% do 20%), chociaż ta ostatnia w październiku zrównała się z kategorią 84 kg (od 10% do 17%). Najniższy poziom osiągnęła kategoria 61 kg (w październiku tylko 2%), a najwyższy poziom kategoria 77 kg (w październiku aż 30% wszystkich walk).

suplementy
Tags: , , , ,

One Response to “Statystyki w polskim MMA (sierpień, wrzesień, październik 2012)”

  1. martens pisze:

    królowa nauk..statystyka -.-”

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

Dzisiaj polecamy


Najbliższa gala

Babilon MMA 16: Rutkowski vs. Runge

Data: 25.09.2020 – DPD Arena, Legionowo – Polska

Bellator Euro Series 8: Edwards vs. Van Steenis

Data: 26.09.2020 – Allianz Cloud, Mediolan – Włochy

UFC 253: Adesanya vs. Costa

Data: 26.09.2020 – Fight Island, Yas Island, Aby Zabi – ZEA

RIZIN 24: Nasukawa vs Tanaka

Data: 27.09.2020 – Saitama Super Arena, Saitama – Japonia

Zobacz więcej gal »

Współpraca

Patronat medialny

Fight24 na FB i TwitterZaprzyjaźnione kluby

fight24 mma

Polecane serwisy

Kontakt

Znajdź nas na

Informacje

Popularne tagi

Alistair Overeem Anderson Silva Bellator BJJ BJ Penn boks Brock Lesnar Cain Velasquez Dana White Dan Henderson DREAM Fedor Emelianenko fight24.pl Frank Mir Gegard Mousasi Georges St. Pierre Grappling GSP Jan Błachowicz Jon Jones Josh Barnett Junior Dos Santos K-1 kickboxing KSW Lyoto Machida Mamed Khalidov Mariusz Pudzianowski mma MMA INFO MMA News Muay Thai Nick Diaz Randy Couture Rashad Evans Shane Carwin Tito Ortiz Tomasz Drwal TUF UFC

Copyright © 2020 SFD S.A..